Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Szkoła w Kobyłosze - OP980F
Właściciel: KubaB08
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-07-2020
Data utworzenia: 10-07-2020
Data opublikowania: 14-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2021
14x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
38 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: huculP-y, Jerzy4553, Pawel 87, PippiLotka, Volt71
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza wzmianka o wsi Kobbelhals pochodzi z początku XVII wieku. Dnia 10 października roku 1612, niejaki Johann Sigismund  sprzedał pastorowi Trelkowa (Schöndamerau) - Christophowi Lichtensteinowi tereny położone nad jeziorem Sasek Wielki (Schoben). W dokumentach z 1717 r. Kobyłocha jest wymieniona  jako osada z czterema gospodarzami. Warunki gospodarowania w XVII wieku określano jako „kiepskie”, a sytuację finansową mieszkańców jako „tylko bardzo przeciętną”. Np. wieśniacy musieli kupować siano zzewnątrz, gdyż nie wystarczało go na własne potrzeby. Aby zaradzić brakowi łąk i pastwisk, w 1812 r. dokupiono nowe tereny. Ponadto korzystano z prawa do swobodnego wypasu zwierząt w lesie państwowym i łowienia „artykułów niezbędnych na stole” w jeziorze Schobensee. W drugiej połowie XIX wieku przywileje zastąpiono opłatami i formami dzierżawy.

11 lipca 1920 r. odbył się na Warmii i Mazurach plebiscyt , w sprawie przynależności państwowej tych terenów. W referendum  - 87 mieszkańców Kobbelhalls głosowało za przynależnością do Niemiec. Nie oddano żadnego głosu na Polskę. (źródło)   A nazwiska miejscowych sugerowałyby coś innego: Janczyk, Kasperowski, Konopatzky, Lipka, Platzek, Sokoll, Tomaschewski...  Nie należy się w sumie dziwić, gdyż skutecznie prowadzono agitację, a miejscowa ludność w większości związana była z Kościołem protestanckim a nie Polakami-katolikami. Trwająca wojna z bolszewicką Rosją i okres największych niepowodzeń na froncie sprawiały, że nie wiadomo było czy Polska będzie Polską. Więc pragmatyczny, mazurski ludek wybrał to, co mu się najbardziej opłacało…

Źródło - http://www.kreis-ortelsburg.info/068/kobbelhals.htm

 

W okresie międzywojennym, powierzchnia wsi Kobbelhals liczyła 236,6 ha. Było tu 15 gospodarstw (cztery o powierzchni 0,5–5 ha, dwa -  5–10 ha, sześć - 10–20 ha, trzy - powyżej 20 ha), w których żyło 109 mieszkańców. Zdecydowana większość zajmowała się rolnictwem, a część pracowała w gospodarce leśnej i rybołówstwie. We wsi była również karczma. Malownicze położenie na półwyspie jeziora Sasek Wielki sprawiało, że wioska coraz częściej stawała się celem wycieczek i miejscem pobytu letników.

Dzisiejsza Kobyłocha tylko w oficjalnych dokumentach figuruje jako Kobyłocha. Wśród mieszkańców i turystów miejscowość jest nazywana niemal zawsze „Kobylocha”. Nawet w niektórych opracowaniach książkowych również występuje pod nazwą Kobylocha. Ponieważ leży przy największym jeziorze w powiecie, jest już typową miejscowością turystyczną. Dużo więcej jest tu obecnie domków letniskowych i ośrodków wypoczynkowych niż domów wiejskich.

Źródło - Liżewska I., Knercer W. - Przewodnik po historii i zabytkach Ziemi Szczycieńskiej. Olsztyn, Agencja Wydawnicza "Remix" s.c., 1998.

 

Aż do 1906 roku, miejscowe dzieci musiały chodzić do szkoły w Groß Schondamerau (Trelkowo), trzy i pół kilometra dalej. W 1906 r. zbudowano nową, jednoklasową szkołę podstawową z mieszkaniem dla  nauczyciela. Uczyły się tutaj także dzieci z  Schobendorf (Piece), Klein Rehbruch (Ulonskofen, leśnictwo Ułańsk), Eichthal (Dębówko) i południowych gospodarstw samotniczych Linowa (Leynau). Ostatnim nauczycielem (od 1 kwietnia 1927 r. do stycznia 1945) był E. Risch.

 Rok szkolny 1925/1926 (źródło)  

 

Dzisiaj to tylko ruiny. Po dawnej, wiejskiej szkole pozostały słupki głównej furtki oraz schodki prowadzące do głównego wejścia. Straszą resztki fundamentów, gruz i dół po szkolnym podpiwniczeniu.

 

Kesz znajduje się na kordach. Szukaj nisko, przy wschodnim słupku.…

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.