Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Legendy #01 - Śmiertka - OP93HG
Właściciel: gajowy--marucha
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-11-2019
Data utworzenia: 21-11-2019
Data opublikowania: 21-11-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 30-07-2021
51x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
100 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: słabakinia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dziś znajdująca się tu niewielka górka zwyczajowo nazywana jest Śmiertką. Dzisiejsze dzieci zjeżdżające na niej z sanek nie mają pojęcia jakie wydarzenia przed laty rozegrały się w okolicy. A czasem, gdy ktoś wybierze się w deszczowy listopadowy wieczór na spacer, może zobaczyć zgarbioną postać stojącą nieruchomo u wlotu do ścieżki wiodącej do lasu…

 

 

Legenda o górce Śmiertce :

Zapadał zmrok kiedy mała Trudka wracała do domu ze szkółki niedzielnej. Jesienna szaruga i kapiący kapuśniaczek nie pozwalał widzieć zbyt dobrze. Ale już niedługo dotrze do domu, jeszcze minie ostatnie zabudowania Jędryska i pokona kilkaset metrów leśną ścieżką potem już będzie widziała światło w oknach domu w którym mieszkała w raz z mamą i piątką rodzeństwa. Przemoknięte stare buty i cieniutki płaszczyk niewiele chroniły przed porywami przenikliwego październikowego wiatru, a zjedzona w szkole kilka godzin temu kanapka nie dawała poczucia sytości. W domu nie przelewało się i nikłym pocieszeniem było, ze na obiad, który będzie także kolacją pojawi się garnek ziemniaków bez omasty. Matka na pewno znowu kaszle, a ojciec jak to ojciec pewnie przepadł swoim zwyczajem gdzieś popijając własnej produkcji samogon z kumplami z lasu. Pochłonięta ponurymi myślami szła powoli z pochyloną głową, gdy w pewnej chwili spostrzegła przed sobą idącą pochyloną staruszkę, która wspierając się na zakrzywionym kosturze powolutku szła w jej stronę. Zakutana w wielki kaptur niewidoczna twarz nie pozwalała rozpoznać w szczupłej postaci nikogo ze znajomych. Staruszka zatrzymała się tuż przed Trudką w milczeniu patrząc przenikliwie spod za dużego kaptura, z którego kapały krople deszczu. Dziewczynka westchnęła z głębi duszy i przesunęła się, aby zrobić miejsce na wąskiej ścieżce. Nieuważnie postawiona noga uślizgnęła się i drobniutkie dziecko zaczęło obsuwać się do rzeczki, która zwykle niegroźna po ostatnich deszczach przybrała i wściekle szumiała wezbranym potokiem. Staruszka w milczeniu przyglądała się scenie. W domu za lasem na próżno czekano na Trudę, która nie pojawiła się o zwykłej porze, ani za kilka godzin. Nazajutrz rozpoczęto gorączkowe poszukiwania w okolicy, ale pomimo udziału niemal wszystkich mieszkańców wioski poszukiwania okazały się bezowocne. Wielu wspominało stojącą na ścieżce samotną, nieruchomą postać staruszki wspartej na zakrzywionym kosturze. Ktoś porównał stojącą w półmroku starowinę do małej Śmierci, Śmiertki. Przedłużające się bezefektywne poszukiwania i postać babuleńki zlały się w jedno w opowiadaniach mieszkańców. Wraz z upływem czasu wydarzenie przekazywane z ust do ust przybrało charakter porwania przez duchy, uprowadzenia przez kostuchę, spotkania ze śmiercią na leśnej dróżce… Dziewczynki nigdy nie odnaleziono. Starej kobiety nikt nie rozpoznał.

Jest to pierwsza z serii skrzynek przedstawiających miejscowe podania i legendy w miarę możliwości, będę wrzucał następne zawsze ze znaczkiem Legendy #.

Kordy +/- 10 m

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 51x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria