Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pamięci Kolejarzy - OP98UJ
Właściciel: Czarodziej
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-11-2020
Data utworzenia: 31-08-2020
Data opublikowania: 01-11-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 01-11-2020
48x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
88 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


OBELISK ZAMORDOWANYCH KOLEJARZY - KARTUZY


Pamiątkowy obelisk znajduje przy ul. Kolejowej w Kartuzach. Na kamiennym bloku tablica z napisem: "W hołdzie kolejarzom kartuskim pomordowanym i poległym w walce z faszyzmem w latach 1939 - 1945." Obelisk upamiętnia poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej kolejarzy węzła kartuskiego.

 

W dniu 2 września w godzinach popołudniowych niemiecka 207 dywizja piechoty zajęła Kościerzynę, a 3 września połączyła się na najwęższym odcinku Pomorza z siłami gdańskimi. 4 września maszerowała na Kartuzy mając przed sobą 1 kompanię kpt. R. Wasilewskiego. Dostępu do miasta od strony Żukowa broniła kompania kpt. M. Pikuły, która już od 1 września odpierała silne ataki sił gdańskiej Landespolizei. Kompanię kpt.R. Wasilewskiego wspierał pluton zwiadu, pluton ciężkich karabinów maszynowych ppor. Szczęsnego i jedno działko przeciwpancerne, którego celowniczym był Michał Flisykowski ze Sławek, brat Alfonsa - dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Dodatkowym silnym wsparciem tego pododdziału był pociąg artyleryjski, który w sposób improwizowany zorganizowano w dniu 1 września w Kartuzach. Jego załogę stanowili żołnierze i kolejarze uzbrojeni w broń małokalibrową. W tym miejscu oddajmy należyty hołd kartuskim kolejarzom, którzy podjęli się nierównej walki, przybliżając po latach ich wyczyn. Zawiadowca stacji kolejowej w Kartuzach Jan Żmijewski w dniu 1 września polecił wszystkim kolejarzom pozostanie na swych stanowiskach. Załoga stacji podporządkowała się władzom wojskowym. Z inicjatywy kolejarzy i żołnierzy zbudowano zestaw lokomotywy z wagonem towarowym, tzw. węglarką. Lokomotywę natomiast opancerzono prowizorycznie grubą blachą, a poustawiane po bokach przebudowanej węglarki skrzynki z piaskiem stanowiły osłonę. Na węglarce zamontowano armatkę małego kalibru. Cywilnym kierownikiem improwizowanego pociągu opancerzonego mianowano kartuskiego kolejarza Józefa Stoltmanna, a na maszynistę wyznaczono Bernarda Walentowskiego - również mieszkańca Kartuz. Dowództwo wojskowe przejął por. Matuszak. Pociąg osłaniała drużyna kaprala Jana Białki z Somonina w składzie: Józef Soboń z Goręczyna, Zając i Feliks Rompski z Kiełpina, Józef Bronk ze Sławek, Pachura z Leśna oraz Szymichowski z Goręczyna.

 

Więcej informacji na temat walk w Kartuzach i okolicach można znaleźć na tutaj: http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/item/1282-kartuzy-i-powiat-kartuski-pod-okupacja-hitlerowska-w-1939-r

 

 

Cześć ich pamięci!

 

Skrzynka
Skrzynka założona w święto 'Wszystkich świętch zmarłych' pamiętnego 1 litstopada 2020, kiedy to rząd uniemożliwił wspominanie swoich bliskich na cmentarzach.

To miejsce pamięci mimo znajdowania się w centrum było najbardziej zaniedbane - 16:00 w 01.11 a wszystkie znicze wypalone, kwiatów brak. Wykonaliśmy serwis :)

Kesz to micromagnetico ukryty bardzo wysoko - niscy keszerzy mogą nie sięgnąć.

Proszę o możliwie maksymalny poziom konspiry przy podejmowaniu. W budynku dworca/biblioteki przebywa Pan ochroniarz.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Obelisk
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 2x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria