Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz żydowski w Seroczynie - OP9ALH
Eigenaar: Patryk i synowie
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-12-2020
Gemaakt op: 26-12-2020
Gepubliceerd op: 26-12-2020
Laatste verandering: 26-12-2020
6x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
21 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O Żydach z Seroczyna i okolic trudno doszukiwać się dalekiej historii. Prawdopodobnie osiedlili się w Seroczynie po lokacji miasta w XVI wieku. Jedna z pierwszych wzmianek jest w opracowaniu "Materiały źródłowe do dziejów Żydów w księgach grodzkich lubelskich za panowania Augusta II Sasa 1697-1733" autorstwa Henryka Gmiterek - w 1701 roku bracia Zbigniew Oborski, starosta Gołąbski i Karol Oborski, starosta liwski, zawarli kontrakt dzierżawny z Żydami Markiem Ajzykowiczem i jego ojcem Ajzykiem Wolfowiczem. Na mocy tej umowy, za sumę 1400 złotych polskich, Oborscy przekazywali w dzierżawę Ajzykowiczom swe dziedziczne dobra: miasto Seroczyn i wsie Borek, Łomnica, Kołodzież, Jedlanka oraz młyn na Stawie Wielkim w Seroczynie. Kontrakt zabraniał, poza arendarzami, wyszynku trunków po wsiach, mieszczanie mieli prawo tylko do produkcji i wyszynku piwa, wódka zaś musiała pochodzić od arendarza. Wiadomo też, że w 1778 w Seroczynie naliczono 58 "głów żydowskich", płacących podatek w kwocie 174 zł.

Kesz jest umiejscowiony w obrzeżu, więc mam nadzieje że nie wdarliśmy się z nim zbyt głęboko. Sama lokalizacja cmentarza istnieje w mapach wojskowych z 1937 roku.

Mamy dziś święta i udało mi się ze starszym z synów wyrwać od stołu żeby się przewietrzyć i nadrobić zaległości. Przy okazji tak jak przystało na święta "dopadła" mnie refleksja. Czytając różne źródła trudno stwierdzić kiedy Żydzi pojawili się w Seroczynie. Zapewne tak samo nie łatwo można stwierdzić kiedy pojawili się w Polsce.
Podobnie jest z Kozakami, Tatarami, Ormianami, Cyganami/Romami. Granice które przesuwały nam się w trakcie naszej burzliwej historii spowodowały że przy granicach zapewne trudno stwierdzić czy dana miejscowość jest bardziej czeska czy polska. Można nazywać tego typu grupy, diaspory czy narodowości nazywać mniejszością narodową. Są tacy którzy twierdzą że Ślązacy to ukryta opcja niemiecka. Takie miejsca jak to przynajmniej mi uświadamia że hasła typu "Polska dla Polaków" są hasłami które można wsadzić w buty żeby być wyższym. Od dawna mamy bary z kebabem w których krzątają się arabscy kucharze. Na budowach mamy nie jednego Saszę lub Wasyla którzy w pocie czoła zarabia dzięgi żeby wysłać je rodzinie na Ukrainie. Po upadku legendarnego Stadionu X-lecia zwanego Jarmarkiem Europa przynajmniej w Warszawie i okolicach powstało wiele hal handlowych do których przenieśli się skośnoocy sprzedawcy tekstyliów. Wszyscy Oni wtopili się w nasze społeczeństwo, nie przeszkadzając nikomu. Któż nie jadł nigdy kebaba lub chińczyka? Czy nikt nie zna żadnego palacza który "dokarmia raka" fajkami sprowadzonymi zza wschodniej granicy? Dziwnym trafem odwiedzając hale typu Marywilska lub Wólka Kosowska zobaczymy niejednokrotnie tą samą odzież co na bazarku na rogu tylko że sprzedawaną przez Azjatów w niższych cenach.

Afbeeldingen
tablice informacyjne
macew czy macewa?
drzewko z krzaczkiem na przeciwko
Logs: Gevonden 6x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Afbeelding 2x Alle logs Galerij