Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stara leśniczówka w Krzywej Górze - OP9AQC
niedługo zostaną z niej tylko ruiny
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-01-2021
Data utworzenia: 01-01-2021
Data opublikowania: 04-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 04-05-2021
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
50 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: jaculo, ronja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Proszę o stosowanie się do Regulaminu KPN.

Przypominam, że na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz przebywania w porze nocnej.

 

Informacja zamieszczona na stronie FB Kampinoskiego Parku Narodowego:

"Hasło ze słownika Puszczy Kampinoskiej - Leśniczówka Krzywa Góra.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę lasy własności państwowej Puszczy Kampinoskiej przeszły pod zarząd państwowej służby leśnej, od 1924 roku Lasów Państwowych. W tym okresie pewnie została zbudowana leśniczówka Krzywa Góra. Od 1924 roku rozpoczęło funkcjonowanie nadleśnictwo Kromnów, do tego czasu leśnictwo to należało do nadleśnictwa Kampinos. Niestety archiwa nadleśnictw Puszczy zaginęły, a wraz z nimi i wiedza o tym co i kiedy się działo.
We wrześniu 1939 roku leśniczówka Krzywa Góra znalazła się na głównym szlaku przebijania się armii Poznań i resztek armii Pomorze po bitwie nad Bzurą do Warszawy. Leśniczówka była miejscem pracy sztabu gen. Tadeusza Kutrzeby dowódcy armii Poznań, pełniła także funkcję szpitala polowego po zaciekłych walkach 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich pod Zamościem o gajówkę Demboskie, która kilka razy przechodziła z rak do rąk.
Wiemy też, że leśniczy leśnictwa Krzywa Góra Jan Bluszcz został zamordowany w 1940 roku w Dachau. Potem w leśniczówce mieszkał leśniczy Roman Hryniewiecki zdegradowany w niemieckiej pomocniczej służbie leśnej do starszego gajowego. Należy dodać, że Nadleśnictwo Kromnów leżało wówczas na terenie Rzeszy. Łasica była granicą państwową między Rzeszą i GG.
W 1944 roku, w czasie popowstaniowej operacji wojsk niemieckich, RONA i ukraińskich w Puszczy, do Krzywej Góry z Cisowego udał się gajowy Michał Noga by chronić się przed bestialską pacyfikacją. Przypomniał sobie, że w popłochu opuszczając swoją gajówkę zostawił psa na łańcuchu.. Na drugi dzień w odpowiednim umundurowaniu udał się do Cisowego. Niestety w gajówce trwała pijatyka żołnierzy RONA. Gajowy i jego pies zakończyli swoje życie przy budzie...
W latach 80. XX wieku w leśniczówce leśniczy Adam Bzdak z żoną Urszulą ukrywali dezertera z Armii Radzieckiej z Legnicy, dla niepoznaki nazywali go Mirek.
Ot, tyle wspomnień. Dzisiaj zużyta, drewniana leśniczówka dożywa swych dni. Warto pochylić się nad jej historią i ludźmi, którzy z niej korzystali…
Tekst: J. Misiak"

 

Jak w wielu miejscach i tu kiedyś kwitło życie. Była woda, piwniczki i spiżarki, zapach jedzenia, krzyki dzieci, rozmowy dorosłych, odgłosy zwierząt i przyrody. Dziś zostało tylko to:

29753735-532B-35A8-5FAE-4C4B2B9FEC2F.jpg

                                                                                                                                                                foto: iwonia1999

Skrzynka jest wirtualna i nie posiada pojemnika. Zgodnie z ustaleniami OC Team z Dyrekcją Kampinoskiego Parku Narodowego dopuszcza się zakładanie skrzynek wirtualnych na obszarze KPN bez potrzeby uzyskiwania wcześniejszej zgody, o ile jej zdobycie nie wymaga zejścia ze szlaku, ścieżki czy drogi udostępnionej do ruchu lokalnego. Skrzynka jest zgodna także z uregulowaniami obowiązującymi na OC w kontekście skrzynek wirtualnych.

Do zalogowania znalezienia skrzynki niezbędne jest zdjęcie keszera lub jego atrybutów wykonane na tle leśniczówki. PROSZĘ, nie niszcz tego, co zostało.