Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[RdK] Kryjówka Schrecka - OP978N
czyli Sulechów też miał swojego potwora
Owner: borek99
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 08-06-2020
Date created: 08-06-2020
Date published: 08-06-2020
Last modification: 24-03-2024
30x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
42 visitors
20 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rowerem do Kalska

Kryjówka Schrecka

O serii

Seria Rowerem do Kalska poprowadzi Was wzdłuż trasy rowerowej z Cigacic do Kalska, bądź, jak kto woli, z Kalska do Cigacic. Choć sama ścieżka daleka jest od ideału i niestety pewna jej część nie doczekała się asfaltu, a w dwóch fragmentach się zwyczajnie urywa to jest to póki co jedyny tak długi odcinek na terenie gminy Sulechów pozwalający rowerzystom na pokonanie kilkunastu kilometrów w dość komfortowych warunkach. Co ciekawe sama trasa łączy w sobie de facto... dwie różne ścieżki, którymi zarządzają różne podmioty. Za starszy, zdecydowanie gorszy, odcinek (Cigacice-Nowy Świat) odpowiada powiat zielonogórski, a za nowy, powstały w 2019 kosztem blisko 12 milionów złotych (w 85% pochodzących ze środków unijnych), gmina Sulechów. Po zakończeniu remontu mostu w Cigacicach pozwoli również na włączenie się Sulechowa w sieć zielonogórskich ścieżek.

Sama seria, podobnie jak dalsze rowerowe plany sulechowskich włodarzy, póki co wciąż się tworzy, ale finalnie ma zebrać kilkanaście skrzynek położonych wzdłuż całej trasy, które zapełnią mapę w miejscach, gdzie ich brakuje. Być może pojawią się też "bonusy" zlokalizowane w pewnym oddaleniu, ale ściśle związane ze ścieżką. Kesze będą powstawać w nieregularnych odstępach czasowych i niekoniecznie w uporządkowany geograficznie sposób, ale ostatecznie mają stworzyć serię, która zachęci Was do przejechania się rowerem bądź przejścia/przebiegnięcia całego odcinka z Cigacic do Kalska (autem pewnie też się da, ale nie polecam, bo nie taki jest zamysł ;)). Nie spodziewajcie się tu wyszukanych maskowań, skomplikowanych zagadek czy niesamowitych historii - ot, ma to być po prostu okazja do poruszania się i spokojnego poprawienia statystyk. Postaram się żeby każda skrzynka coś pokazywała lub chociaż opowiedziała jakąś krótką historię, ale będą to mniej rozbudowane opisy miejscówek niż przy innych moich keszach, a i miejsca te w większości nie niosą ze sobą aż tak ciekawych historii. Serię najlepiej zdobywać w co najmniej 2 osoby - część skrzynek wymaga pokonania pewnego dystansu od ścieżki i z drugą osobą będzie to zwyczajnie znacznie łatwiejsze, choć w pojedynkę oczywiście też się da.

W każdym razie: zapraszam serdecznie :)

O keszu

O sympatycznym ogrze o imieniu Shrek słyszał pewnie każdy z Was. Ale ilu wie, że Sulechów miał swojego Schrecka? Większość Sulechowian zna spisaną i rozpowszechnioną przez lokalnego regionalistę Leona Okowińskiego historię Sulechowskiego Olbrzyma. Przed wojną w Züllichau znane były jednak legendy o innym olbrzymie - Schrecku, który, w odróżnieniu od opisywanej przez Polaków postaci, nie był dobrotliwym pomocnikiem ludu. Już samo jego imię, które tłumaczyć można jako Strach czy Lęk (albo jak proponują niektórzy: Przeraza), świadczy o tym z jaką postacią mamy do czynienia. Schreck miał być olbrzymem, który regularnie nękał okoliczną ludność, dokonując kolejnych rabunków i kradzieży. W końcu jednak doigrał się swego i wpadł w zasadzkę przygotowaną przez wściekłych mieszkańców Mozowa, którzy po zamordowaniu swego wroga, dla pewności, zasypali jego ciało stosem kamieni.

Mimo że Schreck to postać znana tylko z legend przekazywanych w przedwojennych kronikach to do dzisiaj zachowały się ślady odwołujące się do jego historii. Poza przedwojennymi herbami miasta, na których miał on występować, na ścianie wieży sulechowskiego ratusza na wysokości około 8 metrów dojrzeć można tajemniczą głowę, która przedstawiać ma właśnie Schrecka. Z kolei według innej legendy będący pomnikiem przyrody głaz narzutowy leżący na sulechowskim skwerze u zbiegu ulic Zielonej i Wojska Polskiego miał zostać przez Schrecka... wytrzepany z jego buta, w którym uwierał go w stopę. Przed wojną znana była również historia rzekomego żebra Schrecka, które przez wiele lat wisieć miało w największym z sulechowskich kościołów, choć zdaniem badaczy prawdopodobnie była to po prostu kość mamuta bądź wieloryba (jak było naprawdę się nie dowiemy, gdyż jeszcze w XIX wieku trafić ona miała do jednego z berlińskich muzeów i dziś nie sposób jej zlokalizować).

Jakby tego było mało śledząc przedwojenne mapy można na nich dojrzeć miejsce, w którym Schreck miał się ukrywać (według legend wraz z rodziną przebywać on miał w olchowym lesie)! Choć ze względu na duże zmiany w zagospodarowaniu terenie trudno precyzyjnie zlokalizować to miejsce to można szacować, że lokalizacja oznaczona jako Schreckheide (a więc Kryjówka Schrecka) położona jest w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ulicy Gajowej z obwodnicą Sulechowa, wzdłuż której biegnie ścieżka rowerowa. Ze względu na fakt, że teren tamtejszego lasu jest w większości własnością prywatną (choć obok przebiega ogólnodostępna ulica Gajowa przecięta trasą S3 - warto dodać, że choć sama ulica Gajowa została przecięta trasą S3 to pod "trójką" wykonany został przepust dla rowerzystów i pieszych, którym można się dostać na drugą jej stronę.), w dodatku położona po przeciwnej stronie obwodnicy co ścieżka, skrzynka znajduje się kilkaset metrów wcześniej po tej samej stronie drogi co ścieżka. Gdybyście jednak chcieli go zobaczyć to las, w którym najprawdopodobniej zlokalizowana była przedwojenna Schreckheide znajdziecie w dodatkowych waypointach. W środku certyfikaty dla pierwszej czternastki.

Od 18 czerwca skrzynka dostępna również na GC.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Prywatny obecnie las, w którym prawdopodobnie znajdowała się przedwojenna Schreckheide
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Tutaj (SPOJLER)
Log entries: Found 30x Not found 0x Note 0x All entries