Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Przełamanie obrony - OP98EK
[w1920wW]#3 wojna 1920 we Włocławku
Właściciel: Pawelec134
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-08-2020
Data utworzenia: 07-08-2020
Data opublikowania: 14-08-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 14-08-2020
43x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
81 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
13 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aki., Badzia Gadzia - (BG), bamba, edithkal, Gacekk, GFS, hobbbysta, Hr. Jan Usz, Jeanpaul, Miki., oldmalarz, Serengeti, wuja michal
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Przełamanie obrony

         „[...]Po próbie zajęcia Krzyżówek Boguckich na wprost przeprawy rzecznej, główny atak nastąpił o godzinie 12 [16 sierpnia] z dwóch stron. Piechota 157. Brygady Strzelców zaatakowała od północy pozycje bronione przez szwadron zapasowy 2. Pułku Szwoleżerów, jednocześnie kawaleria bolszewicka z 15. DK atakowała skrajne, lewe skrzydło zachodniej części przedmościa w rejonie Kolonia Grodzkie. Silne uderzenie na lewoskrzydłowy pododcinek zachodniej części, przedmościa siłami prawie całej 15. Dywizji Konnej, bronione było tylko przez pluton szturmowy pociągu pancernego „Kaniów”, wyposażony w pięć ckm-ów, połową kompanii rekruckiej batalionu zapasowego 14. Pułku Piechoty i pluton pieszy baterii zapasowej 4. Pułku Artylerii Polowej.

Przewaga sił wroga była zatem zdecydowana, a sytuację pogorszył fakt, iż kawaleria sowiecka, wykorzystując lukę w linii obrony w lesie na północ od wsi Grodzkie, wdarła się na tyły polskich stanowisk. Słabo wyszkolony rekruci z 14. Pułku Piechoty, wobec silnego natarcia wroga, uciekli ze stanowisk, pociągając za sobą pluton pieszy baterii zapasowej
4.Pułku Artylerii Polowej. Na stanowiskach pozostał jedynie pluton szturmowy pociągu pancernego „Kaniów”, choć i ten, wobec śmiertelnego zagrożenia, wycofał się wzdłuż drogi Grodzkie-Szpetal Górny w kierunku mostu. Nie widząc szans obrony, z pola walki około
godz. 13 wycofał się szwadron zapasowy 2. Pułku Szwoleżerów. W czasie odwrotu żołnierze polscy zostali niespodziewanie zaatakowani przez kozaków, którzy wcześniej przedarli się przez linię obrony w rejonie wsi Grodzkie. W walce część szwadronu poległa, inni wpadli
w ręce wroga. Tylko niewielkiej grupie udało się dotrzeć do mostu i przeprawić się na lewy brzeg rzeki. W ataku kozaków na polskich szwoleżerów na tym odcinku obrony mogło polec kilkanaście osób, choć niektóre opracowania podają liczbę 40 szwoleżerów.

Dowódca obrony Włocławka i przedmościa w Szpetalu Dolnym, płk J. Gromczyński, próbując ratować tragiczne położenie swoich oddziałów wysłał odwód z 18. kompanii kolejowej w sile zaledwie 72 żołnierzy, który – rzecz jasna – nie mógł zmienić sytuacji na tym odcinku obrony przedmościa. Oddział odwodowy poniósł ciężkie straty; z całej kompanii do miasta powróciło tylko 25 żołnierzy. W walce zginęło lub dostało się do niewoli 2 oficerów i 47 szeregowców.[...]” – Fragment publikacji Mirosława Krajewskiego „Ziemia dobrzyńska w cieniu czerwonej gwiazdy. Rok 1920” opisujący walki w okolicach Włocławka.

Skrzynka, w maskowaniu leśnym, ukazuje możliwe miejsce przedarcia się kawalerii bolszewickiej przez polską linię obrony.

Kesz należy do cyklu skrzynek mających upamiętnić setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku oraz przybliżyć przebieg ówczesnych walk we Włocławku i okolicach.
Kesze z cyklu są oznaczone numerami dla zachowania ciągłości opisu oraz chronologii występowania związanych z nimi zdarzeń. Numeracja ta nie ma jednak znaczenia przy szukaniu - masz pełną dowolność co do wyboru kolejności ich podejmowania.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Obszar poszukiwań