Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
COS SG im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - OP993B
Owner: jozkam
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 17-09-2020
Date created: 15-09-2020
Date published: 18-09-2020
Last modification: 24-12-2023
20x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
28 visitors
9 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Budynki koszarowe dawnej Szkoły Kadetów, a obecnie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej budzą niewątpliwie zachwyt i urzekają swą niecodzienną architekturą, nawiązującą do form spotykanych w zamkach epoki renesansu. Potężny masyw gmachu głównego z charakterystycznymi okrągłymi wieżami oraz z nieco niższymi skrzydłami bocznymi wybudowany został w 1890 roku ze środków otrzymanych przez Prusy, pochodzących ze zwycięskiej wojny nad Francją (1870 - 1871). Pokonani zmuszeni zostali do zapłaty olbrzymiej kontrybucji - 5 mld w złocie. Część tej kwoty przekazano do zagospodarowania miastu Koszalin, będącym siedzibą Rejencji Koszalińskiej. W mieście powstał wkrótce szereg budowli mających jedną wspólną cechę, jednakowy, nietypowy wymiar cegły (m.in. budynek Straży Pożarnej, Poliklinika, koszary policyjne, Szkoła Podstawowa nr 1).

Wkrótce po wybudowaniu kompleksu koszarowego przeniesiona została tutaj Szkoła Kadetów z Chełmna, która powstała z fundacji Fryderyka Wielkiego. Niewiele jest przekazów sięgających osiemnastowiecznej historii szkoły. Wiadomą rzeczą jest fakt, iż o przeniesieniu jej do Koszalina zadecydowały przede wszystkim brak funkcjonalnych pomieszczeń oraz niedogodne połączenie komunikacyjne. Do elitarnej szkoły kadetów, która przygotowywała do zawodu oficera przyjmowani byli chłopcy w wieku od 10 do 15 lat. Byli oni najczęściej synami szanowanych i wpływowych Niemców. Po ukończeniu nauki niższego stopnia kierowani byli do Głównego Zakładu Kadetów w Berlinie, gdzie nauka trwała dalsze 4 lata. Uzyskana matura dawała tez możliwości wyboru innego zawodu. Zajęcia w szkole koszalińskiej, w której na początku było 180 uczniów, a później 240 uczniów, odbywały się zgodnie ze stałym planem. Rozpoczynały się o godz. 6:00 rano, a kończyły o 21:15. Kadeci sporo czasu poświęcali ćwiczeniom fizycznym. Popularnością cieszyło się zwłaszcza pływanie, tenis i piłka nożna.

W 1902 r. na terenie koszar wybudowany został basen będący prawdziwą chlubą szkoły. Znajdowała się tu również kaplica, gdzie odbywały się codzienne nabożeństwa poranne. W wolnym czasie uczniowie korzystali z uroków pobliskiej Góry Chełmskiej, a także Jeziora Jamneńskiego. Koszalińska Szkoła Kadetów istniała do marca 1920 roku. Na mocy postanowień traktatu wersalskiego została zamknięta, podobnie jak pozostałych siedem takich szkół na terenie Prus, Saksonii i Bawarii.

Od maja 1920 r. w gmachu dawnej szkoły kadetów uruchomiony został Państwowy Zakład Kształceniowy. Była to szkoła średnia z internatem dla chłopców. Nauka w niej trwała cztery lata, a jej absolwenci mogli się kształcić w dowolnej szkole wyższej.

W latach 1933 - 1945 na terenie Ośrodka mieścił się Zakład Wychowania Narodowo - Politycznego.

Zmiana nastąpiła w marcu 1945 roku, kiedy to teren szkoły zajęli Rosjanie. W jednym ze skrzydeł budynku głównego do wiosny 1948 roku znajdował się wojskowy szpital Armii Czerwonej. Niestety drugie, wypalone i zdewastowane skrzydło zniszczone w czasie II wojny, pozostawało w ruinie. Odbudowę gmachu rozpoczęto 5 lipca 1948 roku, po przejęciu koszar od poprzedników, z myślą o utworzeniu tutaj Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej. Tak też się stało. Funkcjonowała ona przez 23 lata.Od 1971 r. do 1992 r. roku kompleks budynków wykorzystywany był przez Bałtycką Brygadę Wojsk Ochrony Pogranicza i Bałtycki Oddział Straży Granicznej.

Obecnie, od 19 marca 1992 roku, budynek zajmuje Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej - szkoląc rokrocznie tysiące osób na potrzeby Straży Granicznej.

W 1993 roku w Ośrodku w opracowano "Ramowy program szkolenia funkcjonariuszy służby kandydackiej", który stał się również podstawą do opracowywania szczegółowych programów szkolenia we wszystkich pododdziałach granicznych. Szkolenie poszczególnych specjalistów rozpoczęto w oparciu o istniejącą dobrą bazę szkoleniową ze strażnicą szkolną w Łazach.

16 kwietnia 1993 roku, decyzją nr 17, komendant główny SG nadał Ośrodkowi sztandar, który uroczyście wręczony został 19 czerwca 1993 roku.

W 2007 roku społeczeństwo województwa zachodniopomorskiego ufundowało Ośrodkowi nowy sztandar nadany 23 lutego 2007 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uroczyste wręczenie sztandaru miało miejsce 19 marca 2007 roku i również tego dnia pożegnano sztandar pod którym ośrodek występował od chwili swojego powołania.

W 2010 roku decyzją Komendanta Głównego SG określono i wprowadzono symbol Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions