Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 65 - OP92CN
Przyczółek Żoliborski
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-09-2019
Data utworzenia: 04-09-2019
Data opublikowania: 29-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 29-09-2019
70x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
88 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bulwieć , jaculo, keram58, Maciek_B, marass1111, rzeczyc, Zeratul, zueira
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                       keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Po północy 17 września na wysokości Marymontu przeprawia się na Żoliborz jedna kompania z 6 Pułku Piechoty z 2 Dywizji Piechoty WP. W jej składzie znajdował się pluton rusznic przeciwpancernych i łącznościowcy. Oddział toczy walki o utrzymanie przyczółka. Nocą z 19 na 20 września na przyczółku ląduje kolejna grupa żołnierzy 6 Pułku Piechoty. Nie udaje im się poszerzenie przyczółka ani przedarcie się w głąb dzielnicy i połączenie z oddziałami powstańczymi.

19 września po południu pod osłoną ognia artylerii i zasłony dymnej na Powiśle Północne przeprawia się około 1000 żołnierzy z I i II batalionu 8 Pułku Piechoty z 3 DP, 1. Armii WP. Lądują koło mostu średnicowego i rozpoczynają atak docierając do ul. Solec, ale kontratak niemiecki uniemożliwia im połączenie się z oddziałami walczącymi na Przyczółku Czerniakowskim.

W nocy z 19 na 20 września do dowództwa I Armii WP przeprawia się grupa oficerów z Mokotowa z pismem od gen. Antoniego Chruściela "Montera" w sprawie nawiązania łączności radiowej. Dowództwo 2 DP LWP wysyła depeszę do Komendanta Obwodu II Żoliborz z zapowiedzią pomocy. Pomoc tę wymusiło oddolne parcie żołnierzy polskich, stojących bezczynnie po drugiej stronie Wisły.

21 września niemieckie natarcie likwiduje przyczółek na Kępie Potockiej. Większość żołnierzy 6 Pułku Piechoty ginie, tylko nielicznym udaje się przeprawić na praski brzeg Wisły. Nieświadome tego oddziały powstańcze o świcie atakują Marymont i docierają do ul. Promyka, gdzie oczekują żołnierzy 6 PP mających przebić się z nad rzeki. Nie doczekawszy się przebicia wycofują się niszcząc zdobyte niemieckie stanowiska bojowe.

Natomiast żołnierze 8 Pułku Piechoty na przyczółku miedzy mostami od nocy z 19 na 20 września walczyli już praktycznie o przetrwanie. Byli pozbawieni dowództwa z dwu powodów - dowództwo pułku nie przeprawiło się z nimi, a większość oficerów którzy wylądowali na lewym brzegu zginęło lub zostało rannych. Walki tu wygasły w nocy z 23 na 24 września, kiedy to ewakuowano z przyczółka ostatnich 3 żołnierzy. Straty był ogromne, udało się ewakuować tylko 160 żołnierzy, w tym 80 rannych. Zginęło, zostało rannych lub zaginęło około 750 żołnierzy. Niemcy szacowali straty strony polskiej na 780 zabitych i 300 wziętych do niewoli.

Na Wybrzeżu Gdyńskim na skraju parku usytuowana jest płyta upamiętniająca walki żołnierzy 2 Dywizji Piechoty na przyczółku żoliborskim.

Żołnierzy 3 Dywizji Piechoty walczących na przyczółku pomiędzy mostami upamiętnia tablica przy wejściu do muzeum Wolska Polskiego – Al. Jerozolimskie 3.

Skrzynkę dedykuję Rosjanom walczącym w powstańczych szeregach.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Płyta
Płyta