Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tropem Wilczym-Bohun - OP9562
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-02-2020
Date created: 28-02-2020
Date published: 29-02-2020
Last modification: 11-07-2022
33x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
60 visitors
23 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: GFS, Kika, Miki.
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”

Szacki Antoni ps. “Bohun”, “Dąbrowski”Urodził się 1 marca 1902 roku w Wilnie w rodzinie inteligenckiej. Gdy miał pięć lat został zesłany wraz z rodzicami do Tomska na Syberii. Była to kara za udział ojca w rewolucji 1905 roku. Na zesłaniu umiera mu ojciec w 1910 roku. Wtedy to wraz z pozostałymi członkami rodziny przenosi się do Charkowa. Tam uczęszcza do gimnazjum i mieszka do 1919 roku. W 1919 roku przybył do Warszawy i wstąpił do Wojska Polskiego, w którym był żołnierzem Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich. Ze swoją jednostką brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W trakcie kampanii wojennej został ranny i dostał się do niewoli sowieckiej, z której został zwolniony na mocy traktatu ryskiego z 18 marca 1921 roku.  Po uwolnieniu wrócił do stolicy. Tam w 1923 roku zdał maturę i podjął studia w Politechnice Warszawskiej. Po roku z nich zrezygnował i wstąpił do Oficerskiej Szkoly Piechoty w Warszawie. Brał udział w walkach z buntem Piłsudskiego w maju 1926 roku. Uczelnię ukończył w 1927 roku w stopniu podporucznika. Pierwszy przydział otrzymał do 76 Pułku Piechoty w Grodnie. Służył w nim do wybuchu wojny. W międzyczasie otrzymał awans na porucznika; było to w roku 1929. Od 1934 był członkiem Obozu Narodowo-Radykalnego. W kampanii wrześniowej pełnił funkcję oficera sztabowego w Armii ,,Prusy”. Kiedy Niemcy rozbili jednostkę trafił do Lwowa. W tym mieście został schwytany przez Niemców i trafił do więzienia. Uciekł z niego i trafił do Krakowa, a następnie do Zagnańska, gdzie się ukrywał.

Od 1940 roku był członkiem Związku Jaszczurczego (od 20 września 1942 roku Narodowych Sił Zbrojnych). W organizacji był dowódcą V Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, obejmójącego Kielecczyzna. W sierpniu 1944 roku objął dowództwo Brygady Świętokrzyskiej (oddziały NSZ z Kielecczyzny, które nie scalily się z Armią Krajową). Jednostka ta w styczniu 1945 roku, by uniknąć sowieckich represji, opuścila Świętokrzyskie i przez Śląsk udała się do Czech. Tam 6 maja 1945 roku wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holisovie oraz weszła w skład 3 Armii Stanów Zjednoczonych, której dowódcą był gen. George Patton.

Po zakończeniu wojny Amerykanie zlikwidowali Brygade Świętokrzyską, a jej żołnierzy wcielili do kompanii wartowniczych. Szacki stracił funkcję dowódcy i zakończył karierę wojskową. Zajął się prowadzeniem gospodarstwa rolnego w Niemczech, a później we Francji. W 1950 roku władze komunistyczne oskarżyły go o kolaborację z Niemcami i domagały się od Francji jego ekstradycji. Po zbadaniu całej sprawy Francuzi uznali, że Szacki nie dopuścił się zarzucanego mu czynu i nie zgodzili się na jego wyjazd do Polski. Mimo to komuniści próbowali go porwać, ale im się to nie udało. W 1956 roku Szacki opuścił Francję i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie 2 lipca 1992 roku zmarł.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 54°  00. X

E 20°  28. Y

Pytanie : Od którego roku „Bohun” był członkiem Związku Jaszczurczego ?

A – od 1941     – X 232    Y- 743

B – od 1940     – X-217    Y- 451

C – od 1944    – X-353    Y- 436

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 26 times, Hits: 10 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Antoni Szacki ps. „Bohun”
Log entries: Found 33x Not found 0x Note 0x All entries