Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[PNUW] -Stara Warta - OP94Z6
Owner: ELF-HUNTER
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-09-2020
Date created: 18-02-2020
Date published: 03-10-2020
Last modification: 03-10-2020
58x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
76 visitors
41 x rated
Rated as: Excellent
19 x recommended
This cache is recommended by: bamba, Bar i Lepsza Połówka, Ciachol, crazy_baby, Don Vito, GFS, Hr. Jan Usz, Kika, Layio, MI 888, misiowa, noorbi, ofen95, palinq, Serengeti, szreq, Victor+, zueira, Zurki
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Park Narodowy „Ujście Warty”, utworzono 1.07.2001r., obejmując ochroną rozlewiska, łąki i pastwiska znajdujące się przy ujściowym odcinku Warty. Są one ważną ostoją dla ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono około 280 gatunków ptaków, w tym ponad 170 lęgowych (np. zauszniki, gęgawy, ostrygojady, ohary, rybitwy białoczelne). Nadwarciańskie mokradła odgrywają ważną rolę dla ptaków także poza sezonem lęgowym: są pierzowiskiem, miejscem odpoczynku podczas migracji oraz zimowiskiem. Najliczniejsza w okresie wędrówki gęś tundrowa stała się symbolem Parku.

Przepływająca przez środek Parku Warta stanowi naturalną granicę między dwoma obszarami: Polderem Północnym oraz terenem zalewowym.

Obszar zalewowy, to teren półnaturalny, na którym wahania poziomu wody dochodzą nawet do 4 m w skali roku, osiągając najwyższe wartości w miesiącach wiosennych: marcu-kwietniu. Polder Północny oddzielony jest od bezpośredniego wpływu wód Warty wałem przeciwpowodziowym zbudowanym równolegle do koryta rzeki. Poziom wód jest tam więc znacznie niższy niż na lewym brzegu Warty i stosunkowo stabilny.
Obecny krajobraz Parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Istniejące tu aktualnie zbiorowiska roślinne są typowe dla zagospodarowanych rolniczo dolin dużych rzek nizinnych. Do pierwotnego charakteru roślinności nawiązują zarośla wierzbowe, wykształcające się wtórnie przy korycie Warty zbiorowiska lasów łęgowych, a także pojedyncze, okazałe wierzby i wiązy.
Na obszarze Parku Narodowego „Ujście Warty” zaobserwowano ponad 279 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki.
Wiele, z bytujących w Parku, ptaków uznano za „gatunki specjalnej troski” zgodnie z tzw. Dyrektywą Ptasią - jednym z dwóch dokumentów, na których opiera się europejska sieć obszarów chronionych NATURA 2000. Spośród 190 gatunków ptaków wymienionych w Dyrektywie, w Parku stwierdzono 78. Są to zarówno ptaki lęgowe na tym obszarze, np.: bąk, ślepowron, derkacz, kropiatka, rybitwa czarna, rybitwa białoczelna, wodniczka; jak i przebywające tu w okresie migracji: siewka złota, błotniak zbożowy, czy zimowania: łabędź krzykliwy, łabędź czarnodzioby.
Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: podczas pierzowiska, w trakcie migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, np.: łęczaki, brodźce śniade, bataliony. Jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60 - 80 tys. (a maksymalnie nawet 200 tys.). W stadach arktycznych gęsi dominują gęsi zbożowe (ptak uznany za symbol Parku, znajdujący się w logo). Park to również ważne miejsce zimowania wielu gatunków np.: łabędzi krzykliwych i niemych, bielików.
Tak nieprawdopodobnie dużej ilości i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach naszego kraju. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu 250 tys. ptaków. Nic więc dziwnego, że nadwarciańskie rozlewiska objęte są ochroną w ramach Konwencji Ramsar.

Gra terenowa „Tropiciel skarbów” przebiega po terenie obwodu ochronnego Polder Północny-Witnica. Na obszarze Parku można się poruszać tylko po drogach udostępnionych. Należy zwrócić uwagę, że nie po wszystkich drogach udostępnionych można poruszać się samochodem, część z nich można zwiedzać rowerem lub pieszo. Na obszarze Polderu Północnego dozwolone jest spacerowanie z psem, jednak  musi on być stale utrzymany na smyczy.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 58x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions