Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[100+] Pomnik "Weteranom walk o wolną Polskę" - OP9421
Powstańcze ślady w Sulechowie
Owner: borek99
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-12-2019
Date created: 25-12-2019
Date published: 27-12-2019
Last modification: 27-12-2019
11x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
27 visitors
7 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Choć dzisiejszy Sulechów (wówczas niemiecki Züllichau) bezpośrednio nie uczestniczył w powstaniu wielkopolskim (żołnierze z tutejszego 10. Pułku Artylerii zostali wysłani do walki z powstańczymi oddziałami o Babimost i Kargową) to w mieście tym od lat kultywuje się pamięć o zbrojnym zrywie Wielkopolan. Po II wojnie światowej na ziemi sulechowskiej osiadło kilkudziesięciu byłych powstańców, a od początku XXI wieku działa tu jedno z kół Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Wspomniane koło w ramach swej działalności doprowadziło do upamiętnienia Powstańców w różnych formach w kilku miejscach - nie tylko w Sulechowie, ale też Kargowej i Nowym Kramsku. Jednym z takich miejsc są sulechowskie mury obronne, w które 2 września 2002 wmurowano tablicę poświęconą "powstańcom wielkopolskim mieszkającym na ziemi sulechowskiej".

Tablica znajduje się w eksponowanym miejscu w centrum miasta. Obok niej wiszą dwie inne pamiątkowej tablice - jedna poświęcona nauczycielom, a druga żołnierzom walczącym w II wojnie światowej. Tuż obok stoi także postawiony już po zmianach ustrojowych pomnik "Weteranom walk o wolną Polskę" przedstawiający złotego orła w koronie spoglądającego w prawo, nawiązującego do polskiego godła. Przy okazji wszystkich świąt państwowych i uroczystości rocznicowych właśnie ten pomnik jest miejscem, w którym lokalne władze i mieszkańcy upamiętniają historię składając u jego stóp symboliczne wieńce.

Ciekawostką jest fakt, że na dzisiejszym placu (konkretnie w okolicy drzew rosnących przy zatoczce autobusowej) biskupa Wilhelma Pluty (przed wojną Victoriaplatz, po wojnie do zmian ustrojowych placu Świerczewskiego), gdzie znajdują się zarówno pomnik, jak i tablice przed II wojną światową, istniała okazała Kolumna Zwycięstwa, poświęcona ofiarom wojny francusko-pruskiej z lat 1870-1871. Obiekt, z wiadomych względów, podobnie jak szereg podobnych monumentów na całych Ziemiach Odzyskanych przetrwał wojenną zawieruchę, jednak nie miał szczęścia do czasów powojennych i, jako ślad niemieckiej obecności, został zniszczony.

 

O keszu:

Kesz zawiera logbook oraz certyfikaty dla pierwszych czterech znalazców. Ukryty w najbliższej okolicy tablic oraz pomnika w naturalnym miejscu. Miejsce w ścisłym centrum miasta, bardzo ruchliwe, przy pomniku mieści się postój taksówek oraz parking - zalecane podejmowanie nocą.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik "Weteranom walk o wolną Polskę"
Tablice
Kolumna Zwycięstwa
Log entries: Found 11x Not found 0x Note 0x All entries