Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Po nitce do ... - OP9584
"ARIADNA". Łódzka Fabryka Nici.
Owner: KubaB08
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:05 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 19-03-2020
Date created: 03-03-2020
Date published: 19-03-2020
Last modification: 25-10-2021
29x Found
0x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
112 visitors
22 x rated
Rated as: Excellent
13 x recommended
This cache is recommended by: An Na, Andre0373, Bogas, Equilibrium_prime, hobbbysta, izeq, Jeanpaul, malenstwo, Maleska, Olo74_Lilalu, Victor+, Wesker, Yakub
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Fixed by magnet  Offset cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

(źródło)

Petersburski kupiec Lejzor Lourie otworzył w roku 1893 fabryki bawełnianych tasiemek, nici i wstążek, przy Szosie Milscha 24 (obecnie ul. Kopernika) oraz przy ul. Średniej 81 (ob. Pomorska).  Rok później do spółki weszli znani przemysłowcy: Juliusz Kunitzer oraz Juliusz i Ludwik Heinzel. Dynamiczny rozwój takiej produkcji spowodował, że w 1897 roku  powołano spółkę akcyjną „Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Manufaktury Nici” i przeniesiono fabrykę do wsi Widzew. Na ulicy Niciarnianej 2 wybudowano wielką przędzalnię, wytwarzającą nici do szycia, nici do haftowania i szydełkowania oraz tasiemki wełniane. Z racji braku fachowców - kadry kierownicze oraz średni personel techniczny sprowadzono z zagranicy, głównie Wielkiej Brytanii. Wówczas była to jedyna na ziemiach byłego Królestwa Polskiego fabryka zajmująca się tego typu produkcją.

Mimo obiecujących początków - firma nie wytrzymała konkurencji „Newskiej Manufaktury Nici” z Petersburga, wchodzącej w skład wielkiego trustu "J.&P. Coats Limited" z siedzibą w Glasgow. Od 1906 roku stała się ekspozyturą tego koncernu. Maszyny, specjaliści oraz zarządzenia kwestii organizacji i handlu przychodziły już z brytyjskiej centrali.

Łódzka Fabryka Nici unowocześniała produkcję oraz poszerzała asortyment wytwarzanych towarów. Zaczęto zdobywać nowe rynki zbytu na terenie Rosji i Azji Środkowej. Towarzyszyła temu rozbudowa kompleksu fabrycznego. Zorganizowano własne ujęcie wody ze studni głębinowej oraz zbiornik wodny. Zużytą wodę odprowadzano specjalnie wybudowanym krytym kanałem pod linią kolei fabryczno-łódzkiej, aż do Widzewskiej Manufaktury. W 1910 roku poprowadzono własną bocznicę kolejową, znacznie ułatwiając sobie transport towarów. Powstało ambulatorium dla pracowników oraz rozpoczęto (w latach 1904-1906) budowę własnego osiedla robotniczego – czyli sławnego „Grembach-a”. Dla wyższej kadry urzędniczej - dyrektorów i kierowników firmy stanęły trzy odrębne, murowane budynki.  

W wyniku I wojny światowej zakład został unieruchomiony i podlegał dewastacji. W 1918 roku Niemcy zajęli część pomieszczeń, urządzając w nich warsztaty reparacyjne aparatów telefonicznych. Tuż po odzyskaniu niepodległości - korzystając z pozostawionego sprzętu i doświadczenia pracowników - otwarto „Państwowe Zakłady Telefoniczne” (dały one początek rozwojowi tej gałęzi produkcji w Polsce). Poza naprawami i konserwacją sieci, wyrabiano kable i osprzęt telefoniczny. Epizod ten trwał jednak krótko.

Łódzka Fabryka Nici  szybko wydźwignęła się ze zniszczeń. Załogę w ponad 70% stanowiły kobiety, odzwierciedlając zjawisko feminizacji zawodów włókienniczych. Podstawowym systemem organizacji pracy - w przeciwieństwie do wielu łódzkich fabryk - był system jednozmianowy.  Zazwyczaj wszyscy, bez względu na to czy były to osoby dorosłe czy młodociane pracowali w godzinach 8.00 - 12.00 i 13.00 - 17.00, natomiast w soboty od 8.00 do 14.00 . Zakłady miały dobrze rozwinięty „socjal”. Godzinną przerwę przeznaczano na spożycie ciepłego posiłku w zakładowej jadalni. Na potrzeby firmy, działała kuchnia przyfabryczna, własna piekarnia oraz łaźnia (1927 rok), do której obowiązkowo kierowano załogę zazwyczaj raz w tygodniu. Małoletnich pracowników posyłano do dokształcających szkół wieczorowych. Organizowano dla pracowników także imprezy okolicznościowe, potańcówki i spektakle teatralne.

Mimo światowego kryzysu widzewska fabryka należała do zakładów w miarę dobrze prosperujących i dobrze zorganizowanych. Posiadała firmowe sklepy sprzedaży w Krakowie, Łodzi, Lwowie i Warszawie.  Po 1934 roku liczba robotników wzrosła z 500 do ponad tysiąca osób, a praca odbywała się już systemem dwuzmianowym.  Głównym przedmiotem wytwórczości była przędza bawełniana, pończosznicza oraz nici do szycia, haftu i cerowania.

Właściwie była to jedyna fabryka na terenie miasta, w której ton pracy nadawali Brytyjczycy. Pracowali oni także na niższych stanowiskach: monterów i majstrów, pomocników w montażu nowych maszyn. Anglicy byli animatorami wielu pozaprzemysłowych przedsięwzięć. To oni prawdopodobnie upowszechnili na gruncie łódzkim zasady gry w piłkę nożną, a także rozgrywali popularne „matche” tenisa ziemnego i stołowego. 

Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici znakomicie prosperowało do wybuchu II wojny światowej. Okupanci zmienili nazwę na „Litzmannstadter Fabrik für Nähgarne A.G.”, a ulicę przemianowano na Idastrasse. Produkowano nici z włókien sztucznych "Zellgarn", na potrzeby Luftwaffe. Poza tym przy ul. Niciarnianej znajdował się również obóz dla brytyjskich jeńców wojennych, którzy byli wykorzystywani jako siła robocza w widzewskiej fabryce. (źródło)

Po II wojnie światowej - zakład rozpoczął pracę na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, jako „Łódzka Fabryka Nici’. W 1946 r. został przemianowany na „Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 16”, a po trzech latach – na „Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Hanki Sawickiej”.  Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1964 roku, kiedy to patronce fabryki dodano do towarzystwa postać z mitologii greckiej – Ariadnę (tę od  nici, Tezeusza i labiryntu). Pojawiła się "Widzewska Fabryka Nici im. Hanki Sawickiej - Ariadna".  W 1990 roku zakład znowu zmienił nazwę na „Widzewska Fabryka Nici”. (źródło)

Obecnie jest to spółka: „ARIADNA S.A. Fabryka Nici”, należąca do grupy kapitałowej „Wistil”. Jako jeden z nielicznych zakładów przemysłu lekkiego - przetrwał okres transformacji ustrojowej.  Firma po dziś dzień produkuje nici do szycia odzieży, obuwia, galanterii skórzanej, tapicerki meblowej i samochodowej, nici techniczne, zdobnicze i do haftu maszynowego. 

 

Plan kompleksu fabrycznego

Plan zakładów (na podstawie https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/ )

1-przędzalnia, 2-brama bocznicy kolejowej, 3-budynek mieszkalny dla kadry kierowniczej (tzw. "Pawiak"), 4-stróżówka, ambulatorium i magazyn, 5-kantor i magazyn, 6-budynek mieszkalny dla kadry kierowniczej, 7-osiedle dla robotników (tzw. "Grembach"),  P-parking dla zmotoryzowanych keszerów.

Obiekty niedostępne, wpisane do rejestru zabytków: 8-kotłownia przędzalni, 9-magazyn odpadków, 10-d. ogród przyfabryczny, 11-wieża ciśnień z filtrami, 12-kotłownia niciarni, 13-d. magazyn nici gotowych.

 

Na kordach znajduje się magnetyk zawierający współrzędne właściwej skrzynki. Po skorzystaniu, upewnij się, że dobrze się trzyma. 

Finał - jak zwykle - na bardzo niskim poziomie.... Nie wyciągamy czarnego, tylko wysupłujemy zawartość.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 29x Not found 0x Note 0x Picture 2x All entries Gallery