Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Teresinie - OP98MT
Właściciel: piter3004
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-08-2020
Data utworzenia: 17-08-2020
Data opublikowania: 31-08-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 10-09-2023
16x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
36 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pałac w Teresinie

Obecny pałac jest już drugim posadowionym na tych samych fundamentach. Pierwszy pałac wzniósł w tym miejscu ojciec przyszłego fundatora Herman Epstein, bankier i przemysłowiec. Projekt sporządził dla niego architekt Adolf Adam Loewe. Nie wiemy nic o wyglądzie pierwszej rodzinnej rezydencji. Do naszych czasów przetrwała tylko oficynka pałacowa, wybudowana jednak w późniejszym czasie niż sam pałac. Nie możemy, więc domyślać się formy pałacu na podstawie jej wyglądu. Po śmierci Hermana majątek przeszedł na jego syna Mieczysława Epsteina wielkiego warszawskiego finansisty i bankowca. Odziedziczony po ojcu pałac musiał nie przypaść do gustu nowemu właścicielowi, bowiem już w latach 90- tych XIX wieku postanowił, że na jego miejscu stanie nowa rezydencja. Do jej zaprojektowania zaprosił znanego wówczas architekta Francoisa Arveufa. Architekt postanowił rozebrać poprzedni pałac do samych fundamentów i w nowej budowli wykorzystać tylko przesklepione piwnice. W 1909 roku pałac przeszedł w posiadanie rodziny Druckich- Lubeckich. W 1927 roku majątek uległ parcelacji a część ziem przeszła dla zakonu franciszkanów z pobliskiego Niepokolanowa. II Wojna Światowa szczęśliwie nie spowodowała większych zniszczeń w budynku. Po wojnie majątek został upaństwowiony i stał się siedzibą Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych. Dziś mieści się tam Ośrodek Szkoleniowo- Rehabilitacyjny KRUS.

Pałac utrzymany jest w duchu późnego baroku. Ma dość nieregularną bryłę, po części piętrowy, po części dwu piętrowy, na wydłużonym planie. Fasada została umieszczona na elewacji zachodniej. Całość przykryta jest mansardowym dachem o połaciach urozmaiconych lukarnami. Fasada została skomponowana za pomocą siedmiu osi, ze środkową nieznacznie wysuniętą, tworzącą ryzalit z czterokolumnowym portykiem podtrzymującym balkon na piętrze. Podobny portyk znajdziemy również po przeciwnej stronie pałacu. Między wieżami umieszczony został portyk czterokolumnowy na planie półkola. Portyki znajdziemy również na narożach elewacji południowej. Wszystkie one korespondują ze sobą i tworzą swoisty zespół. Ostatnia z fasad- północna została wyposażona w kwadratową przybudówkę przykrytą kopułą, połączoną z galerią na arkadach prowadzącą do oficyny kuchennej. Galeria jak się zdaje mogła być zaprojektowana przez Leandra Marconiego- syna wybitnego architekta Henryka Marconiego.

Więcej informacji: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3711/Teresin/

 

Skrzynka mikrus na wysokości wzroku

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Pałac w Teresinie
Perspektywa kesza