Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nowe Brusno – Las na Piaskach: kapliczka „tatarska” - OP95JJ
Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Właściciel: geokuba
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 19-03-2020
Data utworzenia: 23-03-2020
Data opublikowania: 28-03-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 28-03-2020
6x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
23 odwiedzających
6 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zagadkowa kapliczka – pomnik w środku lasu na wzgórzu. Jak podaje portal ZiemiaLubaczowska.pl w artykule http://ziemialubaczowska.pl/kapliczka-tatarska-z-lasow-brusnienskich-zdjecie-sprzed-100-lat-i-historia/

Kapliczka Tatarska, nazywana też Pomnikiem Jana III Sobieskiego, znajduje się na czole jednego z pagórów [zwanego Knynkiem] nieopodal nieistniejącego bruśnieńskiego przysiółka Młodowce. Kiedyś była obok jedna z ważniejszych dróg, która niemal w linii prostej łączyła Narol i Horyniec. (…) Takimi ciągami często poruszali się Tatarzy, którzy nie chcąc się zgubić, wybierali główne drogi i otwarte przestrzenie. Grasowali oni w tej okolicy na pewno już w 1629 roku i potem w 1672. Jan III Sobieski, który był wtedy Marszałkiem Koronnym, podczas wyprawy na czambuły tatarskie pędził w stronę Horyńca. W okolicy pagóra Knynek miał trafić na porzucony jasyr z dziećmi i dużą ilością bydła, które to porzucili Tatarzy, dowiadując się o pościgu. Na pewno w okolicy było sporo zabitych ludzi, dlatego mogli być pochowani na pagórze. (…) Z biegiem czasu, możliwe, że na początku XIX wieku (kapliczka zaznaczona jest już na mapie katastralnej z 1854 roku), postawiono ogromny jak na tamte czasy pomnik. Dochodząca do 5 metrów budowla, o stosunkowo nowoczesnym wyglądzie, została zwieńczona trochę prymitywnym krzyżem. Możliwe, że był to oryginalny krzyż z mogiły.”

Dziś z tego pomnika został tylko dolny postument, a jak wyglądała w całej okazałości można zobaczyć klikając w ten link do artykułu, który jest wyżej, bo tam jest zdjęcie tej kapliczki sprzed 100 lat! W pełnej okazałości. Tego krzyża, który wieńczył kapliczkę nie odnaleziono.

Paweł Rydzewski w swoim przewodniku „Roztocze Południowe” określił tę kapliczkę jako „pomnik z datą 1658 r.” Nie znalazłem tek daty, ale widziałem jej zdjęcia i wiem, ze gdzieś na tym pomniku jest ona wyryta.

Natomiast portal Roztocze.org.pl tak pisze:
jest to jedynie podstawa znacznie bardziej okazałego niegdyś obiektu - pomnika ku czci Jana Sobieskiego. W tych okolicach miały miejsce w 1672 roku walki z Tatarami, podczas których rozbite zostały liczne czambuły i uwolniony wielotysięczny jasyr. Wzgórze, na którym znajduje się obiekt jest kopcem usypanym przez uwolnionych z niewoli jeńców.

 

Bardzo ciekawy obiekt w odludnym, ale dostępnym  miejscu. Można dojść od Nowego Brusna, albo od Polanki Horynieckiej. W waypointach podałem do wyboru dwa miejsca do zaparkowania, aby było najbliżej do skrzynki.

Skrzynka to tradycyjny klipsiak, znajduje się pod najgrubszą w okolicy pomnika sosną.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Tutaj zaparkowałem i stąd drogą szedłem. Dojście do kapliczki to jakieś 2 km całkiem dobrą drogą leśną. Z tym że dojazd do tego "parkingu" jest nieciekawy. Jeżeli ktoś ma niskie zawieszenie w samochodzie, to radziłbym wybrać inną opcję.
Parking --- Druga wersja do zaparkowania. Tu można zaparkować, kiedy mamy niskie zawieszenie w samochodzie i nie chcemy nic uszkodzić. Z tym że od razu mówię: osobiście nie sprawdziłem tego dojścia, nie wiem jak się idzie. Wiem tylko od kolegi, że on kiedyś własnie od Polanki Horynieckiej do tej kapliczki tędy szedł. Dojście to niecałe 3 km. Prosto jak strzelił.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kapliczka "tatarska"
Wpisy do logu: znaleziona 6x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy