Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[HA] Huta Andrzej - OP965C
Ślady hutnictwa w Dolinie Małej Panwi
Właściciel: wookaszek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-04-2020
Data utworzenia: 30-04-2020
Data opublikowania: 30-04-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 29-05-2020
22x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
65 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Belkaa, crosman04, Mateostrozyk, mmatip, RaMaTo, słabakinia, Tris, unkas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia Huty Andrzej w Zawadzkiem sięga roku 1831, kiedy to hrabia Andrzej Renard (właściciel okolicznych dóbr ziemskich, okolicznych lasów – w tym pałacyku myśliwskiego przy dzisiejszym Domu Pomocy Społecznej, czy też zamku w Strzelcach Opolskich) rozpoczął budowę zakładu hutniczego na lewym brzegu rzeki Małej Panwi. Choć sama tradycja hutnictwa na tych terenach sięga czasów wcześniejszych, bo aż XIV wieku. Wzmianki te dotyczą funkcjonującej na tym terenie kuźni w Żędowicach oraz parafii w Kielczy. W 1752 hrabia Norbert Colonna uruchamia w Żędowicach prymitywne piece typu dymarki. Budowniczym i administratorem zakładu w Zawadzkiem zostaje hr. Franciszek Zawadzki (stąd dzisiejsza nazwa miejscowości). Budowa zakładu, który sukcesywnie wraz z biegiem lat był rozbudowywany była zalążkiem dzisiejszej miejscowości. Huta w Zawadzkiem była jednym z nowocześniejszych zakładów w dziedzinie hutnictwa. W 1856 zbudowano trzy młoty parowe z bijakami o masie 1700, 2000 i 4000 kg. W 1877 wybudowano nową kuźnię oraz nowe podwójne obrotowe piece pudlarskie. W 1880 r. powstało Stare Zawadzkie - obecnie rejon ulic: Andrzeja, Księdza Wajdy, Stawowej, a w roku 1888 - Żydownia, zwana także Palestyną (ufundował ją bogaty Żyd wrocławski Izrael Pinczower, stąd nazwa). Połączenie okolicznych osad w samodzielną gminę pod nazwą Zawadzkie nastąpiło na mocy Dekretu Pruskiego z 31 maja 1897 r. W czasie I wojny światowej wybudowano na terenie huty centralną kotłownię z kominem wysokim na 96 metrów, który jest najbardziej widocznym hutniczym akcentem w krajobrazie miasta. Rok 1919 zaowocował powstaniem dużego wydziału kuźni matrycowej, wyposażonej w młoty parowe matrycowe, kuźniarki, prasy do okrawania wypływki i młoty do kucia swobodnego. Zakład w Zawadzkiem coraz bardziej

specjalizował się w produkcji na potrzeby kolei, by w początkach XX wieku

stać się największym producentem rozjazdów kolejowych. Zbliżająca się wojna spowodowała zmianę profilu na produkcję militarną. Koniec II wojny światowej doprowadził do całkowitej dewastacji huty przez wojska radzieckie. Punktem zwrotnym rozwoju całej gminy stały się lata 1961-1965, kiedy w hucie wybudowano nowoczesną walcownię oraz ciągarnie rur stalowych - huta stała się jednym z najbardziej liczących się na rynku producentów rur.

W 2003 roku Huta Andrzej S.A ogłosiła upadłość. Z poszczególnych wydziałów wyodrębniły się prywatne spółki, które przejęły produkcję. Do dnia dzisiejszego niestety nie zachowało się wiele śladów z lat świetności zakładu. Potrzeba zmian, udoskonaleń i rozbudowy infrastruktury doprowadziły do zatarcia się śladów przeszłości. Część wydziałów, czy też zabudowań została po prostu wyburzona na skutek działań obecnych właścicieli firm. Pocieszającym jest jednak fakt zachowania ciągłości produkcji hutniczej w tym miejscu od ponad 180 lat!

Zainteresowanych tematem historii Huty Andrzej, czy też hutnictwa w Dolinie Małej Panwi zachęcam do lektury, wbrew pozorom, obszernych artykułów i materiałów dostępnych w internecie.

 

Zdjęcie obecne, z okolicy kesza, dzięki uprzejmości Kataszyn. Zapraszam na śledzenia  profilu pani Kasi
Instagram: https://www.instagram.com/kataszyn/
Facebook: https://www.facebook.com/StankiewiczFotografia

 

 

Skrzynka zawiera: ołówek, temperówkę, logbook oraz certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców. Dodatkowo kilka materiałów do wglądu. Te przedmioty nie są na wymianę! Dodatkowo dla dzieci parę zabaweczek. PROSZĘ o delikatne wyciąganie i otwieranie. Nie potrzeba do tego używać żadnej siły.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wykaz zadań i premiowania - lata 60te
Budynek dawnej ciepłowni z pięknymi grafikami - wyburzony w zeszłym roku
Kiedyś tak wyglądała brama wjazdowa
Wczoraj i dziś - okolica kesza
Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy