Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(N22) PAŁAC w ŁOMNICY - OP92WQ
podróże własne
Właściciel: norbinorek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-09-2019
Data utworzenia: 29-09-2019
Data opublikowania: 29-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2019
31x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
69 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

wracając z firmowej imprezy postanowiłem się trochę pokręcić po okolicy i tak trafiłem przypadkowo na to miejsce , niewątpliwie robi wrażenie zarówno budynek jak i otoczenie ( przynajmniej na mnie:))  - kiedyś był tu już kesz ale poszedł do piachu a myslę że warto by tu był 

PAŁAC w ŁOMNICY 

Barokowy Pałac Łomnica wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy (dziś zwanym Małym Pałacem), pochodzi z XVII wieku i zlokalizowany jest w północnej części Łomnicy, przy rozwidleniu dróg na Kowary i Wojanów, 5 kilometrów od Jeleniej Góry.

Pierwsze informacje dotyczące łomnickiego majątku pochodzą z lat ok. 1475-1654. Wówczas posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Zedlitzów. W latach 1705-1725 dworek przebudowano na barokowy pałac. Ostatnia poważna modernizacja pałacu odbyła się w latach 1838-1844, kiedy pałac posiadał ród Küsterów. Dzisiejszy kształt budynku nieznacznie zmienił się od barokowych czasów. Zabudowania zespołu pałacowo-folwarcznego otacza piękny park krajobrazowy, z 1835 roku.

Obecnie, Duży Pałac i przyległe do niego zabudowania są własnością Elisabeth von Küster. Sam pałac stanowi trzykondygnacyjna budowla z użytkowym poddaszem. Warte uwagi są występujące z przodu, w skrajnych narożnikach wydatne ryzality – alkierze. Bryłę główną pokrywa czterospadowy dach. Aby wejść do wnętrza pałacu przejść należy przez balkonowy portal z narożnymi kolumnami. We wnętrzach niezmiennie zachowano układ przestrzenny i hol z doryckimi kolumnami, a także fragmenty klasycystycznych malowideł ściennych. Pałac udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok. Ponadto, znajdują się w nim stała wystawa „Dolina zamków i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska- wspólne dziedzictwo” oraz wystawy czasowe.

Dom Wdowy, zwany dziś Małym Pałacem to dworek wzniesiony w latach 1803-1804, przez rodzinę Mentzlów, tuż obok Dużego Pałacu. Dwukondygnacyjna budowla oparta została na rzucie prostokąta, nakryta jest czterospadowym dachem z lukarnami. Jej wewnętrzne pomieszczenia zachowały swój pierwotny układ jedynie na parterze i na piętrze. Holl domu jest sklepiony krzyżowo, i posiada gurty sklepienne spływające na filar. Obecnie w Domu Wdów znajdują się hotel oraz restauracja.

63884B1F-7151-F6EE-27A3-D351700A2A4F.jpg

W Folwarku, znajdującym się tuż przy Dużym Pałacu, można poznać prawdziwe codzienne życie i pracę w niegdysiejszym gospodarstwie rolnym. Spichlerz kryje Sklep Lniarski, a w budynku gospodarczym zorganizowano piekarnię, sklep folwarczny, i kuchnia ziemiańska. W stajni mieszkają konie, świnie i owce. Nie zabrakło nawet kuźni z prawdziwego zdarzenia. Folwark także udostępniony jest do zwiedzania dla turystów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
TO WIDZI KESZ
CIEKAWOSTKI
CIEKAWOSTKA 2
PLAN
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria