Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Willa Reinholda Richtera - OP99YB
Zalecanna wiosną. Nie +1, a +2!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:10 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 08-11-2020
Date created: 08-11-2020
Date published: 08-11-2020
Last modification: 04-04-2023
49x Found
1x Not found
6 notes
watchers 0 watchers
80 visitors
32 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: Tisia, Whatever
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ahoj.

Willa Reinholda Richtera

 

 

O Właścicielach:

 

Reinhold Richter pochodził z bogatej rodziny fabrykanckiej zajmującej się produkcją wyrobów wełnianych. Jego ojciec Józef Richter przybył do Łodzi z cesarstwa austriackiego w 1841 r. Stworzył dobrze prosperującą firmę, której działalność wspierali w późniejszym okresie jego synowie. W 1878 r. Reinhold wraz z bratem wykupił od rodziców część gruntów, na których w 1904 r. wzniósł willę wg projektu Ignacego Stebelskiego. Pierwotne założenia konstrukcyjne zostały zmienione podczas prac budowlanych, czego efektem było powstanie imponującej willi z murowaną portiernią i drewnianą oranżerią...

 

O willi:

Willa Reinholda Richtera usytuowana przy ul. Skorupki pod numerem 6/8 przywodzi na myśl bajkowe pałace. Usytuowana malowniczo na skraju parku przyciąga uwagę przechodniów. Rzeczywiście może robić wrażenie.

Front

Rodzina Richterów przybyła do Łodzi w 1825 roku. Józef Richter wraz z rodziną pochodzili z Czech, byli poddanymi austriackimi, niemieckiego pochodzenia. Józef był tkaczem i przybył do Łodzi, jak wielu innych przedstawicieli tego zawodu, w poszukiwaniu pracy. Założył niewielką manufakturę w wiosce o nazwie Wólka. Wkrótce wieś stała się częścią wielkomiejskiej Łodzi – ulicą Wólczańską, a rodzina Richterów wzbogaciła się i zyskała status średniozamożnych fabrykantów.

Józef Richter senior dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo przekazał swoim czterem synom (miał jeszcze trzy córki) i wrócił do rodzinnej miejscowości, gdzie zmarł w 1898 roku. Jeden ze spadkobierców – Reinhold, będąc wierny idei, że miarą zamożności fabrykanta jest jego rezydencja, zdecydował się wybudować niemal bajkowy pałac. Willa stanęła u zbiegu ulic Skorupki i Wólczańskiej, wśród parkowych drzew i nieopodal fabryki ojca.

Budynek robi wrażenie, pewnie za sprawą niesymetrycznej bryły, bardzo charakterystycznej i bardzo okazałej. Willę budowano w latach 1903-1904. Projekt wykonał Ignacy Stebelski, w duchu tzw. architektury nieregularnej, ponadto widać elementy secesyjne. Nurt był popularny pod koniec XVIII stulecia w Anglii, jego cechami charakterystycznymi była asymetria oraz brak harmonii. Rzeczywiście, trudno doszukać się powtarzalności na elewacji rezydencji Richtera. Każda ze ścian jest inna, okna mają różne kształty oraz wielkość. Na rogu fasady północnej i wschodniej umieszczona została wieloboczna wieża, która dominuje nad całą willą.

noc

Willa z każdej strony jest inna i łączy w pełnej harmonii różne style: gotycki, manierystyczny i secesyjny. Uzupełnieniem bryły są wieżyczki i kominy. Wewnątrz zachowało się bardzo dużo elementów i dekoracji z pierwotnego wyposażenia.

Do wybuchu II wojny światowej w rezydencji mieszkała córka Reinholda - Jadwiga. Po jej zakończeniu, w 1945 r. w willi umieszczono Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego, a następnie Studium Przygotowawcze do Wyższych Uczelni i Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej. Obecnie jest siedzibą rektoratu Politechniki Łódzkiej.

Na tle miastaBudynek na tle miasta.

 

Oczywiście wszyscy wiemy co tam się dzieje na wiosnę ;)

Niestety politechnika udostępnia park w bardzo ścisłych godzinach. Od 6 do 22.

 

O skrzynce:

 

Mikro, weźcie ze sobą coś do pisania. Powodzenia.

horní část stránky

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Anna znalazła