Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Grodzisko - OP9680
Owner: wzorowy
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-05-2020
Date created: 01-05-2020
Date published: 01-05-2020
Last modification: 01-05-2020
5x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
36 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk w Puszczy Knyszyńskiej poszukiwali śladów wczesnego osadnictwa. We wsi Talkowszczyzna w okolicy Supraśla odkryli ślady wczesnośredniowiecznego grodu oraz fragmenty naczyń z X wieku.

Wieś Talkowszczyzna znajduję się 15 km od Supraśla. Informacje o tym, że w okolicznych lasach mogą się znajdować jakieś pozostałości osady poinformowali archeologów leśnicy.

Na miejscu rozpoczęto kilkudniowe prace, które odsłoniły to co zakrywa puszcza. Badacze znaleźli podłużne wzniesienia, które nie są dziełem natury. Są to fragmenty wału, usypanego przez ludzi. – Na ziemi widoczny był wał. Leśnicy już od dawna mówili, że usypali go powstańcy w 1863 roku – opowiada Dariusz Krasnodębski, archeolog z Polskiej Akademii Nauk, który kierował pracami.

Jednak dalsze prace ujawniły, że wał nie został jednak usypany przez powstańców styczniowych, gdyż natrafili bowiem na ślady wczesnośredniowiecznego grodu. Świadczy o tym odsłonięty nasyp, którego szczyt był wzmocniony niewielkimi kamieniami.

Wokół konstrukcji obronnej znajdowała się fosa, ale nie została dokończona. To pytanie dlaczego nie została ukończona nurtuje badaczy.  – Gród nie został ukończony. W tej chwili już możemy postawić taką hipotezę, że w związku z tym, że fosa, która go otaczała nie została przekopana na całej swojej długości – świadczyłoby to o tym, że coś mieszkańcom przeszkodziło – mówi Krasnodębski. – Miały one ochronić ich przed nadchodzącymi wrogami. – dodając.

Ponadto na stanowisku archeologicznym znaleźli fragmenty glinianych naczyń z X wiek, które świadczą, że to był gród słowiański. Ponadto natrafiono na kamienny topór, który pochodzi prawdopodobnie z epoki brązu.  To czego badacze są pewni to, że grodzisko i osada została spalone w X, najpóźniej w XI w., świadczy o tym znalezione u podnóża nasypu resztki spalonego płotu.

Wojewódzki konserwator zabytków w Białymstoku postanowił, aby aby dokładnie przebadać to miejsce i zlecił dalsze prace archeologiczne. Badacze podkreślają, że odkrycie jest wyjątkowe, które dodaję kolejny rozdział do kart historii oraz bodźcem dla dalszych badań najdawniejszych dziejów tych terenów.

Na podstawie TVP Białystok i Kuriera Porannego

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
.
.
.
.
.
.
Log entries: Found 5x Not found 1x Note 0x All entries