Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tropem Wilczym-Bury - OP955R
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
Właściciel: WK_PTTK_HERKUS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-02-2020
Data utworzenia: 28-02-2020
Data opublikowania: 29-02-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2022
33x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
73 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”

30 listopada 1913 r., urodził się Romuald Rajs, jeden z dowódców 3 Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Do dziś uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych dowódców podziemia antykomunistycznego.Romuald Rajs urodził się 30 listopada 1913 r. w Jabłonce na Podkarpaciu.Był jednym z czwórki rodzeństwa wychowującego się w rodzinie rządcy folwarku należącego do majątku rodziny Kraińskich. Bardzo trudne warunki materialne zmusiły go do przerwania nauki w gimnazjum w Sanoku. Szansą na kontynuowanie edukacji było rozpoczęcie służby wojskowej. Wstąpił do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Po jej ukończeniu rozpoczął służbę w plutonie konnym 85 Pułku Piechoty w Nowej Wilejce. Z jednostką tą walczył we wrześniu 1939 r. Pułk Rajsa został rozbity w trakcie bitwy pod Tomaszowem Mazowieckim 6 września 1939 r. Po trwającym dwa tygodnie szlaku bojowym żołnierze z rozbitej jednostki dotarli w okolice Berezy Kartuskiej na dzisiejszej Białorusi, gdzie zostali rozbrojeni przez jedną z działających w tej okolicy bojówek współpracujących z nadciągającymi od wschodu wojskami sowieckimi. Rajsowi i innym żołnierzom oddziału udało się uniknąć tragicznego losu, który był udziałem wielu innych Polaków wziętych do niewoli przez tego rodzaju bandy.

Rajs pozostał na terenach okupowanych przez ZSRS, imając się różnych zajęć i utrzymując słabe kontakty z rodzącą się w bardzo trudnych warunkach konspiracją. Jego służba w podziemiu na dobre rozpoczęła się w 1942 r., gdy nawiązał stosunki z funkcjonującym w Wilnie środowiskiem narodowej ONR-Falangi i tworzonego przez nią 1. Pułku Pancernego im. Bolesława Chrobrego. Przez kolejne miesiące dowodził oddziałami, które od września 1943 r. stały się częścią 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – jednej z najlepszych formacji partyzanckich, walczących z trzema wrogami: Niemcami, Sowietami i kolaborującymi z III Rzeszą formacjami litewskimi. Brał udział w największej bitwie z tzw. Litewskim Korpusem Lokalnym pod Murowaną Oszmianką 13 maja 1944 r. Po bitwie Rajs został awansowany do stopnia podporucznika.

Rajs dał się poznać jako organizator szkolenia żołnierzy. Dzięki jego wysiłkom w ciągu kilku miesięcy 3 Brygada stała się jednostką mającą najmniejsze straty i osiągającą najlepsze rezultaty w akcjach bojowych spośród wszystkich walczących na Wileńszczyźnie. I Kompania dowodzona w akcjach bojowych przez Rajsa stała się elitarnym, doskonale uzbrojonym oddziałem, mającym wykonywać najtrudniejsze misje. Rajs wielokrotnie osobiście prowadził natarcia kompanii. „Bury” okazał się również oficerem bezwzględnym. Kilkukrotnie wydawał rozkaz rozstrzelania wszystkich wziętych do niewoli jeńców. Odegrał decydującą rolę w tzw. puczu w dowództwie Brygady. W grudniu 1943 r. aresztował wysłanników Komendy Okręgu AK, którzy chcieli odwołać dowodzącego oddziałem Gracjana Fróga „Szczerbca”. 

W lipcu 1944 r. brał udział w akcji „Ostra Brama”. Za odwagę podczas zdobywania podmiejskiej Kolonii Wileńskiej został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy i otrzymał awans na porucznika. Po aresztowaniach przez NKWD żołnierzy wileńskich brygad AK Rajs w obliczu beznadziejnej sytuacji zdecydował się na rozwiązanie oddziału. Pod koniec roku pod fałszywym nazwiskiem wstąpił w szeregi podporządkowanego komunistom Wojska Polskiego. Został dowódcą plutonu w samodzielnym batalionie ochrony lasów państwowych. W maju 1945 r. wraz z dowodzonym przez siebie plutonem (trzydziestu żołnierzy) dołączył do odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez „Łupaszkę”. Formacja podlegała wówczas Komendzie Białostockiego Okręgu AK-AKO. Pełnił w tym oddziale funkcję dowódcy 2 szwadronu.Po skontaktowaniu się ze słynnym dowódcą Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką” wrócił do walczącego z sowiecką okupacją podziemia. Po tym gdy Szendzielarz wydał rozkaz rozwiązania 5. Wileńskiej Brygady AK, „Bury” postanowił walczyć dalej. Tym samym nie uznał rozkazu wyjścia z konspiracji wydanego przez płk. Jana Mazurkiewicza z Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Zerwał kontakty z podziemiem poakowskim i przez swoich byłych towarzyszy broni został uznany za dezertera.

