Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Lapidarium Warszewo - OP96BC
Cmentarz na Warszewie
Eigenaar: Tropiciele (M&Y)
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 03-05-2020
Gemaakt op: 03-05-2020
Gepubliceerd op: 03-05-2020
Laatste verandering: 19-10-2022
11x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
47 x Bekeken
6 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Cmentarz przy ul. Wapiennej – nieczynny cmentarz dawnej wsi  Warszewo (niem. Warsow), funkcjonujący od II poł.  XIX w do ok. 1948  r., obecnie teren parkowy.

W związku z zamknięciem i kolejno zlikwidowaniem cmentarza przykościelnego zaczęto organizację nowego miejsca pochówku przy ul. Wapiennej. Nowy warszewski cmentarz powstał w 1870 r. na niewielkim wzniesieniu, sąsiadując od południa z kopalnią gliny. W tym też okresie zbudowano niewielką ceglaną kaplicę cmentarną, założoną na planie prostokąta i przykrytą dwuspadowym dachem. Znajdowała się ona we wschodniej części cmentarza, blisko wejścia na jego teren. W lipcu 1911 r. gmina wystąpiła do władz Szczecina o pozwolenie na poszerzenie warszewskiej nekropolii. Pierwej rozszerzenie nastąpiło w kierunku północnym, zaś po 1936 r. – w kierunku wschodnim. Po 1918 r. w pobliżu głównego wejścia ustawiono pomnik poświęcony żołnierzom poległym w I wojnie światowej. Posiadał on formę głazu z wyrytym krzyżem żelaznym i otoczony był barierką z kamiennymi słupkami. Obok postawiono dwie betonowe ławki, zachowane do dziś.

Po 1945 r. do 1948 r. na cmentarzu chowano Polaków. W latach 60-tych nieużywana kaplica uległa dewastacji: wyrwano okna, drzwi, rozebrano dach i ściany, pozostawiając tylko betonowe fundamenty. Usunięto także część niemieckich nagrobków. W takim zaniedbanym stanie, z 21 polskimi mogiłami, porozrzucanymi przedwojennymi płytami nagrobnymi, pozostałością po kaplicy i pomniku pierwszowojennym, zarośnięty wszędobylskimi samosiejkami, cmentarz ‘straszył’ do 2008 r.

 

W 2008 r. teren byłego cmentarza poddano kompleksowej rewitalizacji. Najpierw przeprowadzono ekshumację czterech polskich grobów oraz usunięto część krzewów i drzew. Na całym terenie wytyczono aleje główne, których układ kompozycyjny nawiązuje do historycznego przebiegu alejek cmentarnych w kształcie krzyża oraz alejkę spacerową-obwodnicową. Z fundamentów kaplicy cmentarnej utworzono tzw. Grób grobów: wnętrze zasypano gruntem wraz z niewielkimi fragmentami płyt nagrobnych, zaś zachowane w całości nagrobki wyeksponowano na trzech ścianach bocznych, a także obok bryły budowli. In situ pozostawiono także trzy częściowo zniszczone fundamenty grobowców. Na postumencie po nie zachowanym pomniku pierwszowojennym umieszczono duży głaz leżący wcześniej na terenie cmentarza. Betonowe słupki okalające postument oraz dwie betonowe ławki otaczające go zachowano na miejscu. Nową, rekreacyjną funkcję parku – cmentarza podkreśla zaprojektowany plac zabaw dla dzieci oraz nowe nasadzenia wprowadzające barwne akcenty kolorystyczne.

 

Opis keszyka:

Znajdź pomnik ze zdjęciem. Idź w prawo. Szukaj schodków i "lornetki".

Zawartość keszyka: logbook i ołowek. Uważaj na spory ruch.

Afbeeldingen
Pomnik