Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 60 - OP92C8
Bastion Mokotowa
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-09-2019
Data utworzenia: 04-09-2019
Data opublikowania: 24-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 24-09-2019
78x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
67 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                    keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz, a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Pułk „Baszta” dowodzony przez ppłk Stanisława Kamińskiego ps. „Daniel” w dniu 1 sierpnia liczył około 2200 żołnierzy i był jedynym oddziałem w południowej Warszawie w tak zwanej „niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej”, który nie uległ rozsypce i utrzymał zajęty teren. Od 1 sierpnia 1944 roku aż do momentu kapitulacji 27 września 1944 roku – oddziały Baszty walczył na Górnym Mokotowie i Dolnym Mokotowie (Sielce, Czerniaków, Sadyba.)

Chętni mogą prześledzić tutaj ordre de bataille Pułku.

W budynku szkoły powszechnej nr 36 przy ul. Woronicza 8 stacjonowała kompania kolarzy SS w sile około 100 żołnierzy. Budynku nie udało się opanować w ataku o godzinie „W” 1 sierpnia. Obiekt ten znajdował się niemal po środku oswobodzonego terenu i stanowił zagrożenie dla oddziałów „Baszty”. Dlatego też 2 sierpnia przystąpiono do kolejnego ataku na budynek i po krótkim stosunkowo boju zdobyto go. Niemiecka załoga została w większości ewakuowana samochodami, kilku Niemców przedarło się do swoich przez pozycje powstańcze. Zdobyto broń, amunicję, żywność i 3 samochody. Budynek stał się kluczowym bastionem obronnym dla tego obszaru zwanego „Rzeczpospolitą Mokotowską”, a obejmującego obszar od Al. Niepodległości aż po Sadybę. Budynek szkoły, mimo uporczywych ataków wroga, udało się utrzymać aż do 26 września.

Na budynku Liceum im. Królowej Jadwigi przy ul. Woronicza 8 znajduje się tablica dedykowana tym wydarzeniom.

Niemal naprzeciwko, u zbiegu ul. Puławskiej i ul. Woronicza na skwerze usytuowana jest głaz z napisem – „Skwer Grupy Artyleryjskiej „Granat” Armii Krajowej 1939-1944 walczącej w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie 1 VIII - 27 IX 1944.”

Przy ul. Puławskiej 113A w Parku „Arkadia” usytuowana jest tablica upamiętniająca walki żołnierzy Pułku „Baszta” o szkołę przy ul. Woronicza.

Skrzynkę dedykuję żołnierzom Pułku „Baszta”.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 78x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 5x Wszystkie wpisy Galeria