Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Sw Rocha - OP9A9Q
Kościół Sw Rocha
Właściciel: lestat
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-12-2020
Data utworzenia: 04-12-2020
Data opublikowania: 04-12-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 04-12-2020
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
18 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Podziel się:

Podziel się:

 

Kościół w Kramarzewie

Zapraszam do fascynującej wędrówki po kościołach Warmii. Z aparatem fotograficznym oraz Przewodnikami po zabytkowych kościołach Warmii Północnej i Południowej odwiedziłam świątynie warmińskie o przecudnej architekturze i nie mniej urokliwych wnętrzach. Efektem tej wędrówki są artykuły i fotografie na moim blogu: http://adelamak.blogspot.com

Kramarzewo, niedaleko Tłokowa - Warmia południowa - kościół św. Rocha... aby go znaleźć trzeba jechać ze trzy kilometry szutrową drogą wśród łąk i pól... ale warto, bo z górki zachwyca swym urokiem...
Kościół otwierany jest jedynie dwa razy w roku: na św. Rocha - 15 sierpnia i w Zielone Świątki. W 2014 roku przypadały 8 czerwca, więc będąc tego dnia w okolicach Tłokowa mogłam tam zajrzeć, gdy przyozdabiano świątynie na poniedziałkową mszę.
Powstanie tego kościoła łączy się z legendą o znalezieniu w lesie przez pasterzy w roku 1652 (inne źródło, czyli Ilustrowany przewodnik po dawnej Warmii - "Łyna - Guber" Wojciecha Kujawskiego, podaje rok 1562) bursy i puszki z Najświętszym Sakramentem. Mieszczanie jeziorańscy wybudowali w tym miejscu w roku 1665 (chociaż na kaplicy jest informacja, że w 1645 roku) kaplicę ku czci Najświętszego Sakramentu i św. Rocha (po panującej na Warmii dżumie). Przybywały tu liczne pielgrzymki, tak, że stała się największym sanktuarium św. Rocha na Warmii. W roku 1750 kaplicę wzmocniono i dobudowano wieżę, której już nie ma. Konsekrował ją sam biskup Ignacy Krasicki 20 września 1790 roku. W 1866 roku rozbudowano kaplicę od strony zachodniej: poszerzono przęsło od zachodu oraz wykonano nową fasadę.
Obecny ceglany kościół jest orientowany, a zbudowano go w stylu barokowym... jest prostokątny, typu salowego. Wygląda pięknie, gdyż w 2008 roku wykonano konserwację elewacji oraz prace ratunkowe, konstrukcyjne ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od wschodu ma małą zakrystię, wielobocznie zamkniętą ze sklepieniem krzyżowym. Elewacje zewnętrzne rozczłonkowane są przez dwuwarstwowe lizeny i belkowanie. Okna są niewielkie zakończone łukiem, a dookoła budowli rozciąga się ozdobny fryz. Ozdobą kościoła są również blendy.
Obok świątyni stoi kamienny krucyfiks, otoczony ceglanym murkiem, z datą 1777 na cokole - w przeszłości sklasyfikowany jako Zabytek III klasy.
Wnętrze kościoła jest jednonawowe z niewielką ilością ozdób.
Ołtarz główny jest rokokowy sprzed 1790 roku z obrazem św. Rocha, mocno nadszarpniętych czasem aniołów i dwóch alegorycznych postaci kobiecych. W skromnym wyposażeniu zauważyłam tabernakulum reliefowe, drewniane, mocno zniszczone.
Ołtarze boczne również są rokokowe: lewy z obrazem Ukrzyżowanego z I połowy XIX wieku, prawy zaś z obrazem Jana Chrzciciela.
Na ścianie, po prawej stronie można zauważyć figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w opłakanym stanie.
Chór muzyczny pochodzi z końca XVIII wieku w niezłym zachowaniu, zaś ambona w stylu klasycystycznym, również nieźle zachowana.
Przy wejściu, po prawej stronie stoi stara granitowa kropielnica.
Niełatwo znaleźć tę świątynię. Trzeba miejscowych pytać o drogę. No i trzeba mieć szczęście jak ja, by trafić na otwartą...opis autorstw Marioli Karpowicz 
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
to tu
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy