Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
43. dwudziałowa, półbateria przeciwdesantowa - Hel - OP932S
Właściciel: Cezex
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-09-2019
Data utworzenia: 22-10-2019
Data opublikowania: 22-10-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 28-10-2019
29x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
56 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Założona w trakcie Troll Tour - Highway to Hel - OP929Q

 

 

Geneza i opis: Na obiekt natrafiliśmy dzięki przejrzeniu zarchiwizowanych skrzynek w okolicy. Na początku wziąłem to za bunkier przeciwlotniczy / przeciwartyleryjski z okresu września 1939. Konstrukcja jest dość prosta tj betonowy kloc, wzmacniany od zewnątrz dodatkowymi trójkątnymi ściankami i przysypany grubą warstwą ziemi. W środku znajdziemy, dwukrotnie, złamany, korytarz prowadzący do jednego dużego pomieszczenia. Nie znajdziemy tu udogodnień pozwalających spędzić w środku więcej czasu niż trwałby nalot czy ostrzał z morza. Konstruktorzy budynku nie przewidzieli, też możliwości skutecznej obrony ze środka. Brak tu otworów strzelniczych na zewnątrz i przy wejściu, które pozwalałyby bronić się na dłuższy i krótszy dystans.

 

W domu już, na spokojnie, małe śledztwo wykazało, że obiekt ten to magazyn amunicyjny 43. dwudziałowej baterii przeciwdesantowej Półwyspu Helskiego. Takich stanowisk było w okolicy trzy i nieopodal na tablicy można znaleźć ciekawą historię związaną z tym miejscem:

"Zaraz na początku działania, 12 września 1939, polskim artylerzystom udało się trafić w działo dziobowe niemieckiego trałowca "Otton Braun". Dowódca baterii, już w niewoli, otrzymał od kapitana trałowca odłamek pocisku z tabliczką "na pamiątkę jednego z pańskich sukcesów".

 

O ile konstrukcja jest dość prosta to sam problem bezpieczeństwa obchodzenia się z amunicją jest dość ciekawy. Można go prześledzić na LiveLeaku czy Googlu wyszukując skutki eksplozji przedziału amunicyjnego czołgów oraz jak próbuje się temu zapobiegać. W tych samych źródłach można znaleźć materiały z wybuchu magazynu amunicyjnego na Ukrainie z czasów wojny z Rosją zielonymi ludzikami. Na samym Helu, przy latarni morskiej można poczytać o pewnym wypadku związanym ze środkami wybuchowymi.

 

Jest to jedyny tego typu obiekt, tak dobrze zachowany, w okolicy. W środku niestety ktoś coś spalił i porozbijał butelki więc zajrzeć polecam, ale tylko na chwilę

 

Jak znaleźć skrzynkę: stajemy przodem do wejścia i szukamy po prawej stronie, na wysokości 1,5m, ale jednak pod korą i liśćmi. Dodatkowym narzędziem jest kurtka/koszula odporna na kolce jeżyn, które obecnie stacjonują i bronią tej pozycji ;)

 

FTF Hall of Fame

1. Hearty

2. Abyduduije

3.

Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy