Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
WTS Podgórze - OP95AW
Zapomniane boisko zapomnianego klubu.
Owner: KubaB08
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 19-03-2020
Date created: 09-03-2020
Date published: 19-03-2020
Last modification: 25-10-2021
61x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
97 visitors
38 x rated
Rated as: Excellent
2 x recommended
This cache is recommended by: coosiek, Olo74_Lilalu
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL


W połowie lat trzydziestych XX wieku, wśród angielskich właścicieli widzewskiej fabryki nici zrodziła się myśl stworzenia przyzakładowej organizacji sportowej. W grudniu 1936 roku powstał Klub Sportowy Towarzystwa Akcyjnego Łódzkiej Fabryki Nici S.A.. Po dwóch latach zmieniono jego nazwę na Widzewskie Towarzystwo Sportowe "Podgórze".  Obok zorganizowanych sekcji, piłkarskiej, siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, utworzono również bibliotekę, w której oprócz czytelnictwa, urządzano pogadanki i odczyty dla robotników oraz komentowano aktualne wydarzenia. Środki na działalność klubu pochodziły z pomocy firmy oraz składek członkowskich wynoszących miesięcznie 0,5-3zł. Dodatkowym źródłem utrzymania były organizowane zabawy taneczne z bufetem orkiestrą i konkursami, z których połowę uzyskanych dochodów przeznaczano na potrzeby klubu. WTS miał własne obiekty sportowe: korty tenisowe (użytkowane do dziś), budynek (dziś Dom Kultury „Ariadna”) oraz boisko piłkarskie. (źródło)

Działalność WTS-u nie trwała zbyt długo, bo do Września 1939. Po wojnie – reaktywowany - istniał do 1949 roku, kiedy to dokonano fuzji z RTS "Widzew” Łódź. Od tego momentu, boisko stało się obiektem treningowym i służyło głównie juniorom, a niekiedy także pierwszemu zespołowi.  Trenowali na nim piłkarze z drużyny „Wielkiego Widzewa”, m.in. Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, a między słupkami stawał Józef Młynarczyk.  Mało kto już dzisiaj pamięta, że kiedyś, w pierwszych dniach stycznia każdego roku, organizowano coś takiego jak Puchar Wyzwolenia Łodzi, którego mecze odbywały się właśnie tutaj. I nieraz, to właśnie tu - ŁKS grał z Widzewem!

Ostatni trening odbył  się na tym obiekcie w 2005 roku. Od tamtej pory boisko niszczeje. W tej chwili to zarośnięty plac, na którym sterczą dwie metalowe bramki.

Obecnie piłkarze Widzewa trenują na boiskach „Łodzianki”, jednak nie są one wystarczające dla sportowych potrzeb wschodniej części Łodzi. Zawodnicy dzielą obiekt ze szkółkami piłkarskimi oraz między innymi z drużyną rugbystów Budowlanych Łódź. W 2016 roku, RTS Widzew wystąpił do władz miasta z prośbą o udostępnienie tego miejsca. Jeden z łódzkich posłów wystosował nawet interpelację do ministra sportu i turystyki z prośbą o wsparcie działań, mających odtworzyć ten obiekt sportowy. Zgłoszono również projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, opiewający na kwotę 1,5 mln złotych, ale nie przeszedł ze względów formalnych. Miasto uzasadniało swoją decyzję źle oszacowanymi kosztami - nie uwzględniającymi konieczności wykonania pełnego zakresu robót budowlanych, czyli około 3 650 000 złotych. Poza tym teren jakoby przeznaczono na sprzedaż (czyżby jakiś deweloper ???).  (źródło)

To nie jest fotomontaż

To nie jest fotomontaż !  (źródło)

W październiku 2019 roku, kibice chcieli pokazać władzom miasta, że można to boisko przywrócić do życia. Na czterech metrach kwadratowych zasiali trawę i namalowali fragment linii pola karnego.  Pomalowali również część jednej bramki. Akcja odbiła się echem w łódzkich mediach. Wg rzecznika prezydenta Łodzi, Marcina Masłowskiego, teren jest brany pod uwagę, pod kątem - planowanej w 2024 roku - organizacji w Łodzi „Zielonego Expo” i na razie nie powstanie tu boisko. (źródło)

 

Kesz znajduje się na kordach. Jest z tych mniejszych, zawiera logbook, ołówek i certyfikaty. To niejako bonus do pobliskiej "Łódzkiej Fabryki Nici".

Trzeba w miarę ostrożnie... Na koniec, zamaskuj liściem.

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 61x Not found 0x Note 0x Picture 1x All entries Gallery