Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[MW] Esperanto - OP92R8
Owner: martuś
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 28-09-2019
Date created: 25-09-2019
Date published: 28-09-2019
Last modification: 03-05-2023
70x Found
3x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
75 visitors
35 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: michael50
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Mural namalowany został po obu stronach przejścia w bramie kamienicy przy ulicy Nowolipki 4. Przedstawia Ludwika Zamenhofa, niegdysiejszego warszawskiego lekarza i twórcę międzynarodowego języka esperanto oraz jego biografię. Są też inne postaci historyczne i popkulturowe, wraz ze słynnymi zdaniami, które wypowiedziały. Większość napisów wykonana jest w dwóch językach – w esperanto i po polsku.

Obok Ludwika Zamenhofa znajduje się postać inspektora Harry'ego Callahana z filmu "Nagłe zderzenie" i jego znana kwestia "GO ahead. Make my day." Dalej stoi Charlie Chaplin – "Tylko NIEkochani NIEnawidzą" a nad nim Maria Antonina Austriaczka – "Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka" i Lew Tołstoj – "Kochać znaczy czynić dobro". Jest też mistrz Yoda z "Gwiezdnych wojen".

Po naprzeciwległej ścianie mamy wesoło dreptającego osła z filmu "Shrek" ("Znajdę te schody i skopię im poręcz tak, że nie będą wiedziały którędy na górę!"), Brunona Schulza ("Istotą rzeczywistości jest sens"), Alberta Einsteina ("Wyobraźnie jest ważniejsza od wiedzy"), Kartezjusza ("Myślę, więc jestem"), Napoleona Bonaparte ("Wyobraźnia rządzi światem"), Ludwiga Mies van der Rohe ("Mniej znaczy więcej"), Hamleta z czaszką w dłoni ("Być albo nie być"). Są także dziewczęta z Nowolipek, bohaterki powieści i filmu o tej samej nazwie. 

Barwami dominującymi w pracy są żółty, pomarańczowy i czarny. Znajdziemy też nieco czerwieni. 

Odsłonięcie realizacji odbyło się 26 listopada 2011 r. Mural powstawał przez dwa tygodnie w ramach akcji Make Up Muranów!/Tworzymy Muranów organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Autorzy, Adam Walas i Anna Koźbiel, jak sami wyznają, w trakcie pracy nad projektem kierowali się dwoma wyznacznikami. Po pierwsze - żeby było przyjaźnie i ciekawie, a nie martyrologicznie (z czym kojarzony jest Muranów). Po drugie - żeby praca nawiązywała do historii tej części Warszawy. I tu najlepszym pomysłem okazała się postać Ludwika Zamenhofa, który to mieszkał i pracował właśnie na Muranowie. Mural to swego rodzaju hołd ku jego czci, ale i próba pokazania przechodniom, jakby wyglądał świat, gdyby esperanto nadal było w użyciu.

 

Z ciekawostek: w sierpniu 2013 roku mural został zatynkowany podczas remontu elewacji., ale już we wrześniu został odtworzony. 

źródło: TU

 

 

 

 

Log entries: Found 70x Not found 3x Note 0x Picture 1x All entries Gallery