Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych - OP9ATA
Eigenaar: Antkowy_Kajet
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-01-2021
Gemaakt op: 03-01-2021
Gepubliceerd op: 15-01-2021
Laatste verandering: 25-01-2021
6x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
31 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Świątynia znajduje się w północnej części wsi przy bocznej drodze wiodącej do miejscowości Dzięcioły. Przy kościele cmentarz, którego plan zbliżony jest kształtem do prostokąta. Od strony zachodniej i południowej zachowały się pozostałości dawnego ogrodzenia, to jest niewysoki kamienny murek oraz bramka zawieszona na ceglanych słupkach, wykonana z żeliwnych, ozdobnych prętów.

Najstarszą częścią kościoła jest prawdopodobnie XV-wieczna wieża, której korpus spłonął pod koniec XVIII wieku. Staraniem Pawła Belowa, właściciela pobliskiego Radęcina, wkrótce został odbudowany. Istniejąca wieża zakończona jest chorągiewką z napisem "AD 1777". Obiekt wzniesiono na planie prostokąta, a plan wieży zbliżony jest do kwadratu. Wybudowany z cegły neogotycki kościół osadzony jest na kamiennych fundamentach. Posiada zwartą bryłę, jest jednonawowy i nie ma wyodrębnionego prezbiterium. Nawa i zakrystia są jednokondygnacyjne, przykryte dachami dwuspadowymi, wieża zaś dachem czterospadowym. Na wieży i zakrystii znajduje się pokrycie łupkowe, a nawa kryta jest dachówką ceramiczną. Wejście do wnętrza świątyni wiedzie od zachodu przez wkomponowany w wieżę otwór drzwiowy, ujęty ostrołukowym portalem z glifami. Na nadprożu drzwi widnieje napis "PAUL v. BELOW - REDENTIN 1806 W. v. ZITZE WITZ - ZITZE WITZ". Otwory okienne wieży i zakrystii oraz częściowo elewacji zachodniej zakończone są ostrołukowo, pozostałe otwory okienne łukami pełnymi. Ścianę szczytową dzielą i jednocześnie zdobią siedmioschodkowe blendy, między którymi wkomponowano okrągłe wnęki. Na ścianie po stronie północnej umieszczono trzy trój skokowe przypory. Południowa przybudówka, w której znajduje się zakrystia, pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.

Zabytkowe wyposażenie świątyni to granitowa kropielnica z XV, ołtarz i ambona z XVIII oraz korpusowy świecznik z XIX wieku.

Kościół pierwotnie używany był przez katolików, a po przejęciu przez protestantów najpierw należał do synodu w Darłowie, a w listopadzie 1814 roku został przydzielony do synodu w Słupsku. Parafia ewangelicka początkowo obejmowała poza Zębowem również Reblino, Bierkowo, Gac, Redęcin i Sycewice. Utworzona mocą aktu erekcyjnego z 6 sierpnia 1895 r. odrębna parafia przy kościele w Bierkowie mimo wszystko nadal obsługiwana była przez proboszcza z Zębowa. W 1912 r. patronat nad kościołem w Zębowie utrzymywali właściciele tejże wsi oraz okresowo właściciele Redęcina i Sycewic.

Od poświęcenia w 1945 roku kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych był najpierw świątynią filialną parafii w Pawłowie, a kiedy wybudowano nowy kościół pod wezwaniem św. Jana Bosko w Sycewicach i przy tym kościele w 1990 r. utworzona została parafia. Odtąd kościół w Zębowie jest kościołem filialnym parafii w Sycewicach.

 

==

Skrzynka znajduje się w odległości 20m na azymucie 176° od punktu startowego.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 3 keer, Hits: 2 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 6x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs