Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[RdK] Kryjówka Schrecka - OP978N
czyli Sulechów też miał swojego potwora
Właściciel: borek99
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-06-2020
Data utworzenia: 08-06-2020
Data opublikowania: 08-06-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 24-03-2024
30x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
42 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rowerem do Kalska

Kryjówka Schrecka

O serii

Seria Rowerem do Kalska poprowadzi Was wzdłuż trasy rowerowej z Cigacic do Kalska, bądź, jak kto woli, z Kalska do Cigacic. Choć sama ścieżka daleka jest od ideału i niestety pewna jej część nie doczekała się asfaltu, a w dwóch fragmentach się zwyczajnie urywa to jest to póki co jedyny tak długi odcinek na terenie gminy Sulechów pozwalający rowerzystom na pokonanie kilkunastu kilometrów w dość komfortowych warunkach. Co ciekawe sama trasa łączy w sobie de facto... dwie różne ścieżki, którymi zarządzają różne podmioty. Za starszy, zdecydowanie gorszy, odcinek (Cigacice-Nowy Świat) odpowiada powiat zielonogórski, a za nowy, powstały w 2019 kosztem blisko 12 milionów złotych (w 85% pochodzących ze środków unijnych), gmina Sulechów. Po zakończeniu remontu mostu w Cigacicach pozwoli również na włączenie się Sulechowa w sieć zielonogórskich ścieżek.

Sama seria, podobnie jak dalsze rowerowe plany sulechowskich włodarzy, póki co wciąż się tworzy, ale finalnie ma zebrać kilkanaście skrzynek położonych wzdłuż całej trasy, które zapełnią mapę w miejscach, gdzie ich brakuje. Być może pojawią się też "bonusy" zlokalizowane w pewnym oddaleniu, ale ściśle związane ze ścieżką. Kesze będą powstawać w nieregularnych odstępach czasowych i niekoniecznie w uporządkowany geograficznie sposób, ale ostatecznie mają stworzyć serię, która zachęci Was do przejechania się rowerem bądź przejścia/przebiegnięcia całego odcinka z Cigacic do Kalska (autem pewnie też się da, ale nie polecam, bo nie taki jest zamysł ;)). Nie spodziewajcie się tu wyszukanych maskowań, skomplikowanych zagadek czy niesamowitych historii - ot, ma to być po prostu okazja do poruszania się i spokojnego poprawienia statystyk. Postaram się żeby każda skrzynka coś pokazywała lub chociaż opowiedziała jakąś krótką historię, ale będą to mniej rozbudowane opisy miejscówek niż przy innych moich keszach, a i miejsca te w większości nie niosą ze sobą aż tak ciekawych historii. Serię najlepiej zdobywać w co najmniej 2 osoby - część skrzynek wymaga pokonania pewnego dystansu od ścieżki i z drugą osobą będzie to zwyczajnie znacznie łatwiejsze, choć w pojedynkę oczywiście też się da.

W każdym razie: zapraszam serdecznie :)

O keszu

O sympatycznym ogrze o imieniu Shrek słyszał pewnie każdy z Was. Ale ilu wie, że Sulechów miał swojego Schrecka? Większość Sulechowian zna spisaną i rozpowszechnioną przez lokalnego regionalistę Leona Okowińskiego historię Sulechowskiego Olbrzyma. Przed wojną w Züllichau znane były jednak legendy o innym olbrzymie - Schrecku, który, w odróżnieniu od opisywanej przez Polaków postaci, nie był dobrotliwym pomocnikiem ludu. Już samo jego imię, które tłumaczyć można jako Strach czy Lęk (albo jak proponują niektórzy: Przeraza), świadczy o tym z jaką postacią mamy do czynienia. Schreck miał być olbrzymem, który regularnie nękał okoliczną ludność, dokonując kolejnych rabunków i kradzieży. W końcu jednak doigrał się swego i wpadł w zasadzkę przygotowaną przez wściekłych mieszkańców Mozowa, którzy po zamordowaniu swego wroga, dla pewności, zasypali jego ciało stosem kamieni.

Mimo że Schreck to postać znana tylko z legend przekazywanych w przedwojennych kronikach to do dzisiaj zachowały się ślady odwołujące się do jego historii. Poza przedwojennymi herbami miasta, na których miał on występować, na ścianie wieży sulechowskiego ratusza na wysokości około 8 metrów dojrzeć można tajemniczą głowę, która przedstawiać ma właśnie Schrecka. Z kolei według innej legendy będący pomnikiem przyrody głaz narzutowy leżący na sulechowskim skwerze u zbiegu ulic Zielonej i Wojska Polskiego miał zostać przez Schrecka... wytrzepany z jego buta, w którym uwierał go w stopę. Przed wojną znana była również historia rzekomego żebra Schrecka, które przez wiele lat wisieć miało w największym z sulechowskich kościołów, choć zdaniem badaczy prawdopodobnie była to po prostu kość mamuta bądź wieloryba (jak było naprawdę się nie dowiemy, gdyż jeszcze w XIX wieku trafić ona miała do jednego z berlińskich muzeów i dziś nie sposób jej zlokalizować).

Jakby tego było mało śledząc przedwojenne mapy można na nich dojrzeć miejsce, w którym Schreck miał się ukrywać (według legend wraz z rodziną przebywać on miał w olchowym lesie)! Choć ze względu na duże zmiany w zagospodarowaniu terenie trudno precyzyjnie zlokalizować to miejsce to można szacować, że lokalizacja oznaczona jako Schreckheide (a więc Kryjówka Schrecka) położona jest w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ulicy Gajowej z obwodnicą Sulechowa, wzdłuż której biegnie ścieżka rowerowa. Ze względu na fakt, że teren tamtejszego lasu jest w większości własnością prywatną (choć obok przebiega ogólnodostępna ulica Gajowa przecięta trasą S3 - warto dodać, że choć sama ulica Gajowa została przecięta trasą S3 to pod "trójką" wykonany został przepust dla rowerzystów i pieszych, którym można się dostać na drugą jej stronę.), w dodatku położona po przeciwnej stronie obwodnicy co ścieżka, skrzynka znajduje się kilkaset metrów wcześniej po tej samej stronie drogi co ścieżka. Gdybyście jednak chcieli go zobaczyć to las, w którym najprawdopodobniej zlokalizowana była przedwojenna Schreckheide znajdziecie w dodatkowych waypointach. W środku certyfikaty dla pierwszej czternastki.

Od 18 czerwca skrzynka dostępna również na GC.

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Prywatny obecnie las, w którym prawdopodobnie znajdowała się przedwojenna Schreckheide
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tutaj (SPOJLER)
Wpisy do logu: znaleziona 30x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy