Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[100+] Pomnik "Weteranom walk o wolną Polskę" - OP9421
Powstańcze ślady w Sulechowie
Właściciel: borek99
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-12-2019
Data utworzenia: 25-12-2019
Data opublikowania: 27-12-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 27-12-2019
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
32 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Choć dzisiejszy Sulechów (wówczas niemiecki Züllichau) bezpośrednio nie uczestniczył w powstaniu wielkopolskim (żołnierze z tutejszego 10. Pułku Artylerii zostali wysłani do walki z powstańczymi oddziałami o Babimost i Kargową) to w mieście tym od lat kultywuje się pamięć o zbrojnym zrywie Wielkopolan. Po II wojnie światowej na ziemi sulechowskiej osiadło kilkudziesięciu byłych powstańców, a od początku XXI wieku działa tu jedno z kół Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Wspomniane koło w ramach swej działalności doprowadziło do upamiętnienia Powstańców w różnych formach w kilku miejscach - nie tylko w Sulechowie, ale też Kargowej i Nowym Kramsku. Jednym z takich miejsc są sulechowskie mury obronne, w które 2 września 2002 wmurowano tablicę poświęconą "powstańcom wielkopolskim mieszkającym na ziemi sulechowskiej".

Tablica znajduje się w eksponowanym miejscu w centrum miasta. Obok niej wiszą dwie inne pamiątkowej tablice - jedna poświęcona nauczycielom, a druga żołnierzom walczącym w II wojnie światowej. Tuż obok stoi także postawiony już po zmianach ustrojowych pomnik "Weteranom walk o wolną Polskę" przedstawiający złotego orła w koronie spoglądającego w prawo, nawiązującego do polskiego godła. Przy okazji wszystkich świąt państwowych i uroczystości rocznicowych właśnie ten pomnik jest miejscem, w którym lokalne władze i mieszkańcy upamiętniają historię składając u jego stóp symboliczne wieńce.

Ciekawostką jest fakt, że na dzisiejszym placu (konkretnie w okolicy drzew rosnących przy zatoczce autobusowej) biskupa Wilhelma Pluty (przed wojną Victoriaplatz, po wojnie do zmian ustrojowych placu Świerczewskiego), gdzie znajdują się zarówno pomnik, jak i tablice przed II wojną światową, istniała okazała Kolumna Zwycięstwa, poświęcona ofiarom wojny francusko-pruskiej z lat 1870-1871. Obiekt, z wiadomych względów, podobnie jak szereg podobnych monumentów na całych Ziemiach Odzyskanych przetrwał wojenną zawieruchę, jednak nie miał szczęścia do czasów powojennych i, jako ślad niemieckiej obecności, został zniszczony.

 

O keszu:

Kesz zawiera logbook oraz certyfikaty dla pierwszych czterech znalazców. Ukryty w najbliższej okolicy tablic oraz pomnika w naturalnym miejscu. Miejsce w ścisłym centrum miasta, bardzo ruchliwe, przy pomniku mieści się postój taksówek oraz parking - zalecane podejmowanie nocą.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik "Weteranom walk o wolną Polskę"
Tablice
Kolumna Zwycięstwa
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy