Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Niebieski cud by xlud - OP98C2
Bagger 1473 Blue Wonder
Właściciel: xlud
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Niemcy > Brandenburg
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-09-2020
Data utworzenia: 02-08-2020
Data opublikowania: 20-09-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 20-09-2020
1x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
14 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Koparka była używana w kopalni Tagebau Meuro  [ de ] od 1965 do 2002 roku.

Po wycofaniu go ze służby gminy Senftenberg, Großräschen i Schipkau podjęły decyzję o wspólnym działaniu na rzecz konserwacji odkrywkowej maszyny górniczej. Pomiędzy 29 sierpnia a 15 września 2003 r. Bagger 1473 został przeniesiony około 8,5 km (5,3 mil) od kopalni Meuro do w pobliżu EuroSpeedway Lausitz , gdzie miał służyć jako pomnik dawnego wydobycia węgla brunatnego w okolicy. Maszyna została przemieszczona po drogach przemysłowych i kolejach należących do LMBV, ale ruch publiczny nie został zakłócony.

Kiedy Bagger 1473 stał się popularny wśród urbexiarzy, został błędnie zidentyfikowany jako Bagger 258 z powodu oznaczeń znalezionych na jego tabliczce informacyjnej.

 

 

W styczniu 2019 roku gminy, które poparły ten ruch, ogłosiły, że koparka ma zostać zezłomowana. Ich decyzja była spowodowana głównie zniszczeniem i uszkodzeniem maszyny. Utrzymanie go było niemożliwe, a ponieważ wandalizm i kradzieże stały się tak rozległe, konstrukcja nie była już bezpieczna dla ludzi. Części koparki zostałyby zachowane, np. Koło.

Kiedy jednak Brandenburg Landesamt für Denkmalpflege (Państwowy Urząd Ochrony Zabytków) i państwowe muzeum archeologiczne dowiedziały się z doniesień prasowych o planowanej rozbiórce, wydały oświadczenie, że koparka uznała ochronę zabytków od 2002/2003 roku. Choć wówczas zakładano po prostu, że formalne umieszczenie go na liście takich konstrukcji nie było konieczne. Fakt, że struktura została zidentyfikowana jako historycznie znacząca, uznano za wystarczający do uznania jej za chronioną. Landesamt szybko ogłosił to oficjalnie w lutym.

Konstruktywne dyskusje na temat przyszłości Bagger 1473 trwają z lokalnymi gminami i społecznościami. Pomimo zapobieżenia pracom rozbiórkowym, które grożą w najbliższym czasie, nie jest jasne, w jaki sposób można zachować strukturę i kto będzie ponosił odpowiedzialność finansową.

 

Teren na którym obecnie znajduje się Blue Wonder, jak niegdyś nazywaną tę koparkę, został otoczony płotem i zabezpieczony. Mimo to z wnętrza koparki zniknęła już znaczna część wyposażenia, a brak konserwacji odcisnął piętno na konstrukcji, która jest obecnie mocno zardzewiała.

 

Tyle Wiki

 

Po raz pierwszy koparkę uruchomiono w 1964 roku. Olbrzymi pojazd może nie jest największym na świecie, ale i tak jego rozmiary robią wrażenie – 171,5 m długości i 50 m wysokości w najwyższym punkcie, oraz masa 3850 ton. Ktoś ją kiedyś nazwał Blue Wonder. Aktualnie Niebieski Cud  stoi na otwartej przestrzeni choć jest ogrodzona to bez problemu da się wejść, i zobaczyć ją z bliska. Kesza zostawiłem na poziomie +1 – wystarczy pokonać zaledwie kilka schodków. Nie jest to zwykły magnetyk- udało mi się znaleźć mu zamaskowaną miejscówkę:DJako, że od stalowej konstrukcji mogą być zakłócenia w komunikacji GPS polecam posłużenie się zdjęciem satelitarnym.

Co do stanu zachowania koparki to radzę być bardzo ostrożnym wchodząc wyżej niż kesz! Momentami podesty są bardzo skorodowane, więc ja sam zrezygnowałem z podejścia w niektóre miejsca. Pamiętaj, że eksplorację robisz na własną odpowiedzialność, a na pewno nie chciałbyś spaść z co najmniej kilku/kilkunastu a nawet kilkudziesięciu metrów

 

Więcej fotek na miastonasze.blogspot.com

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Można śmiało tu zostawić samochód. Dobrym miejscem parkingowym jest też nieczynna droga dojazdowa do toru wyścigowego na wschodzie
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Główne ramię
Wielkość gąsienic
Taśmociągi
Ciąg transportowy
Widok nad taśmociągami
Taśmociągi z drugiej strony
Spoiler
Czoło koparki
Wpisy do logu: znaleziona 1x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy