Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Neogotycka kaplica grobowa rodu von Schmidtseck - OP96Q7
Właściciel: barrtekk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-05-2020
Data utworzenia: 21-05-2020
Data opublikowania: 21-05-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 21-05-2020
2x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
17 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Na północ (ok. 1 km) od Wopławek położona jest Kapliczna Góra. Na górze tej znajdują się ruiny kaplicy grobowej rodziny Schmidtseck z XIX wieku. W budyneczku obok kaplicy dawniej mieszkał grabarz, który pilnował cmentarzy (po prawej stronie drogi do Karolewa znajdował się cmentarz kalwiński). Na początku lat dziewięćdziesiątych miejscowi ludzie rozebrali kaplicę poewangelicką, bo potrzebowali cegły (obecnie pozostała jedynie ściana frontowa i część ściany bocznej w ruinie), rozkradziono również nagrobki na obu cmentarzach. Powoli znikają ostatnie ślady po ludziach, którzy tu żyli i tworzyli historię tych ziem.

Neogotycką kaplicę grobową wybudowano w 1900 roku z polecenia Anny Schmidt von Schmidtseck. Urodzona hrabina Eulenburg wychodząc za mąż za Rudolfa musiała zrzec się tytułu i żyć jako „zwykła” szlachcianka aż do 1907 roku, kiedy to Schmidt – Schmidtseckowie otrzymali stojący niżej od hrabiowskiego tytuł barona. 24 stycznia 1898 roku zmarl Rudolf Schmidt von Schmidtseck i to wydarzenie prawdopodobnie bylo powodem, dla ktorego Anna zdecydowala sie wzniesc na gorze rodzinna kaplice. Kaplica służyła Schmidtseckom przez czterdzieści pięć lat. Do pamiętnego stycznia 1945 roku. W dziejach rodu nie jest to dużo. Zaledwie pokolenie, którego ciała złożyć można było w nowowybudowanym grobowcu.  Dwie, może trzy osoby. W kaplicy, jak się okazało, wieczny odpoczynek znalazła inicjatorka jej budowy: Anna Ottilie Bertha, de domo hrabina Eulenburg, baronowa Schmidt von Schmidtseck.  Anna zmarła w Wopławkach 30 marca 1926 roku. Nie wiadomo czy w kaplicy złożono kogoś jeszcze.

Jedną z ciekawostek jest to, ze według wielu, cmentarz rodowy i ruiny kaplicy grobowej w Wopławkach nawiedzają duchy zmarłych. Natomiast ciekawostką i faktem jest to, że na Kaplicznej Gòrze (dawnym grodzisku pruskim) stwierdzono ślady osadnictwa z epoki żelaza. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
.
.
.
Wpisy do logu: znaleziona 2x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy