Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
16.05.2008r. godz. 5:13 - OP97JY
Eigenaar: jozkam
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:15 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 30-06-2020
Gemaakt op: 20-06-2020
Gepubliceerd op: 30-06-2020
Laatste verandering: 15-01-2021
7x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
47 x Bekeken
4 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

16 maja 2008 – kilka minut po godzinie 5 rano, zaczyna się świt, ciemno, mgła zapowiadająca upalny piątek. Ciężarówka wyładowana nawozami sztucznymi mija Słupsk. Równocześnie z Słupska wyjeżdża posp. SŁOWINIEC do Poznania. Pociąg dopiero zaczyna swą długą trasę, więc na pokładzie ma tylko 29 osób. Drogi tych dwóch składów przetną się w Sycewicach o 5.13.

Pociąg minął Reblinko i zbliżał się do stacji Sycewice z prędkością 120km/h. W tym czasie kierowca TIR-a nie przestrzegając znaków wjechał rozpędzony do Sycewic. Przejechał wieś z prędkością 80-90km/h i wyjeżdżając już z zabudowań zobaczył we mgle światła stojących samochodów. Rozpoczął manewr wyprzedzania – do dziś nie wiadomo, czy był to manewr mający uchronić stojące przed zaporami osobówki, czy też po prostu chciał je wyprzedzić i jechać dalej. We mgle nie wiedział, ze jedzie prosto na zamknięty przejazd...

Ciężarówka ominęła czekające przed rogatkami samochody, staranowała szlaban i uderzyła w trzeci wagon pociągu relacji Słupsk – Poznań, jadący przez przejazd z prędkością sto kilometrów na godzinę. Potworne uderzenie ciężarówki jadącej w chwili uderzenia z prędkością 80km/h było tak silne, że rozkołysało i wykoleiło ostatnie 4 wagony. Pociąg niejako wciągnął ciężarówkę i pociągnął z sobą kilkadziesiąt metrów. Naczepa dosłownie o centymetry minęła stojącą wówczas na przejeździe budkę dróżnika. Była dokładnie 5.13. Potworny huk , hałas i zgrzyt metalu trwał ok. minuty. Potem wokół zaległa cisza...

Widok z przejazdu w kierunku stacji

 

Pierwsi na miejscu byli mieszkańcy okolicznych domów - dziś już emerytowani kolejarze. Miejsce które znali wyglądało całkiem inaczej – pogięte szyny, skoszone słupy, leżące wagony. To był cud, że obyło się bez ofiar w ludziach. Małą liczba ofiar wynikała z tego, że skład dopiero rozpoczynał swój bieg, więcej ludzi dosiada do SŁOWIŃCA dopiero w Sławnie, Koszalinie, Białogardzie i Szczecinku, za Piłą ludzie stoją już na korytarzach... Na szczęście spośród 29 pasażerów, sokistów i kolejarzy jadących pociągiem tylko osiem osób odniosło obrażenia, z których najpoważniejszym było pęknięcie kości ręki. Brak ofiar to efekt bardzo mocnej konstrukcji wagonów kolejowych, których konstrukcja została nienaruszona mimo wykolejenia, koziołkowania, ścinania słupów. Katastrofa ta pokazała przewagę kolei nad transportem drogowym jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Widok z OP91DA

 

Na skutek wypadku wykoleiły się cztery wagony, została uszkodzona lokomotywa, torowisko, słupy trakcji, semafory (wówczas Sycewice były jeszcze stacją) i sieć trakcyjna. Szlak przez kilka dni był nieczynny – nieprzejezdny, katastrofa przyczyniła się też do tego, że po kilku latach zlikwidowano stację w Sycewicach degradując ją do roli przystanku osobowego (tym samym zmniejszając przepustowość tej jednotorowej linii).


Nigdy wcześniej ani później na tym przejeździe nie doszło do zderzenia pojazdu z pociągiem.

Teraz wszystko zależy także od Ciebie - zwolnij a w razie potrzeby zatrzymaj się przed przejazdem kolejowym.

Zamknięte czy otwarte - upewnij się!

Automatyka przejazdowa może nie zadziałać, człowiek może zasłabnąć!

Więcej zdjęć dostępnych jest pod linkiem.

 

==

Współrzędne startowe wskazują na przejazd. Z tego miejsca kieruj się 75m na azymut 215,26°, tam znajdziesz informację w którą stronę do pobliskiej miejscowości.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien