Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Modliborzyce – cmentarz - OP9402
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-12-2019
Gemaakt op: 21-12-2019
Gepubliceerd op: 24-12-2019
Laatste verandering: 24-12-2019
17x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
35 x Bekeken
10 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: grafen, ronja, starletka
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jest to ciekawy cmentarz, ponieważ znajdziemy tu sporo starych grobów właścicieli ziemskich,  powstańców styczniowych, żołnierzy września, partyzantów. Prawdziwa namacalna historia tych ziem.

Najwięcej informacji o tym cmentarzu znalazłem w książce Zenona Łukasza Baranowskiego pt. „Ziemia Janowska”. Posłuchajcie:

„Cmentarz powstał przed 1827 r. Znajduje się na nim kilkadziesiąt zabytkowych pomników z 2. połowy XIX i 1. połowy XX w. na mogiłach okolicznych właścicieli ziemskich oraz mieszczan modliborskich i bogatszych włościan z terenu parafii. Uwagę zwraca grupa kilkunastu klasycystycznych (wśród żeliwnych neogotyckie) nagrobków ziemian.
Idziemy główną alejką, skręcamy w drugą alejkę po prawej. Tu znajdują się najstarsze pomniki, należące głownie do właścicieli ziemskich. Spoczywają tu m.in. Antoni Feręzewicz, właściciel Lutego zm. 1884 r., Izabella z Pomianowskich Kochanowska zm. 1879 r., Joanna z hrabiów Sołtyków Kochanowska, dziedziczka dóbr Przytyka i Zakrzewa z przyległościami zm. 1860 r. (…)
Największe skupienie tych nagrobków znajduje się przy końcu alejki, gdzie jest także pomnik Ignacego Solmana, uczestnika powstania styczniowego. Na nim napis – Ignacy Solman ur. 18 stycznia 1828 roku Dziedzic Dóbr Wolica Wyrwany z Łona Ukochanej Rodziny Nagłą i Bolesną Śmiercią Dnia 29 stycznia 1863 roku prosi o pobożne westchnienie. Z tyłu wykuto czterowiersz mówiący o przyczynie jego śmierci. Jego fragment stwierdzał, że został …zarąbany przez carskich siepaczy… napis został zniszczony szablami przez Kozaków. [Nieopodal we wsi Kolonia Zamek stoi stary krzyż upamiętniający miejsce śmierci Solmana].
W połowie alejki, dwa rzędy wcześniej, stoi kamienny pomnik powstańców styczniowych – Bohaterom zrywu powstańczego 1863 r. Cześć. – postawiony w okresie międzywojennym. Tablica pochodzi z lat 50. XX wieku. Według relacji pochowanych zostało tutaj kilku ziemian z oddziału Solmana.
W sąsiednich rzędach żeliwne nagrobki Zofii z Mazurkiewiczów Starnawskiej zm. 1895 r. i Marii z Lipińskich Wybranowskiej, właścicielki Potoczka, Wojciechowa i Tarłowa.
Dalej idziemy poprzeczną alejką wzdłuż muru wśród lastrykowych nagrobków, ale zdarzają też się starsze, kamienne sprzed I wojny światowej. Takich grobów jest też wiele w kwaterze po lewej stronie głównej alejki. Skręcamy w alejkę w lewo. Dochodzimy do kaplicy cmentarnej z 1984 r. w nowej części cmentarza. Została ufundowana przez Hipolita Trojanowskiego z Kraśnika jako Votum Wdzięczności za 3-krotne uratowanie od śmierci w czasie okupacji. Rodzinny grobowiec mieści się w ścianie kaplicy.
Po lewej stronie przy wejściu znajduje się duża kwatera żołnierzy września 1939 r., obok druga. Dalej kolejny pomnik żołnierzy z II wojny światowej oraz zamordowanych przez Niemców w październiku 1942 r. członków Polskiej Organizacji Zbrojnej.”

 

Skrzynka – probówka PET z samym logbookiem – w ogrodzeniu cmentarza przy starszej jego części. Należy ją podejmować od zewnątrz.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Pomnik nagrobny Powstańców Styczniowych.
Afbeeldingen
Pomnik nagrobny Powstańców Styczniowych
Pomnik nagrobny powstańca styczniowego Ignacego Solmana i jego rodziny
To widzi kesz - górujący nad innymi pomnik Ignacego Solmana
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs