Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kocudza – „najbogatszy” krzyż krzemieński - OP93W3
Eigenaar: geokuba
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 05-01-2020
Gemaakt op: 16-12-2019
Gepubliceerd op: 10-01-2020
Laatste verandering: 30-03-2020
8x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
31 x Bekeken
5 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: grafen, starletka
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Te metalowe krzyże z kogutkiem, wieńczące te drewniane, które widać na zdjęciu, nazywane są krzyżami krzemieńskimi. Od Krzemienia, pobliskiej miejscowości, w której mieszkał wykonawca tych krzyży kowal Jan Paryś (1871-1950). Takich krzyży jest 48 i są unikatem, nigdzie poza regionem nie ma podobnych.

Krzyże krzemieńskie przeważnie wieńczą drewniane krzyże z daszkiem, które nazywane są biłgorajsko-janowskimi. Są często tutaj spotykane. Jest ich w terenie ponad 100. Różnie one wyglądają, ale jednymi z nich są takie, które oprócz daszków mają zabudowane deskami zaplecze, mające chronić figurę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W powiecie janowskim takich zabudowanych kzyży 14. Na pięciu z nich umieszczone są symbole Męki Pańskiej. Najbardziej ozdobnym jest niniejszy krzyż w Kocudzy. Na głównej belce wyrzeźbione są: dzida, młotek, kielich z hostią, włócznia, słońce i księżyc oraz wycięte z blachy: czaszka, dłoń, kogut, piszczele, bicz i gwoździe. (Źródło: Zenon Łukasz Baranowski – „Ziemia Janowska”, Zamość 2011 r.)

Krzyż jest z początku XX w.

W książce „Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych” Krzysztof Garbacz cytuje artykuł Agnieszki Ławickiej, w którym pisze ona o insygniach Męki Pańskiej na krzyżach, wspominając rzeczony krzyż:

W okolicach Biłgoraj i we wsiach Andrzejówka, Kocudza czy Sól można spotkać Męki Pańskie, na których część insygniów jest przybita do ramion krzyża, a pozostałe są rzeźbione na pionowej belce. Po prawej stronie znajdują się kleszcze i włócznia św. Longina, po lewej młotek i dzida św. Jerzego. Pod ramionami krzyża, po bokach Ukrzyżowanego, często występują wnęki z postaciami Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty lub św. Maria Magdalena i św. Weronika czy dwa anioły (Kocudza) [chyba jednego już nie ma] (…) Wyrzeźbione narzędzia Męki Chrystusowej obejmują; kielich, trzy gwoździe, wiązkę rózg, dłoń, miecz, drabinę, trzydzieści srebrników […], czaszkę. Krzyże okrywają dodatkowo drewniane spadziste daszki z żelaznym krzyżykiem na szczycie. Wiele z nich to majstersztyki sztuki ludowej.”

Jeszcze kilka ciekawostek o samej wsi.
Kocudza powstała w XIV w. i jest jeną z najstarszych wiosek w powiecie.  Według ludowych przekazów została założona przez jeńców tatarskich, którzy następnie ożenili się z Polkami. Nawet jej nazwa w etymologii ludowej tłumaczona jest jako powstała z dwóch słów: tatarskiego „ko”, oznaczającego wieś oraz polskiego „cudzy”, co daje „cudza wieś”. Mieszkańcy Kocudzy do dziś nazywani są Tatarami.
Z Kocudzy pochodzi słynny zespół ludowy „Jarzębina”, który zasłynął piosenką do Euro 2012 „Koko koko Euro spoko”.
Zachowała się archaiczna gwara, dzięki której Kocudza jest znana w całej okolicy. Jej cecha to zamiana „a” na „e”, np. „mema” zamiast mama. Stąd inne przezwisko kocudzaków – Memy. (Źródło: Zenon Łukasz Baranowski – „Ziemia Janowska”, Zamość 2011 r.)

Niedaleko tego krzyża dalej na zachód jest remiza, a przy niej zabytkowa ręczna motopompa, stary samochód strażacki oraz nowoczesna figura św. Floriana. Zapraszam do odwiedzenia.

 

Skrzynka to łatwizna. Mikro magnetyk z tyłu krzyża.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Krzyż krzemieński
Logs: Gevonden 8x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs