Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[RdK] Górka Wilhelma - OP97HS
Dawna Wilhelmshöhe
Właściciel: borek99
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-06-2020
Data utworzenia: 19-06-2020
Data opublikowania: 20-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2021
28x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
41 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rowerem do Kalska

Górka Wilhelma

O serii

Seria Rowerem do Kalska poprowadzi Was wzdłuż trasy rowerowej z Cigacic do Kalska, bądź, jak kto woli, z Kalska do Cigacic. Choć sama ścieżka daleka jest od ideału i niestety pewna jej część nie doczekała się asfaltu, a w dwóch fragmentach się zwyczajnie urywa to jest to póki co jedyny tak długi odcinek na terenie gminy Sulechów pozwalający rowerzystom na pokonanie kilkunastu kilometrów w dość komfortowych warunkach. Co ciekawe sama trasa łączy w sobie de facto... dwie różne ścieżki, którymi zarządzają różne podmioty. Za starszy, zdecydowanie gorszy, odcinek (Cigacice-Nowy Świat) odpowiada powiat zielonogórski, a za nowy, powstały w 2019 kosztem blisko 12 milionów złotych (w 85% pochodzących ze środków unijnych), gmina Sulechów. Po zakończeniu remontu mostu w Cigacicach pozwoli również na włączenie się Sulechowa w sieć zielonogórskich ścieżek.

Sama seria, podobnie jak dalsze rowerowe plany sulechowskich włodarzy, póki co wciąż się tworzy, ale finalnie ma zebrać kilkanaście skrzynek położonych wzdłuż całej trasy, które zapełnią mapę w miejscach, gdzie ich brakuje. Być może pojawią się też "bonusy" zlokalizowane w pewnym oddaleniu, ale ściśle związane ze ścieżką. Kesze będą powstawać w nieregularnych odstępach czasowych i niekoniecznie w uporządkowany geograficznie sposób, ale ostatecznie mają stworzyć serię, która zachęci Was do przejechania się rowerem bądź przejścia/przebiegnięcia całego odcinka z Cigacic do Kalska (autem pewnie też się da, ale nie polecam, bo nie taki jest zamysł ;)). Nie spodziewajcie się tu wyszukanych maskowań, skomplikowanych zagadek czy niesamowitych historii - ot, ma to być po prostu okazja do poruszania się i spokojnego poprawienia statystyk. Postaram się żeby każda skrzynka coś pokazywała lub chociaż opowiedziała jakąś krótką historię, ale będą to mniej rozbudowane opisy miejscówek niż przy innych moich keszach, a i miejsca te w większości nie niosą ze sobą aż tak ciekawych historii. Serię najlepiej zdobywać w co najmniej 2 osoby - część skrzynek wymaga pokonania pewnego dystansu od ścieżki i z drugą osobą będzie to zwyczajnie znacznie łatwiejsze, choć w pojedynkę oczywiście też się da.

W każdym razie: zapraszam serdecznie :)

O keszu

Większość osób poruszająca się "starą" drogą z Sulechowa do Cigacic z pewnością kojarzy charakterystyczne wzniesienie na końcu Nowego Świata, na zboczu którego znajduje się domek (a nawet dwa) przypominający bardziej budowlę z terenów podgórskich niż typowo nizinnych. Choć sam pagórek nie jest szczególnie wysoki to przed wojną miał swoją nazwę - Wilhelmshöhe, wraz ze wspomnianymi zabudowaniami tworząc niewielki przysiółek Cigacic. Co prawda nie wiadomo skąd Górka Wilhelma, bo tak można byłoby przetłumaczyć to niemieckie określenie, wzięła swą nazwę, jednak przypuszczać można, że był to kolejny hołd złożony przez ówczesnych niemieckich mieszkańców tych terenów cesarzowi Wilhelmowi I - w tym czasie bowiem masowo upamiętniano bowiem tego właśnie władcę. Po wojnie lokalizacji tej nadano nazwę Łaniec, której pochodzenie również ciężko ustalić (według słowników łaniec to "miara powierzchni pola (wielkość zależy od okolicy), bądź też samo pole"). Dzisiaj ten dawny przysiółek, na skutek rozwoju Nowego Świata został połączony z tą właśnie miejscowością.

Kesza szukaj na zboczu Górki Wilhelma od strony ścieżki w okolicy rosnących blisko siebie dwóch pni akacji. W razie problemów pomogą spojlery. Uwaga na piaszczyste, osypujące się podłoże.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Szukaj w tej części
Tutaj (SPOJLER)
Wpisy do logu: znaleziona 28x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria