Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze - OP9AQQ
Miejsce Pamięci Narodowej
Właściciel: bamba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-01-2021
Data utworzenia: 01-01-2021
Data opublikowania: 01-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 01-01-2021
22x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
47 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Serengeti
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

„Roku Pańskiego tysiącznego osiemsetnego trzydziestego pierwszego miesiąca czerwca dwudziestego piątego dnia rano we wsi Sokołdzie wojsko polskie w przechodzie na spoczynku rozlokowane, napadnięte przez wojsko rosyjskie, w części pobite, w części potopione w rzece Sokołdzie. Wojsko polskie pobite, grzebanem było bez żadnej zwłoki zaraz w różnych miejscach wsi Sokołdy przez sołdatów wojska rosyjskiego. Jednemu tylko żołnierzowi polskiemu ciężko ranionemu uprosiłem pozwolenia dać ostatnią absolucyją i namaszczenie Oleju Świętego jako przypadkowie iadący do chorego i tamże w Sokołdzie zachwycony. Potopieni żołnierze w liczbie pięćdziesiąt sześciu pochowani zostali w innej mogile na tej stronie rzeki przed groblą do rzeki, idąc po prawej stronie pod górą. Niech odpoczywają w pokoju.

                                  Ksiądz Andruszkiewicz”

 

Ten odnaleziony przed kilku laty w księdze parafialnej zapis, kluczowy dla napisania na nowo lokalnej historii, pozostawił ksiądz-patriota. Jak się z czasem okazało pisanych świadectw opowiadających o wydarzeniach pod Sokołdą jest więcej. Udało się je odnaleźć. Udało się przywrócić żyjącym na tej ziemi potomnym pamięć o stu kilkudziesięciu poległych polskich żołnierzach – podkomendnych pułkownika Józefa Zaliwskiego.

 

 

Jedyne i niepowtarzalne miejsce na Podlasiu - tak o Miejscu Pamięci Narodowej - Cmentarzu Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze mówią turyści. W niedzielę 15 września 2013 roku spoczęły tu szczątki czterdziestu sześciu powstańców, którzy zginęli pod Sokołdą walcząc w Powstaniu Listopadowym w 1831 roku. W hołdzie żołnierzom poległym 182  lata temu oraz celem przywrócenia należnej im pamięci z zachowaniem wojskowych honorów i ceremoniału spoczęły w zbiorowej mogile szczątki 46 Powstańców Listopadowych w miejscu stworzonym specjalnie z myślą o nich -

"Bohaterach bitwy pod Sokołdą" 1831 roku 

 

 

Historia odkrycia pochówku powstańców ma swój początek w notatce odnalezionej w 2002 roku w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Szudziałowie.  Ówczesny prezes Stowarzyszenia Collegium Suprasliense - Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla, przeglądając księgi w parafii Szudziałowo dotarł do informacji, że jednym z miejsc pochówku poległych w Powstaniu Listopadowym jest Kopna Góra. Po podjęciu poszukiwań, obok pomnika upamiętniającego walczących w powstaniu styczniowym odkryto mogiły 46. członków powstańczego oddziału dowodzonego przez płk. Józefa Zaliwskiego. W 2010 r. została przeprowadzona ich ekshumacja, a szczątki złożono w specjalnych trumnach, które dotychczas znajdowały się w kaplicy cmentarnej w Supraślu czekając na godny pochówek.

Stowarzyszenie „Collegium Suprasliense” zaproponowało urządzenie na terenie arboretum, nieopodal eksplorowanej mogiły, nekropolii Powstańców Listopadowych. Środki na realizację przedsięwzięcia pochodziły z Rady Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Gminy Supraśl.

W podziękowaniu dla Wszystkich założycieli keszy,

które miałem przyjemność na Podlasiu zdobyć.

Obrazki/zdjęcia
spojler-tam gdzie gwiazdka
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy