Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rozbudowa Twierdzy Grudziądz- FINAŁ - OP98XW
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Multicache
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 03-09-2020
Date created: 03-09-2020
Date published: 05-09-2020
Last modification: 10-09-2020
4x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
54 visitors
2 x rated
Rated as: n/a
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Po wybudowaniu w latach 1876-79 mostu kolejowo-drogowego przez Wisłę powstała konieczność fortyfikacyjnego zabezpieczenia przeprawy. Zbiegło się to z wyraźnym ochłodzeniem stosunków między Rzeszą Niemiecką a Rosją. Początkowo planowano ufortyfikowanie 3 głównych wzniesień wokół Basenu Grudziądzkiego: Kępy Strzemięcińskiej, Księżych Gór i Kępy Fortecznej (rekonstrukcja starej cytadeli). W latach 1891-1908 wzniesiono liczne obiekty fortyfikacyjne w tych miejscach a także wypełniono luki w międzypolach.

Księże Góry stanowią dominujące wzniesienie skarpy pradoliny Wisły, miały kluczowe znaczenie dla obrony twierdzy. Były także najbardziej narażone na atak wojsk rosyjskich. Dlatego wzniesiono tu najmocniejsze umocnienia, łącznie z baterią pancerną. Forty stanowiły także osłonę dla linii kolejowych w kierunku Malborka i Jabłonowa. Forty Księżych Gór były wznoszone kilkuetapowo. Ostatecznie przyjęły postać grup warownych, tzw. "fest", unikalnych form niemieckich fortyfikacji, charakterystycznych raczej dla zachodnich granic cesarstwa (Metz, Diedenhofen, Mutzig).

 W latach 1890-91 wybudowano schron piechoty(C), kolejny schron piechoty (D) i schron amunicyjny (E). Miały one konstrukcję ceglano-betonową o łącznej grubości sklepień 320 mm. Każdy schron piechoty był przeznaczony dla 108 żołnierzy. W latach 1894-96 zbudowano kolejny schron piechoty (A) i baterię pancerną (F) dla 4 haubic 150 mm w wieżach wz.93 .  Haubice mogły oddać do 4 strzałów na minutę na odległość do 7,2 km. Obsługę baterii stanowiło 63 żołnierzy i oficerów. Schron piechoty dla 158 żołnierzy był połączony z baterią przejściem podziemnym (poterną). Na obu skrzydłach umieszczono wieże obserwacyjne dla obserwatorów artylerii: wz. 94  i wz. 96. W 1898 roku wzniesiono kolejny schron piechoty (B), żelbetonowo-betonowy, dla 252 żołnierzy. Na szczycie fortu umieszczono odkrytą ziemną baterię dla 6 armat 120 mm. Zespół budowli uzupełniał 2-komorowy schron sanitarny (G). Całość otoczono płaskim wałem ziemnym z siecią drutu kolczastego i kratą forteczną. Długość fortu wynosiła ok. 600 m. Wał był broniony czołowo ogniem piechoty a także 10 armatami 53 mm w przewoźnych wieżach pancernych, umieszczonych w przygotowanych zawczasu podwójnych podkowiastych stanowiskach betonowych (F1-F5). Obronę wału wzmacniały wartownie  (H-M), z których dwie były wyposażone w obrotowe wieżyczki obserwatorów piechoty W.T. 90. 

źródło:http://www.grudziadz.fortyfikacje.pl/Pffaffen.htm

O keszu i ścieżce:

Uwaga!
Z racji pierwszych niepowodzeń w podejmowaniu finału, postanowiłem naprostować kilka rzeczy. Stojąc przed bramą fortu, powinniście mieć gotowe 15 cyfr niezbędnych do otworzenia kłodek: trzy-czterocyfrowe kody do otwarcia finału oraz niebieski, 3 cyfrowy kod do otwarcia bonusu. Aby otworzyć finał musicie zebrać pozostałe 3 skrzynki na terenie fortu.
 Dlaczego skrzynka typu multi? 
Po pierwsze, jest to finał geościeżki, po drugie skrzynka finałowa nie jest jedyną ukrytą przeze mnie skrzynką na terenie fortu. Aby je znaleźć, musicie zaznajomić się z budową fortu i samodzielnie wytypować miejsca ukrycia, ale aby zbytnio nie utrudniać zabawy, łapcie kilka wskazówek:
-skrzynkę pierwszą znajdziecie zaraz po przekroczeniu pierwszej bramy do fortu, z lewej strony, tuż przy wartowni, szukajcie młodego dębu, kesz na wysokości wzroku.
-skrzynkę drugą znajdziecie na najwyższym obiekcie fortu*. Szukajcie elementu konstrukcyjnego, który odróżnia się kolorystyką i zgubił swoje docelowe przeznaczenie- z dołu go zobaczycie, z pierwszego "etapu" go podejmiecie, magnetyk.
-skrzynkę trzecią ukryłem w miejscu, które w forcie położone jest najniżej*. Zwiedzając ten etap, patrzcie do góry, a na pewno go nie przeoczycie, mikromagnetyk jakieś 20 metrów od schodów.
W każdej skrzynce znajdziecie ostatnie cyfry potrzebne do otwarcia kłódek w skrzynce finałowej.
-Kesz finałowy nie znajduje się na kordach, tutaj pomocny będzie spoiler, oraz fakt, że dawniej mógł on stanowić (dosłownie) zaopatrzenie dla żołnierzy osłaniających linię kolejową do Jabłonowa. Aby ją otworzyć potrzebujecie 15 cyfr zebranych z pozostałych skrzynek geościeżki. Wewnątrz znajdziecie logbook, certyfikaty znalazców a także skrzynkę bonusową, do której potrzebny jest 3 cyfrowy kod.
Po  zamknięciu skrzynki, proszę o jej umiejętne przypięcie oraz zatarcie śladów otwarcia.
W trakcie dzisiejszego serwisu, nastąpiła nieoczekiwana awaria jednej z kłódek, którą musieliśmy zdemontować. Postaram się jak najszybciej uzupełnić braki. 
*-wysokość/głębokość tych miejsc rozumiana jest jako wysokość względna od poziomu gruntu w miejscu w którym się znajduje, a nie jako wysokość bezwzględna.

Kolejność wpisywania liczb z kodów potrzebnych do otwarcia kłódek w głównej skrzynce jest dowolna, natomiast w skrzynce bonusowej obowiązuje kolejność od liczby największej do najmniejszej.


Podsumowując, warto zaznaczyć, że zarówno finał jak i cała geościeżka powstała przy współpracy z właścicielem całego obiektu, który obiecał dorzucić do skrzynki coś od siebie. Fort dostępny do zwiedzania jest głównie w weekendy i święta państwowe od godziny 11 do 18, zaś wstęp stety lub niestety jest płatny, ale patrząc na ogrom pracy jaką właściciel wykonał, aby zachować świetność tego miejsca, nie pożałujecie ani złotówki. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj -> http://www.fortwkg.eu/
Enjoy! :)

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Skrzynka nr3
Finał już blisko
Jeszcze kawałek
Mniej więcej tutaj
Log entries: Found 4x Not found 0x Note 1x All entries Show deletions