Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[RdK] Jaroszówka - OP97FW
Dawny Harrersberg
Eigenaar: borek99
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-06-2020
Gemaakt op: 17-06-2020
Gepubliceerd op: 20-06-2020
Laatste verandering: 25-10-2021
22x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
31 x Bekeken
16 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Rowerem do Kalska

Jaroszówka

O serii

Seria Rowerem do Kalska poprowadzi Was wzdłuż trasy rowerowej z Cigacic do Kalska, bądź, jak kto woli, z Kalska do Cigacic. Choć sama ścieżka daleka jest od ideału i niestety pewna jej część nie doczekała się asfaltu, a w dwóch fragmentach się zwyczajnie urywa to jest to póki co jedyny tak długi odcinek na terenie gminy Sulechów pozwalający rowerzystom na pokonanie kilkunastu kilometrów w dość komfortowych warunkach. Co ciekawe sama trasa łączy w sobie de facto... dwie różne ścieżki, którymi zarządzają różne podmioty. Za starszy, zdecydowanie gorszy, odcinek (Cigacice-Nowy Świat) odpowiada powiat zielonogórski, a za nowy, powstały w 2019 kosztem blisko 12 milionów złotych (w 85% pochodzących ze środków unijnych), gmina Sulechów. Po zakończeniu remontu mostu w Cigacicach pozwoli również na włączenie się Sulechowa w sieć zielonogórskich ścieżek.

Sama seria, podobnie jak dalsze rowerowe plany sulechowskich włodarzy, póki co wciąż się tworzy, ale finalnie ma zebrać kilkanaście skrzynek położonych wzdłuż całej trasy, które zapełnią mapę w miejscach, gdzie ich brakuje. Być może pojawią się też "bonusy" zlokalizowane w pewnym oddaleniu, ale ściśle związane ze ścieżką. Kesze będą powstawać w nieregularnych odstępach czasowych i niekoniecznie w uporządkowany geograficznie sposób, ale ostatecznie mają stworzyć serię, która zachęci Was do przejechania się rowerem bądź przejścia/przebiegnięcia całego odcinka z Cigacic do Kalska (autem pewnie też się da, ale nie polecam, bo nie taki jest zamysł ;)). Nie spodziewajcie się tu wyszukanych maskowań, skomplikowanych zagadek czy niesamowitych historii - ot, ma to być po prostu okazja do poruszania się i spokojnego poprawienia statystyk. Postaram się żeby każda skrzynka coś pokazywała lub chociaż opowiedziała jakąś krótką historię, ale będą to mniej rozbudowane opisy miejscówek niż przy innych moich keszach, a i miejsca te w większości nie niosą ze sobą aż tak ciekawych historii. Serię najlepiej zdobywać w co najmniej 2 osoby - część skrzynek wymaga pokonania pewnego dystansu od ścieżki i z drugą osobą będzie to zwyczajnie znacznie łatwiejsze, choć w pojedynkę oczywiście też się da.

W każdym razie: zapraszam serdecznie :)

O keszu

Miejsce, w którym znajdziecie kesza przed wojną nazywało się Harrersberg. Był to niewielki przysiółek Sulechowa (dzisiaj już część miasta), którego nazwa wzięła się od zbitki słowa Berg (góra) i określenia Harrer (prawdopodobnie nazwiska, ale czyjego ciężko powiedzieć - na pewno nie był to słynny austriacki alpinista Heinrich Harrer, gdyż nazwała ta funkcjonowała już co najmniej w roku 1918, gdy miał on sześć lat ;)). Do dzisiaj zachował się tu jeden budynek mieszkalny (przypisany do ulicy Gajowej), pojedyncze pozostałości ogrodzenia czy kilka okazałych drzew pamiętających czasy, gdy miejsce to nosiło nazwę Harrersberg. Po wojnie lokalizacja ta otrzymała swoją nową, polską nazwę - Jaroszówka, zapewne pochodzącą od nazwiska Jarosz (tu także nie wiemy kto został w ten sposób uhonorowany, choć można przypuszczać, że zapewne był to powojenny mieszkaniec tych zabudowań).

Do dzisiaj w miejscu tym zachowała się także okazała stodoła wybudowana, jak głosi oznaczenie na jej ścianie, w roku 1890. Obiekt jest otwarty i niezabezpieczony, ale niestety czas nie obszedł się z nim łaskawie i wchodzenie do środka jest niebezpieczne - część dachu przegrała już bowiem walkę z naturą. Skrzynki szukajcie w charakterystycznym zagłębieniu terenu w spojlerowym miejscu na granicy lasu w okolicy tejże stodoły. Przymaskuj dobrze tym co dookoła. Koordy mogą być lekko przesunięte, ale w razie problemów spojler powinien spokojnie dać radę. Skrzynka umieszczona jest w pewnej okolicy od ścieżki rowerowej, ale w końcu czym byłaby wycieczka rowerowa bez przejażdżki typową polną drogą gruntową? :)

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Stodoła
Rok budowy
Tutaj (SPOJLER)
Logs: Gevonden 22x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs