Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brama Młyńska - OP96CJ
Właściciel: Qlas01
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-04-2020
Data utworzenia: 04-05-2020
Data opublikowania: 05-05-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 10-01-2021
28x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
116 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Makieta średniowiecznych ChojnicW XIV wieku wstępu do Chojnic broniły trzy bramy: Gdańska od strony wschodniej oraz Człuchowska i Młyńska od strony zachodniej. Do dzisiejszych czasów przetrwała jedynie Brama Człuchowska – jeden z symboli naszego miasta, ale także po Bramie Młyńskiej nadal można odnaleźć w mieście pamiątkę.

Brama Młyńska (inaczej zwana też Wodną) stała w miejscu przedstawionym przez współrzędne i nazwę swoją zawdzięcza prawdopodobnie młynowi, który stał niedaleko przy jeziorze Zielonym (obecnie obszar stadionu i placu Emsdetten). Kształtem i wielkością przypominała stojącą niedaleko Bramę Człuchowską. Zbudowana była z cegieł postawionych na kamiennych fundamentach oraz posiadała spiczasty dach. Wyposażona była w żelazną kratę, broniącą mieszkańców przed niepożądanymi gośćmi.

Bramę Wodną, podobnie jak Gdańską czekał niestety przykry los.  Podobnie jak wiele innych elementów miejskich fortyfikacji została rozebrana. Jednak po Bramie Wodnej pozostała pamiątka, którą stanowi pamiątkowy kamień z jej podnóża. Odnaleziono go przy ulicy Mickiewicza i wbudowano w jego pierwotnym położeniu. Na kamieniu jest wyryta także data rozbiórki bramy.

Aby uzyskać hasło do skrzynki, należy udać się w miejsce gdzie stała dawniej Brama Młyńska (na współrzędnych skrzynki) i wykonać trzy zadania. Pierwszym z nich jest odczytanie z kamienia daty rozbiórki bramy i zapisanie jej w formacie DD-MM-RRRR. Kolejnym zadaniem jest zmierzenie wymiarów kamienia zgodnie z rysunkiem. Może przydać wam się do tego miara, stąd atrybut „Wymagany dodatkowy sprzęt”. Wyniki pomiarów kamienia zaokrąglij do dziesięciu centymetrów. Na koniec wystarczy że dokonasz obliczeń zgodnie z poniższym wzorem:

DD + RRRR + AAA + BB

Gratulacje, udało Ci się właśnie uzyskać hasło do skrzynki!

 

Aktualizacja 13 maja 2020r.

Od dziś do zaliczenia skrzynki, oprócz hasła potrzebujecie także zdjęcia z widokiem na wejście do średniowiecznych Chojnic w dzisiejszej perspektywie. Na zdjęciu musicie udowodnić swoją obecność w tym miejscu na przykład poprzez swój wizerunek ;)  Wszystkie wpisy, które pojawią się od tej pory i nie będą spełniały powyższego wymagania będą usuwane.

 

Aktualizacja 10 stycznia 2021r.

W ostatnim czasie ktoś próbował za pomocą markera na kamieniu wykreślić datę, jednak podczas odrysowywania sam się pomylił, także proszę nie sugerować się cyframi napisanymi za pomocą markera.

 

Cache-virtual.png
Skrzynka jest laureatem konkursu „Zostań w domu, stwórz wirtuala”

Obrazki/zdjęcia
Makieta średniowiecznych Chojnic
Pomiary kamienia