Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Niespodziewany atak - OP98EL
[w1920wW]#4 wojna 1920 we Włocławku
Właściciel: Pawelec134
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-08-2020
Data utworzenia: 07-08-2020
Data opublikowania: 14-08-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2022
38x znaleziona
5x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
86 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, crazy_baby, oldmalarz, Serengeti
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Niespodziewany atak

„[...]W kilkanaście laty później, w 1934 r., mjr Aleksander Fiszer ten sam moment walk [przełamania obrony] skomentował następująco:

Niedoświadczony rekrut nie wytrzymuje działania kawalerii na bliską odległość, zwłaszcza na boki i tyły. Rozpoczyna się krwawy i bezładny odwrót załogi zachodniej części przyczółku. Wśród prób przywrócenia porządku w oddziałach ginie por. Boczarski i por. Sawicki wraz z kilkudziesięcioma szeregowcami. Reszta, napierana przez masę jazdy i piechoty nieprzyjacielskiej, z trudem dociera do mostu i przebiega na przeciwną stronę rzeki, otwierając przejście dla prześladowców”.

 

W tej sytuacji około godz. 13,30 w dniu 16 sierpnia 1920 r. zachodnie przedmoście znalazło się w rękach wroga, a w osadzie Walewskie, położonej w bezpośredniej bliskości mostu, pojawiły się pierwsze oddziały kozaków kubańskich. Tymczasem broniący wschodniej części przedmościa siłami 2. i 3. kompanii batalionu zapasowego 14. Pułku Piechoty płk Buntner, po otrzymaniu około godziny 13 meldunku o przełamaniu polskich pozycji na lewym odcinku obrony, podjął decyzję o odwrocie na lewy brzeg Wisły. W tym momencie został jednak zaatakowany przez kilka szwadronów kawalerii bolszewickiej. Większość żołnierzy dostała się do niewoli, jedynie 30-osobowy oddział pchor. Bacha zdołał przedrzeć się do miasta. Także kompania por. Jakuba Hanejki, uchodząc wzdłuż Wisły, dotarła do Szpetala Dolnego, a następnie do mostu. Kontrolujący północny wylot mostu kozacy kubańscy zdołali zbliżyć się do jego południowego wylotu i przy pomocy ckm-ów rozpoczęli ostre ostrzeliwanie lewego brzegu Wisły. W tym momencie zaledwie stuosobowy oddział por. J. Hanejki podjął atak na usadowionych na nadbrzeżu Wisły strzelców kozackich w liczbie około stu osób. Przy stracie tylko jednego żołnierza, wykorzystując powstałe zamieszanie w szeregach wroga, przedostał się przez most do miasta. Akcja Hanejki, choć udana, mogła okazać się wielce ryzykowna, bowiem część oddziału kozaków, w pościgu za polską piechotą, wdarła się na most i znalazła się już u południowego (włocławskiego) wylotu przeprawy. Na szczęście silny ostrzał strzelców, rozmieszczonych na nadwiślańskich bulwarach, zmusił wroga do odwrotu. Kilkanaście minut potem bolszewicy podjęli ponowną próbę przejścia przez most, jednak i tym razem musieli odstąpić od tego zamiaru. Ogień oddziałów polskich z bulwarów był skuteczny, pomimo, iż wróg na prawym brzegu rzeki ustawił drabiniaste wozy, wypełnione sianem, które miały stanowić osłonę przed kulami.

W kilkanaście minut potem most na Wiśle od strony miasta, podpalony benzyną przez jego obrońców na lewym brzegu Wisły, zaczął płonąć. Decyzję o podpaleniu drewnianej przeprawy podjął płk J. Gromczyński o godzinie 13.00, po uzyskaniu zgody drogą telefoniczną dowódcy Frontu Północnego.[...]” – Fragment publikacji Mirosława Krajewskiego „Ziemia dobrzyńska w cieniu czerwonej gwiazdy. Rok 1920” opisujący walki w okolicach Włocławka.

fot. Włocławek 1920 W obronie Wisły. Tomasz Dziki

 

Skrzynka, w barwach maskujących , ukazuje okolice działań 1. kompani strzeleckiej por. Hanejki podczas brawurowego ataku.

Kesz należy do cyklu skrzynek mających upamiętnić setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku oraz przybliżyć przebieg ówczesnych walk we Włocławku i okolicach.
Kesze z cyklu są oznaczone numerami dla zachowania ciągłości opisu oraz chronologii występowania związanych z nimi zdarzeń. Numeracja ta nie ma jednak znaczenia przy szukaniu - masz pełną dowolność co do wyboru kolejności ich podejmowania.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 38x nieznaleziona 5x komentarz 1x Wszystkie wpisy