Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SN-01- Napoleon na Warmii 1807 - OP930X
Szlak Napoleoński
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 19-10-2019
Date created: 19-10-2019
Date published: 28-10-2019
Last modification: 28-02-2020
20x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
26 visitors
17 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Miki., PippiLotka, Volt71
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Letterbox  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Napoleon, cesarz Francuzów słynął ze swojego geniuszu, wojowniczego usposobienia i niewielkiego wzrostu. Ten oficer artylerii, geniusz taktyki wojennej w swoich licznych kampaniach wojskowych zawitał także na Warmię. Pamięć o tym wodzu, pomimo upływu dwustu lat, nie zaginęła a postać Napoleona przetrwała na Warmii w tradycji ustnej, oraz w  miejscach, w których cesarz odpoczywał  czy dowodził. Opisy serii skrytek i zagadki pozwolą przybliżyć postać Napoleona i jego kampanii.

Napoleon Bonaparte – urodził się w 1769 roku na Korsyce. Był I konsulem republiki francuskiej, cesarzem Francuzów, a także królem Włoch. Po zdobyciu wojskowego wykształcenia wstąpił do armii francuskiej. W wieku 24 lat zostaje generałem brygady. Pod koniec XVIII wieku odnosi wiele znaczących sukcesów militarnych, m.in. zdobywa  Kair. W 1804 koronuje się na cesarza francuskiego, a rok później zostaje królem Włoch. W tych latach Napoleon toczy nieustanne wojny. W 1812 wypowiada wojnę Rosji, która kończy się klęską. Rok później zostaje pokonany w tzw. „bitwie narodów” pod Lipskiem. Napoleon zrzekł się władzy na rzecz syna, i został zesłany na wyspę Elbę, z której ucieka by powrócić do Francji. Ostatnią jego bitwą była bitwa pod Waterloo, zakończona porażką. Zesłany na wyspę świętej Heleny umiera w 1821 roku, w wieku 52 lat. W 1840 r. jego zwłoki przewieziono do Paryża i złożono w sarkofagu w kościele Inwalidów.

Szlak turystyczny pokazuje jeden epizod z pobytu Napoleona w naszym regionie, epizod niezwykle dynamiczny i pasjonujący. Jest on szlakiem pieszym, o długości 39 km, a prowadzi przez piękne warmińskie wioski, które w lutym 1807 roku były świadkami morderczych potyczek i pościgu Napoleona za połączonymi siłami rosyjsko-pruskimi. Te ostatnie, nie mogąc stawić czoła geniuszowi strategicznemu cesarza Francuzów, który dążył do walnej bitwy, w pośpiechu wycofywały się unikając walki. To, co udało im się na Warmii, kilka zaledwie dni później nie udało się pod Iławą Pruską. Rozpoczęty na Warmii pościg za wojskami rosyjskimi zakończył się bowiem walną, dwudniową bitwą (7-8 lutego 1807 r.) w której Napoleon rozgromił swych przeciwników.

Wybierzmy się w pieszą wędrówkę śladami tej ciężkiej zimowej kampanii, poznajmy warmiński teatr wojny z lutego 1807 roku ale nie tylko . Wzdłuż szlaku ułożone skrytki będą przybliżały fakty i zdarzenia z życia Cesarza jego bitwy zwycięstwa i porażki a także jego żołnierzy i wiele ciekawostek związanych z Napoleonem.

Rozwiązanie  podstaw do wzoru  ‘

N 53 52’ X”   

E 020 22’ Y”

Pytanie ; Jaki rodzaj broni reprezentował Napoleon  ? 

A  -Kawalerię  – X 222  Y – 456

B -  Artylerię    – X-027 Y- 632

C – Piechotę    – X-353  Y- 566

 

UWAGA

W pojemniku pieczątka, logbook i notes z karteczkami do wyrywania, do przybicia pieczątki, - to nie są przedmioty na wymianę. Reszta, tak.

 

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 14 times, Hits: 8 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Punkt wirtualny
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
"Bitwa pod Berezyną" Peter von Hess, foto: wikipedia/Hermitage/domena publiczna
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions