Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
EC-1 - OP9597
Elektrownia przy ul. Targowej w Łodzi
Właściciel: Andre0373
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-03-2020
Data utworzenia: 06-03-2020
Data opublikowania: 12-03-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 03-10-2022
43x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
148 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Bogas, dptak, dzejbi, elmodemonico, Jeanpaul, marcin_Rio, Mingusia, Redzi23, Remol19, Safrin, Serengeti, Tris, Victor+, Wojstef1, Wojtek., xaksonx, żuczek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Elektrownia przy ul Targowej w Łodzi (EC1) – pierwsza łódzka elektrownia miejska, uruchomiona w 1907 roku przy ul. Targowej, która działała do 2001 roku. Zespół budynków dawnej EC1 poddano rewitalizacji, z celem przekształcenia go w centrum naukowo-kulturalne

1906

Historia EC1 rozpoczęła się na dobre 25 maja 1906 roku, kiedy to na działce przy ulicy Targowej 1 ruszyły prace konstrukcyjne pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi. Budowa kilkukrotnie przerywana była strajkami (działo się to w czasie walk robotników o prawa pracownicze w latach 1905-1907). Zakończyła się ostatecznie późnym latem 1907 roku. Natomiast dokładnie 18 września, z turbozespołu nr 1 popłynął do sieci miejskiej prąd elektryczny. Z tego okresu pochodzi wybudowana w stylu secesyjnym, użytkowana obecnie jako sala wystawienniczo-koncertowa, Hala Maszyn, która była co prawda dwukrotnie rozbudowywana (1908, 1912-1913) jednak zachowała pierwotny styl. Znajdująca się przy niej Hala Kotłów niestety się nie zachowała, za wyjątkiem fragmentów ścian wykorzystanych do budowy nowego gmachu, obecnie mieszczącego między innymi Planetarium EC1. Szybki rozwój elektrowni (moc maszyn: 2,1 MW w 1907 r. i 21,1 MW w 1913 r.) przerwała I Wojna Światowa, przynosząc olbrzymie straty dla całego przemysłu łódzkiego. W odrodzonej Polsce, łódzka elektrownia, stając się w 20% własnością miasta weszła w nową fazę rozwoju.

 

Hala Maszyn EC1

 

1929

Po kryzysie pierwszych lat powojennych w 1928 roku odkupiono od Ottona Goldammera fabrykę maszyn i odlewnię położoną w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni, przy obecnej ulicy Kilińskiego 74/76, gdzie postanowiono zbudować nową elektrownię, nową Centralę. Prace budowlane rozpoczęto 7 lutego 1929 roku, a 4 lipca 1930 roku po raz pierwszy uruchomiono turbozespół firmy Brown Boveri, który obecnie będzie stanowić jedną z głównych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1, jednego z działów „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi. Nowa Centrala to kompleks budynków wybudowanych  w stylu modernistycznym w charakterystycznej konstrukcji stalowej, nitowanej, wypełnionej cegłami. Nad budynkami kotłowni, pompowni i nastawni górowała i góruje, wysoka na ponad 40 metrów, chłodnia kominowa. W 1939 roku moc elektrowni wynosiła już 100 MW.

W czasie II Wojny Światowej, dokładnie w 1943 roku, wybuchł w Elektrowni Łódzkiej pożar, który zniszczył dach secesyjnej Hali Maszyn i uszkodził jeden z turbozespołów.

 

 

1953

Po wojnie, w 1948 roku, powstała koncepcja budowy sieci ciepłowniczej w mieście, zasilanej przez cztery elektrociepłownie w tym Elektrownię Łódzką która miała zostać adaptowana do pracy ciepłowniczej. W 1953 roku Elektrownia rozpoczęła produkcję pary dla potrzeb łódzkiego przemysłu.

1960

W 1960 roku Elektrownia Łódzka i nowo zbudowana Elektrociepłownia nr 2 zostają połączone w jedno przedsiębiorstwo - Zespół Elektrociepłowni. Wtedy to po raz pierwszy pojawia się nazwa EC1, dla oznaczenia najstarszej łódzkiej elektrowni komercyjnej. Otwarcie EC 2 zakończyło proces rozbudowy EC 1. Budowa kolejnych elektrociepłowni EC 3 i EC 4, spowodowało, że EC1 stała się elektrociepłownią szczytową, wspomagającą system parowy Elektrociepłowni nr 3. Ostatecznie EC1 zakończyła swoją służbę w roku 2000 i została przekazana na własność miastu w roku 2003. Następnym, milowym krokiem w historii kompleksu przy Targowej 1/3 była jego rewitalizacja.

2008

15 maja 2008 r. weszła w życie uchwała Rady Miejskiej powołująca do życia instytucję kultury „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. Instytucja ta wspomagana przez Biuro ds. Inwestycji w Departamencie Gospodarowania Majątkiem Urzędu Miasta Łodzi, rozpoczęła w 2008 roku prace rewitalizujące obszar byłej elektrociepłowni. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 265 milionów złotych, w tym ponad 82 miliony pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przeprowadzono renowację i modernizację budynków poprzemysłowych oraz ich adaptację do nowych funkcji. Podjęto prace konserwatorskie, restauratorskie zabytków przemysłowych w celu przystosowania ich do nowych ról. Rewitalizacja obiektów uwzględniła rangę i charakter obszaru, nawiązując do historycznego charakteru obiektów. Historyczny układ i „gęstość zabudowy" obszaru zostały w znacznym stopniu odtworzone. W całości zachowana została kubatura, forma i w większości zewnętrzne cechy elewacji budynków z charakterystycznymi detalami w celu utrzymania klimatu historycznego.

 

 

Obecnie „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. 

Źródło: https://ec1lodz.pl/historia-ec1

 

UWAGA

Weź ze sobą narzędzie elektryka,  + lub -

Kesz znajduje się w miejscu dość przypałowym.

Dookoła pełno kamer.

GPS szaleje, proponuję sugerować się zdjęciami satelitarnymi.

W związku z tym, spojler który pokazuje miejsce ukrycia kesza.

Czas, zamiast na szukanie i zwracanie na siebie uwagę,lepiej poświęć na obejrzenie obiektu.

Najlepszym kamuflażem jest rola fotografa.

Po podjęciu kesza,polecam oddalić się w ustronne miesjce, tam otwieramy , robimy wpis i odkładamy skąd wzieliśmy.

Dokręcamy mocno, do oporu, tak żeby nie było szpary.

Proszę o informację jak będą się kończyć certyfikaty.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
EC 1 nocą
uwaga na głowę