Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[MW] Rozpędzone miasto - OP92ZG
Owner: martuś
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 13-10-2019
Date created: 13-10-2019
Date published: 13-10-2019
Last modification: 05-02-2024
50x Found
12x Not found
6 notes
watchers 4 watchers
125 visitors
25 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Błękitna Team, Remol19, Wesker
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

"Mural przedstawia rozpędzoną Warszawę – miasto dynamiczne, szybkie pełne gwaru i zabawy. Ważnym elementem projektu są potężne koła – symbol ruchu i mobilności. To właśnie na nich Warszawa pędzi po wijącej się drodze.

Przedstawione na muralu miasto składa się z kolejnych warstw charakterystycznych dla stolicy. Na samym dole znalazły się kamienice z typowymi dla Starego Miasta domkami na dachach. Wyżej pojawiły się budynki z późniejszego okresu rozwoju miasta, niegdyś znajdujące się nieopodal miejsca, w którym powstaje mural. Są tu nieistniejące już kamienice spod adresów: Chmielna 98 i 108 oraz Złota 75. Wyżej znajdziemy charakterystyczną rotundę przynależną do gmachu Ministerstwa Komunikacji projektu słynnego Bohdana Pniewskiego oraz znajdującą się nieopodal wielkomiejską perspektywę ulicy Chałubińskiego, domkniętą ważną dominantą, czyli charakterystycznym zestawieniem dwóch wież – Marriottu oraz Elektrimu. Obok stanął najbardziej rozpoznawalny z warszawskich wieżowców – Pałac Kultury. Ostatnim architektonicznym składnikiem muralu jest kaplica kościoła Zbawiciela.

Między budynkami znajdują się mosty, czyli kolejny po drogach element związany z działalnością ZDM. Na mostach, ale również na dachach, kominach, czy gdzieś na niebie odnajdziemy ludzi reprezentujących gwarne warszawskie życie. W projekcie pojawiły się też drobne surrealistyczne elementy – kości do gry rozrzucone wśród zabudowy – to częste w pracach Tytusa Brzozowskiego odniesienie do zróżnicowanego charakteru stołecznych ulic."

źródło: TU

Poniżej zamieszczam bardzo ciekawą grafikę umieszczoną na ww. stronie, gdzie pokazane są przykładowe budowle z murale, które można odnaleźć w tkance miejskiej.

Z czasem mural został wzbogacony o elementy neonowe w postaci kół. Niestety nie udało mi się zobaczyć ich świecących na żywo.

 

 

Autorem muralu jest Tytus Brzozowski - akwarelista i mieszkaniec W-wy. Z jego twórczością spotkałam się w 2015 roku i już wtedy bardzo spodobały mi się jego prace. Pozwolę sobie nie wkleić tutaj zdjęcia z finalną postacią tegoż muralu, gdyż chciałabym zachęcić Was do zobaczenia go na własne oczy. Na zachętę wrzucam parę jego prac:

82ed4a70c1a7ee159b4d1babbe15dd87.jpg

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
mural vs inspiracja