Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Skrzynka nie ma jeszcze statystyki
Kampinoskie Madonny #12 - OP9A4K
kapliczka św. Teresy
Właściciel: iwonia1999
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-11-2020
Data utworzenia: 21-11-2020
Data opublikowania: 22-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 22-11-2020
0x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
6 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Proszę o stosowanie się do Regulaminu KPN.

Przypominam, że na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz przebywania w porze nocnej.

                                                                                                                                                                      fotki: jaculo

Kapliczka usytuowana jest u podnóża Góry Świętej Teresy na terenie dawnej wsi Bromierzyk. Pierwotnie w tym miejscu stał niewielki kościółek - kaplica. Było to woto Klaryski Izabeli z domu Kornowska. Postawiony został sumptem właściciela majątki Łazy. Prace zakończono w roku 1937, do jesieni 1939 roku odbywały się tu msze. Sytuacja zmieniła się nieco po wyznaczeniu przez okupanta granicy między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem, która przebiegała w pobliżu. Kilkadziesiąt metrów od kapliczki postawiono strażnicę Grenzschutzu (straż graniczna). Niemieccy strażnicy przymykali oko i pozwalali mieszkańcom przekraczać granicę i uczestniczyć w nabożeństwach, często też sami w nich uczestniczyli w mniej lub bardziej oficjalny sposób. W styczniu 1945 roku pocisk z radzieckiego czołgu poważnie zniszczył kaplicę. W roku 1954 ruinę rozebrano, a z odzyskanych materiałów postawiono obecną kapliczkę. W latach 70 ubiegłego stulecia wysiedlono Bromierzyk i okoliczne wsie, a sama kapliczka popadała w ruinę. Staraniem mieszkańców okolicznych wiosek, w roku 1988 odrestaurowano kapliczkę, a w roku 1989 nad wejściem umieszczono drewniany krzyż z inicjałami fundatorów, w którego wnętrzu umieszczono miedziana kapsułę z listem " do tych co przyjdą tu za 100 lat po nas".

Ustalono też, że co roku 23 września o godzinie 17 odbywać będzie się tu nabożeństwo. Protektorem wydarzenia był proboszcz parafii Zawady ks. kanonik Eugeniusz Petrykowski. Od roku 1996 opiekę nad kapliczką przejął proboszcz parafii Leszno  ś.p. ks. profesor  Waldemar Wojdecki.

 

Skrzynka jest wirtualna i nie posiada pojemnika. Zgodnie z ustaleniami OC Team z Dyrekcją Kampinoskiego Parku Narodowego dopuszcza się zakładanie skrzynek wirtualnych na obszarze KPN bez potrzeby uzyskiwania wcześniejszej zgody, o ile jej zdobycie nie wymaga zejścia ze szlaku, ścieżki czy drogi udostępnionej do ruchu lokalnego. Skrzynka jest zgodna także z uregulowaniami obowiązującymi na OC w kontekście skrzynek wirtualnych.

Do zalogowania znalezienia skrzynki potrzebne są dwa elementy. Pierwszy to zdjęcie keszera lub jego atrybutów wykonane na tle kapliczki Drugi niezbędny element to hasło, które znajdziesz na krzyżu wiszącym nad drzwiami. Są na nim wymienione inicjały fundatorów kapliczki. Najniższe inicjały z lewej i prawej strony krzyża tworzą hasło (np: WERT).

 

Obrazki/zdjęcia
kapliczka
historia kapliczki
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 0x