Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skocznia narciarska przy Owczych Skałach - OP92CC
Himmelsgrundschanze
Właściciel: borek99
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-09-2019
Data utworzenia: 04-09-2019
Data opublikowania: 04-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2021
4x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
36 odwiedzających
2 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Spośród kilku skoczni narciarskich jakie w przeszłości funkcjonowały w Szklarskiej Porębie zdecydowanie najbardziej znaną jest Himmelsgrundschanze / Skocznia przy Owczych Skałach. Powstały w latach 30. obiekt najwyższej klasy pozwalał na skoki rzędu 60 metrów (dla porównania w roku otwarcia Himmelsgrundschanze na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi po raz pierwszy w jej historii przekroczono 70 metrów) i był jedną z inwestycji, która miała przynieść wspólnej kandydaturze Szklarskiej Poręby i Karpacza organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1936. Ostatecznie wybór padł jednak na Garmisch-Partenkirchen, olimpijskie zmagania ominęły region Karkonoszy, a jedyną ich namiastką były zorganizowane na Himmelsgrundschanze w styczniu 1936 eliminacje do niemieckiej kadry olimpijskiej.

Po II wojnie światowej skocznia, podobnie jak całe skoki narciarskie na Dolnym Śląsku, stopniowo traciła na znaczeniu. Co prawda w 1956 skocznię przebudowano, powiększając jej punkt krytyczny do 68 metrów, a w tym samym roku po raz jedyny w swojej historii gościła ona mistrzostwa Polski w skokach narciarskich (zwyciężył Władysław Tajner), jednak sport ten nie cieszył się wśród nowych mieszkańców "Ziem Odzyskanych" taką popularnością jak wśród ich poprzedników. Nie pomogło nawet świetne położenie skoczni, które w niektórych latach pozwalało na oddawanie skoków na śniegu nawet na początku maja. W marcu 1973 odbył się tu ostatni większy konkurs, w którym zwyciężył Stanisław Gąsienica-Daniel. W kolejnych latach zaniedbaną i niekonserwowaną przez ówczesnego zarządcę (Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jeleniej Górze) konstrukcję wieży najazdowej dodatkowo naruszył silny wiatr, skazując obiekt na śmierć - wkrótce później podjęto decyzję o jej wyburzeniu i pod koniec lat 70. historia skoków narciarskich przy Owczych Skałach dobiegła końca.

Skrzynka oznaczona jako niebezpieczna, gdyż do jej zdobycia niezbędne jest wdrapanie się po dawnym, stromym zeskoku, którego pokonanie nie jest łatwe (paradoksalnie zejście z góry jest bardziej niebezpieczne od wejścia). Dodatkowo dolna jego część jest podmokło-błotnista i nie da się jej pokonać bez uszczerbku dla obuwia.

Skrzyneczka "gościnna" - założona w czasie urlopu w Szklarskiej Porębie, bez możliwości regularnego serwisowania. Jeśli stwierdzisz brak skrzynki bądź potrzebę serwisu - działaj śmiało!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Skocznia przed II wojną światową
Skocznia obecnie
Tutaj (SPOJLER)