Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół w Rowach - OP98WQ
Eigenaar: Jeździec
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 02-09-2020
Gemaakt op: 02-09-2020
Gepubliceerd op: 02-09-2020
Laatste verandering: 19-08-2023
29x Gevonden
4x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
59 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Neoromański, zbudowany z kamiennych ciosów w latach 40-tych XIX wieku, pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, niegdyś parafialny, obecnie filialny względem parafialnego kościoła w Objeździe.

Dwa pierwsze kościoły w Rowach stały nieopodal, na wzgórzu usytuowanym bliżej brzegu jeziora Gardno. Na owym pagórku znajdował się także najstarszy rowieński cmentarz. Prawdopodobnie pochowano tam w XVIII wieku pastora Jarke, Kaszebę spod Bytowa. Jego wnukiem był pruski feldmarszałek York, który jednak starał się zatrzeć swoje kaszubskie pochodzenie od Jarków i kłamał, że pochodzi od angielskich Yorków.

Kościół w Rowach i dzwonnica

Kościół obecny powstał w czasach późniejszych, bo dopiero w 1844 roku. Budowa rozpoczęła się 13 maja tego roku. Poprzedziły ją badania nośności gruntu, zlecone przez pastora rejencyjnemu radcy budowlanemu z Koszalina. Wiadomo, że w pracach projektowych uczestniczył młody Heinrich Ludwig Alexander Herrmann (1821 - 1889), później znany architekt, specjalizujący się w projektowaniu więzień. Wykonawcą był młody mistrz budowlany Zibill z Koszalina. Kościół zbudowano z ciosów kamiennych w stylu neoromańskim. Budulec pochodzi podobno z Wyspy Kamiennej na Jeziorze Gardno. Są informacje, że kamienie zwieziono z Bałamątka, gdzie akurat wówczas miał zostać rozebrany młyn, oraz że zbierano je po okolicznych polach. Podobno kilkakrotnie niewykończone jeszcze ściany kościoła były obalane przez silne, sztormowe wiatry. Materiał skalny - to skały wulkaniczne, przede wszystkim gnejsy i granity, ktore razem z kwarcytami, stanowią około 91 procent całości budulca, z którego wzniesiono świątynię. Jak wyliczyła dr architekt Elżbieta Szalewska ze Słupska, materiał, z którego zbudowano kościół, waży 8877 ton. Ciekawostką jest zwłaszcza tak zwany czarci kamień, który można oglądać na południowej elewacji świątyni. Legenda głosi, że przywlókł go diabeł – dlatego wygląda jak osmalony. Podobno służył miejscowym rybakom do przepowiadania pogody: gdy wilgotniał, oznaczało to nadchodzącą burzę.

Ciekawa jest drewniana dzwonnica, usytuowana na zewnątrz kościoła oraz wystrój wewnętrzny. Podobno autorem projektu dzwonnicy był osobiście pruski król, patron Rowów Królewskich, który był głównym źródlem finansowania budowy rowieńskiego kościoła. W nawie świątyni zwisa z sufitu model dawnego żaglowca. To pozostałość po dawnym zwyczaju żeglarskim. Takie modele darowywali świątyniom jako dziękczynne wota marynarze, którym udało się wyjść cało z opresji na morzu. W taki sposób dziękowali Bogu za uratowanie życia.(Źródło)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Strażnik kesza
Logs: Gevonden 29x Niet gevonden 4x Opmerking 0x Alle logs