Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ruiny klasztoru w Nowogrodźcu - OP98UL
Klasztor św. Marii Magdaleny w Nowogrodźcu
Eigenaar: Robnn
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-08-2020
Gemaakt op: 31-08-2020
Gepubliceerd op: 10-09-2020
Laatste verandering: 10-09-2020
4x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
31 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

    Klasztor w Nowogrodźcu został założony w XIII wieku, prawdopodobnie za sprawą św. Jadwigi Śląskiej. Wiadomo, że już w 1247 roku z pewnością był on zamieszkiwany przez Magdalenki sprowadzone w to miejsce z Niemiec. Zakon w miarę upływu czasu umacniał swoje wpływy w Nowogrodźcu, w czym na pewno pomagało przyjmowanie w szeregi nowogrodzieckiego zgromadzenia córek z dobrych, bogatych rodów. Pod koniec XV wieku zgromadzenie nabyło cały Nowogrodziec, stając się jego właścicielem aż do końca swojego istnienia, co miało miejsce w 1810 roku. W I połowie XVIII wieku doszło do wielkiego pożaru budynków klasztoru, a ich odbudowa przekształciła kompleks zabudowań klasztornych do stanu, w jakim znajdował się do końca II Wojny Światowej.

    Po sekularyzacji zakonu w 1810 r. budynki klasztorne przeszły na własność państwa pruskiego, a częścwo miasta. W dawnym klasztorze umieszczono szereg urzędów państwowych, cele mniszek zamieniono najpierw na biura, a potem na izby dla uczniów. W 1897 roku miała miejsce gruntowna przebudowa kompleksu, który został przystosowany na ewangelickie seminarium nauczycielskie. Wiadomo też, że część dawnego klasztoru była przez pewien czas użytkowana jako browar. Co ciekawe, mimo likwidacji samego zgromadzenia zakonnego i licznych, późniejszych przeróbek, nie uległ zmianie zasadniczy plan budowli z czasów XVIII-wiecznej przebudowy. Był to nadal zwarty zespół architektoniczny z centralnym czworobocznym budynkiem głównym, posiadającym wewnętrzny dziedziniec i z dołączonym do niego dodatkowym skrzydłem, otaczającym go od zachodu.

    Niestety, nawet ten mocno zniekształcony zespół budowli poklasztornych nie przetrwał do naszych czasów. I znów jako główną przyczynę podać trzeba to, co stało się na terenie Dolnego Śląska pod koniec II wojny światowej.

    Sam Nowogrodziec (w przeciwieństwie do Bolesławca) stał się w lutym 1945 r. miejscem bardzo zaciętych walk między resztkami wojsk niemieckich, a nacierającymi Rosjanami. Już po zajęciu Nowogrodźca przez wojska sowieckie, i miasto i klasztor zostały jeszcze dotkliwiej zniszczone i splądrowane. Miały wówczas miejsce wydarzenia haniebne, dochodziło do gwałtów i morderstw, rozstrzeliwano pozostałych w Nowogrodźcu cywilnych mieszkańców. 

    Klasztor św. Marii Magdaleny pozostaje w ruinie do dzisiejszego dnia. Przez ponad 60 lat od tamtych tragicznych, wojennych wydarzeń, które położyły kres jego 600-letniemu istnieniu. 

    Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.powiatboleslawiecki.pl/ciekawe-miejsca/klasztor-sw-marii-magdaleny-w-nowogrodzcu.html. 

 

Współrzędne wskazują jedynie miejsce startu. Kesz jest umieszczony w południowo - wschodniej części ruin klasztoru. Podążaj za zdjęciami!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
3
4
5
6
7
8 - miejsce ukrycia