Podporządkował swój oddział Narodowemu Zjednoczeniu Wojskowemu. Został awansowany do stopnia kapitana i objął funkcję szefa Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) w Okręgu NZW Białystok. Jego oddział, nazywany teraz 3 Wileńską Brygadą NZW (w sumie 228 żołnierzy), stanowił największe ugrupowanie tej organizacji na Białostocczyźnie.   Każda kilkuosobowa drużyna miała ręczny karabin maszynowy, niemal wszyscy żołnierze posiadali sowieckie i niemieckie pistolety maszynowe. Brygada dysponowała również bronią przeciwpancerną. Była jednostką bardzo mobilną. Jej zasiąg obejmował obszar województwa białostockiego, lubelskiego, olsztyńskiego i warszawskiego. Z reguły nie działała w całości, ale podzielona na drużyny. Jej żołnierzy wyróżniały trójkątne tarcze ze skrótem „ŚWO” (Śmierć Wrogom Ojczyzny).

Wydarzenia ostatnich dni stycznia 1946 r. nie są do końca jasne z powodu wielu sprzeczności w zeznaniach świadków. Ich bezpośrednią przyczyną był rozkaz przełożonego „Burego” mjr. Szklarka „Kotwicza”, który nakazał pacyfikowanie obszaru zamieszkiwanego przez ludność białoruską, która wspierała komunistów i była przez nich dozbrajana. Wrogi stosunek do Polaków utrzymywał się na tych terenach od września 1939 r., gdy prosowieckie bojówki kontrolowane przez powstające tam „rewkomy” atakowały polskich żołnierzy. Świadkiem ich działań był wówczas sam „Bury”.

W 1995 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego unieważnił komunistyczny wyrok skazujący Rajsa na śmierć. Stwierdził również, że działania z przełomu stycznia i lutego 1946 r. mogą zostać uznane za zasadne, ponieważ „podejmowano je w stanie wyższej konieczności, który zmusił ich do podjęcia działań nie zawsze jednoznacznych etycznie”. Według wyroku sądu działania Rajsa i jego podwładnych „zmierzały do realizacji celu nadrzędnego, jakim był dla nich niepodległy byt Państwa Polskiego”.

W prowadzonym dziesięć lat później śledztwie Instytut Pamięci Narodowej badał motywy działań Rajsa. W zeznaniach świadków pacyfikacje tłumaczono zemstą za współpracę z Sowietami. W przypadku Zaleszan miało to być również „wyrównanie rachunków” za zabicie polskich żołnierzy we wrześniu 1939 r. Według jednego ze świadków „Bury” i jego żołnierze wielokrotnie prowadzili rozpoznania, przebierając się w mundury sowieckie. W trakcie jednego z nich dowiedzieli się o zbrodni z 1939 r.: „W Zaleszanach rozmawiali z osobami pochodzenia białoruskiego, którzy pochwalili się, że we wrześniu 1939 r. rozbroili i zamordowali trzech żołnierzy polskich. W ten sposób chcieli pokazać swoją nienawiść do Polski, a przychylny stosunek do sowietów. Wiedza ta spowodowała, że Bury wymierzył sprawiedliwość”. Z punktu widzenia prawnej oceny działań oddziału Rajsa wiążące są ustalenia sądu wojskowego z 1995 r., a nie śledztwa prowadzonego przez IPN w 2005 r., które zakończyło się umorzeniem sprawy.Rajs został urlopowany przez dowództwo NZW. Wyjechał najpierw do Elbląga, a w marcu 1947 r. do Karpacza, gdzie kupił pralnię, którą prowadził wraz z żoną. Wciąż utrzymywał kontakty z NZW. Nie wykonał rozkazu powrotu do Brygady, której resztki walczyły do grudnia 1952 r.

13 listopada 1948 r. został aresztowany przez UB. Obciążające Rajsa informacje prawdopodobnie pochodziły od aresztowanej przez UB łączniczki NZW. Według biografa Rajsa Jerzego Kułaka w śledztwie podał miejsce pobytu swojego zastępcy, ppor. Kazimierza Chmielowskiego „Rekina”, oskarżając go również o dokonanie pacyfikacji wsi białoruskich i niezgodnie z prawdą o rozstrzelanie funkcjonariuszy UB i MO pod Brzozowem. Ujawnił też ukryte w Karpaczu archiwum NZW. Jego współpraca wynikała z wiary w zapewnienia UB, że jeśli wyda pozostałych członków NZW, to znajdzie się na wolności. Pod koniec śledztwa odmawiał zeznań, nie wierząc już w zapewnienia ubeków.

Pokazowy proces kpt. Rajsa i ppor. Kazimierza Chmielowskiego „Rekina” przeprowadzono we wrześniu 1948 r. w sali kina „Ton” w Białymstoku. Propagandowym celem władz było przedstawienie 3 Brygady jako katów ludności białoruskiej. Rajs został skazany na śmierć, „Rekin” otrzymał wyrok dożywocia, od którego odwołała się prokuratura. W ponownym procesie został skazany na śmierć i zamordowany 1 kwietnia 1950 r. Wyrok na „Burym” wykonano 31 grudnia 1949 r. w Białymstoku. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 53°  59. X

E 20°  25. Y

Pytanie : Po jakiej bitwie Bury awansował do stopnia podporucznika ?

A – Pod Murowaną Oszmianką   – X 368    Y- 004

B – Pod Murowaną Gośliną         – X-333    Y- 556

C – Pod Zaleszanami                    – X-353    Y- 566

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 11 razy, trafień: 10 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Romuald Rajs ps. „Bury”