Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
"Biblioteka Sichowska" - OP99KA
Sichów Duży
Owner: dzejbi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-10-2020
Date created: 14-10-2020
Date published: 14-10-2020
Last modification: 14-10-2020
4x Found
1x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
23 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  Pałac  wybudowany został pod koniec XVIII wieku (1783). Zlokalizowano go  w pięknym parku, z dala od głównych arterii komunikacyjnych.  Początkowo był siedzibą Adama Potockiego, kolejno zaś  hr. Artura Potockiego, Macieja Radziwiłła a następnie  stał się siedzibą rodową ostatnich właścicieli Sichowa  Zofii  i Krzysztofa Radziwiłłów. Z wybuchem wojny pałac był schronieniem dla wysiedlonych i poszukiwanych profesorów wyższych uczelni. Mieszkali tu m.in. Tadeusz  Estraicher a także Jan Parandowski. W stosunkowo niezłym stanie zachowała się murowana kapliczka ogrodowa  pochodząca  z przełomu XIX i XX w. W roku 1940 budynek przejęli okupanci, w pałacu zamieszkał baron von Schweinchen, dowódca oddziału żandarmerii, kuzyn Himmlera. W 1941 roku córka Krzysztofa Radziwiłła, Zofia wraz z rodziną musiała opuścić pałac przenosząc się do Słupi. Po wojnie, przez dziesięć lat od 1949-59 roku w pałacu organizowano kursy dla rolników, a od 1959 mieściła się tam szkoła rolniczo-gospodarcza, którą przekształcono w 1965 w Technikum Rolnicze.

   Majątek Radziwiłłów w Sichowie odzyskuje swój dawny blask. Wkrótce niektóre obiekty będą mogli zwiedzać turyści. To dzięki Spółce o nazwie „Dom  i Biblioteka Sichowska”, założonej w 2004r. przez wnuka Krzysztofa Radziwiłła, Stefana Dunin Wąsowicza. We współpracy z Bernard Paoli International Polska (BPI Polska) Dom i Biblioteka Sichowska będzie oferować dwu i trzydniowe warsztaty dla przedsiębiorstw. Program stworzony jest specjalnie dla gości Sichowa w oparciu o najlepsze i sprawdzone programy doradcze.

   Zamierzeniem właścicieli spółki jest to, aby XVIII – wieczny pałac w Sichowie był centrum kulturalnym, by odbywały się w nim sympozja i konferencje, aby artyści przyjeżdżali tutaj w poszukiwaniu natchnienia. Spadkobierca ostatnich  właścicieli Sichowa  planuje rekonstrukcję pałacu i odtworzenie charakteru pejzażowego parku, a także stworzenie ogólnodostępnej biblioteki  i czytelni, gdzie można będzie przyjść i oddać się lekturze. W odbudowanej rezydencji radziwiłłowskiej, poza częścią mieszkalną, wydzielone mają zostać pomieszczenia na potrzeby ośrodka pracy twórczej dla artystów i ludzi nauki.
   Potomkowie Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów postanowili odbudować zniszczony zespół pałacowo-parkowy z zamiarem uczynienia z niego, na ile to będzie możliwe, jednego z lokalnych ośrodków rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziemi świętokrzyskiej.

  Jeżeli otwarta jest brama wjazdowa prowadząca do pałacu, można wejść na teren i oglądać odrestaurowane już obiekty. Dzięki uprzejmości obecnego właściciela, wnuka Krzysztofa Radziwiłła, Stefana Dunin Wąsowicza mogłem wykonać kilka zdjęć odbudowywanych wnętrz pałacowych.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
remontowany pałac w Sichowie
remontowany pałac w Sichowie
ruiny - stan pałacu z roku 2006
drzewo genealogiczne rodu Radziwiłłów
wnetrza pałacowe
wyremontowane obiekty stajni i powozowni
Log entries: Found 4x Not found 1x Note 1x All entries Show deletions