Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Młyn - OP93TM
Eigenaar: Zurki
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-12-2019
Gemaakt op: 11-12-2019
Gepubliceerd op: 19-12-2019
Laatste verandering: 14-11-2020
56x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
75 x Bekeken
36 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Hr. Jan Usz, Mario&Monia, unieski, Zyfika
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Młyn w Słońsku pochodzi z połowy XIX. Zlokalizowany jest przy spiętrzeniu rzeki Łęczy (Lenki) wykorzystywanym na potrzeby napędu urządzeń młyńskich od kilkuset lat (co najmniej od XVIII wieku). Młyn składa się z trzech bardzo dobrze zachowanych części: budynku młyna, domu młynarza oraz zabudowań gospodarczych. Woda do napędu turbiny piętrzona jest przez zbudowany najprawdopodobniej w okresie międzywojennym drewniany jaz kozłowy. Imponujące jest zachowane do dziś, częściowo sprawne wyposażenie młyna z początków XX w., na które składają się turbina wodna Francisa, mlewniki, gniotownik, śrutownik, wagi, wialnie, przesiewacze oraz magazyny na zboże, mąkę i śrutę oraz cały system transportu ziarna i mąki. Dodatkową wartość wyposażenia młyna stanowi palenisko, kocioł i silnik na gaz koksowniczy, stanowiący w okresie międzywojennym alternatywę napędu maszyn młyńskich dla turbiny wodnej.

Słoński młyn jest ostatnim tak dobrze zachowanym, w pełni wyposażonym w maszyny i „niemal gotowym do pracy” młynem wodnym na zachodzie Polski. Szczęśliwie się złożyło, że choć znalazł się w prywatnych rękach, maszyny nie zostały wymontowane i rozprzedane, budynek nie został rozebrany (taki los spotkał zdecydowaną większość młynów na tzw. Ziemiach Odzyskanych).

Po II wojnie światowej młynem zarządzało wojsko, następnie stał się własnością Gminnej Spółdzielni w Słońsku. Wzrost udziału dużych młynów przemysłowych w produkcji mąki od końca lat 60. XX w. prowadził do zamykania wielu małych młynów i zmierzchu tego typu działalności. Niektóre młyny zamknięto, inne zmieniały swoją funkcję, pozostałe mieliły zboże tylko na lokalne potrzeby. Młyn w Słońsku ostał się dzięki determinacji pana Edwarda Goworko, który był kierownikiem młyna od 1973 roku aż do swojej tragicznej śmierci w roku 2011. W latach 70. XX w. przeciwstawił się miejscowej władzy, która próbowała przekształcić młyn w mieszalnię pasz. List skierowany do Rady Ministrów, podpisany przez ponad pięciuset okolicznych mieszkańców, okazał się skuteczny dla uratowania młyna. Pan Edward utrzymywał młyn w sprawności oraz wykazywał się dużą pomysłowością w bieżących naprawach. Kilka lat temu młyn został wykupiony od Gminnej Spółdzielni przez prywatnego właściciela. Niestety młynarz nie wychował żadnego następcy i nie pracujący od kilku lat młyn niszczeje. W sierpniu 2015 roku właściciel młyna założył Fundację „Przy młynie”, która za cel postawiła sobie m.in. przywrócenie świetności tego zabytku techniki i stworzenie ośrodka popularyzacji wiedzy o młynarstwie.

 

Kordy wskazują sam obiekt. Kosz ukryty w promieniu 20m od głównego wejścia do młyna

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
młyn