Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[RdK] Ulica dwóch miejscowości - OP97YZ
Ulica Żwirki i Wigury, czyli na granicy Sulechowa i Brzezia
Właściciel: borek99
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-07-2020
Data utworzenia: 08-07-2020
Data opublikowania: 09-07-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2021
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
25 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rowerem do Kalska

Ulica dwóch miejscowości

O serii

Seria Rowerem do Kalska poprowadzi Was wzdłuż trasy rowerowej z Cigacic do Kalska, bądź, jak kto woli, z Kalska do Cigacic. Choć sama ścieżka daleka jest od ideału i niestety pewna jej część nie doczekała się asfaltu, a w dwóch fragmentach się zwyczajnie urywa to jest to póki co jedyny tak długi odcinek na terenie gminy Sulechów pozwalający rowerzystom na pokonanie kilkunastu kilometrów w dość komfortowych warunkach. Co ciekawe sama trasa łączy w sobie de facto... dwie różne ścieżki, którymi zarządzają różne podmioty. Za starszy, zdecydowanie gorszy, odcinek (Cigacice-Nowy Świat) odpowiada powiat zielonogórski, a za nowy, powstały w 2019 kosztem blisko 12 milionów złotych (w 85% pochodzących ze środków unijnych), gmina Sulechów. Po zakończeniu remontu mostu w Cigacicach pozwoli również na włączenie się Sulechowa w sieć zielonogórskich ścieżek.

Sama seria, podobnie jak dalsze rowerowe plany sulechowskich włodarzy, póki co wciąż się tworzy, ale finalnie ma zebrać kilkanaście skrzynek położonych wzdłuż całej trasy, które zapełnią mapę w miejscach, gdzie ich brakuje. Być może pojawią się też "bonusy" zlokalizowane w pewnym oddaleniu, ale ściśle związane ze ścieżką. Kesze będą powstawać w nieregularnych odstępach czasowych i niekoniecznie w uporządkowany geograficznie sposób, ale ostatecznie mają stworzyć serię, która zachęci Was do przejechania się rowerem bądź przejścia/przebiegnięcia całego odcinka z Cigacic do Kalska (autem pewnie też się da, ale nie polecam, bo nie taki jest zamysł ;)). Nie spodziewajcie się tu wyszukanych maskowań, skomplikowanych zagadek czy niesamowitych historii - ot, ma to być po prostu okazja do poruszania się i spokojnego poprawienia statystyk. Postaram się żeby każda skrzynka coś pokazywała lub chociaż opowiedziała jakąś krótką historię, ale będą to mniej rozbudowane opisy miejscówek niż przy innych moich keszach, a i miejsca te w większości nie niosą ze sobą aż tak ciekawych historii. Serię najlepiej zdobywać w co najmniej 2 osoby - część skrzynek wymaga pokonania pewnego dystansu od ścieżki i z drugą osobą będzie to zwyczajnie znacznie łatwiejsze, choć w pojedynkę oczywiście też się da.

W każdym razie: zapraszam serdecznie :)

O keszu

Choć Sulechów i Brzezie koło Sulechowa stanowią de facto jeden organizm to geograficznie i prawnie są wciąż, mimo pomysłom przedstawianym na początku XXI wieku, oddzielnymi bytami. Brzezie w ostatnich latach przechodzi prawdziwy boom, dzięki wygodnemu dojazdowi i niższym cenom będąc w dużej mierze zielonogórską sypialnią - dzięki masowo powstającym nowym domkom wieś ta przekroczyła już granicę 1300 mieszkańców, stając się największą tego typu jednostką w gminie Sulechów.

Ulica Żwirki i Wigury przebiega przez obie miejscowości - część położona na terenie Brzezia to dorobek okresu powojennego (im bliżej Kalska tym młodsze budynki), a część sulechowska w dużej mierze powstała przed II wojną światową (choć w ostatnim czasie i tu dotarły nowsze inwestycje w postaci dwóch marketów). W niemieckim okresie historii miasta Kalziger Chaussee była jedną z najważniejszych ulic wylotowych, prowadząc główny trakt w kierunku Świebodzina (do 1945 roku Świebodzin tworzył z Sulechowem wspólny powiat - Landkreis Züllichau-Schwiebus). Przy położonej na północnych krańcach Züllichau ulicy istniało wówczas kilka sporych willi, które, w lepszym bądź gorszym stanie, zachowały się do dzisiaj (trzy z nich wpisano nawet do rejestru zabytków).

Kesz umieszczony na koordach, w oczywistym miejscu. Dość wysoko, więc dzieci raczej nie sięgną - potrzebny dorosły.

UWAGA NA "MUGOLI" - w dzień z reguły jest tu spory ruch i trzeba wyczekać odpowiedni moment, nie spal miejscówki!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy